Skip to main content
Dofinansowania fotowoltaiki

Dofinansowania fotowoltaiki

Przyznanie środków na fotowoltaikę
Dofinansowania

Przyznanie środków na fotowoltaikę

Dotacje i dofinansowania dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznych, przyznawane w przypadku spełnienia określonych, wbrew pozorom wcale nie trudnych, warunków.

Dowiedz się więcej na temat dofinansowań.
 • Program “Czyste Powietrze”
  Dla mieszkańców domów jednorodzinnych

  Program “Czyste Powietrze”

  Celem programu “Czyste Powietrze” jest poprawa jakości powietrza oraz znaczne zmniejszenie emisji szkodliwych dla planety gazów cieplarnianych, co można osiągnąć poprzez wymianę nieefektywnych źródeł ogrzewania oraz termomodernizację budynków, a więc poprawę ich efektywności energetycznej.

  “Czyste Powietrze” oferuje dofinansowanie skupiające się na właścicielach bądź współwłaścicielach:

  • domów jednorodzinnych
  • wyodrębnionych lokali w domach jednorodzinnych z osobną księgą wieczystą.

  Dofinansowanie do fotowoltaiki przyznawane jest osobom w ramach wymiany starych źródeł ciepła na efektywniejsze i nowocześniejsze, takie jak pompy ciepła, zapewniające znaczny wzrost jakości powietrza i redukcję emisji szkodliwych gazów. Maksymalna kwota dofinansowania do instalacji PV wynosi 6.000 złotych i nie może przekroczyć 40% całkowitych kosztów inwestycji.

  • Co obejmuje program “Czyste Powietrze”?
   Dotacja na termomodernizację

   Co obejmuje program “Czyste Powietrze”?

   Dofinansowanie z programu “Czyste Powietrze” każdy beneficjent może przeznaczyć na termomodernizację swojego domu. Mowa tutaj w szczególności o wymianie nieefektywnego źródło ogrzewania na nowe, ekologiczne, speniające najwyższe normy jakości. W takim przypadku, beneficjent może ubiegać się o 25.000 złotych wsparcia na wymianę kopciucha.

   Kwota dofinansowania rośnie wraz z rozmiarem przedsięwzięcia. Każda osoba chcąca nie tylko wymienić stary piec, ale także przeprowadzić kompleksową termomodernizację swojego budynku mieszkalnego, może otrzymać nawet (na podstawowym poziomie finansowania) do 60.000 złotych.

   Maksymalna kwota dotacji na poziomie podstawowym wynosi 66.000 złotych. Aby ją uzyskać, beneficjent musi przeprowadzić kompleksową termomodernizację budynku, wraz z wymianą źródła ogrzewania na pompę ciepła oraz montażem instalacji fotowoltaicznej. Roczny dochód wnioskodawcy nie może jednak przekroczyć 135 tys. złotych - w przeciwnym razie nie może on ubiegać się o wsparcie z programu.

   • Dotacja na audyt energetyczny
    Audyt energetyczny z programem “Czyste Powietrze”

    Dotacja na audyt energetyczny

    Przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji domu, a także uzyskanie dofinansowania w programie “Czyste Powietrze” wymaga przeprowadzenia audytu energetycznego. Jest to ekspertyza, która zawiera wszystkie informacje na temat energochłonności badanego budynku, wraz z propozycjami rozwiązań, pozwalającymi na obniżenie kosztów jego utrzymania.

    Od 3 stycznia 2023 roku, w programie “Czyste Powietrze” możliwe jest uzyskanie dofinansowania na audyt energetyczny w wysokości do 1200 złotych. Opcja ta jest dostępna dla wszystkich beneficjentów, niezależnie od przyznanego im poziomu finansowania. Otrzymane pieniądze uznawane są za koszt kwalifikowany, jednak nie wlicza się ich do maksymalnej kwoty dotacji określonej dla poszczególnego przedsięwzięcia.

    Przeprowadzony audyt energetyczny zostanie uznany tylko i wyłącznie w przypadku spełnienia wszystkich wymogów określonych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 17.03.2009 roku.

    • “Czyste Powietrze” - Poziomy dofinansowania
     ile można otrzymać?

     “Czyste Powietrze” - Poziomy dofinansowania

     Od początku istnienia programu “Czyste Powietrze” obowiązują trzy progi finansowania. Pierwszy z nich - poziom podstawowy - dotyczy osób, których roczny dochód nie przekracza 135.000 złotych. Wówczas mogą oni ubiegać się maksymalnie o 66 tys. złotych dotacji. Z kolei, jeżeli miesięczny dochód na osobę wynosi:

     • do 1894 zł (gospodarstwo wieloosobowe)
     • do 2651 zł (gospodarstwo jednoosobowe)

     Beneficjenta obejmuje podwyższony poziom dofinansowania. Wówczas może on się starać aż o 99 tys. złotych wsparcia finansowego na kompleksową termomodernizację, wymianę starego pieca na pompę ciepła oraz montaż fotowoltaiki.

     Najwyższy poziom dofinansowania pozwala uzyskać na całe przedsięwzięcie aż do 135 tys. złotych. Aby się do niego zakwalifikować, miesięczny dochód na osobę w jednoosobowym gospodarstwie nie może przekroczyć 1526 złotych, w wieloosobowym natomiast - 1090 złotych.

     Niech Twój prąd zostanie z Tobą!

     • Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych
      Program “Prosument Lokatorski”

      Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych

      1 lutego 2023 roku ruszył nabór wniosków do programu “Prosument Lokatorski”. Jest to nowa forma wsparcia dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz TBS-ów, chcących oszczędzać na energii poprzez montaż instalacji fotowoltaicznej.

      Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, program “Prosument Lokatorski” obejmuje:

      • nowe, korzystniejsze systemy rozliczania energii elektrycznej dla części wspólnych
      • dofinansowanie pokrywające do 50% całkowitych kosztów związanych z montażem fotowoltaiki, pomp ciepła oraz magazynów energii.

      Przyznana dotacja może posłużyć jednak nie tylko do budowy nowej instalacji fotowoltaicznej. Za otrzymane pieniądze beneficjent upoważniony jest także do modernizacji istniejącego już systemu paneli słonecznych. Jest jednak pewien warunek - po skończonych pracach, jego moc będzie musiała zwiększyć się minimum o 25%.

      • “Prosument Lokatorski” - Na czym polega program?
       OZE dla budynków wielolokalowych

       “Prosument Lokatorski” - Na czym polega program?

       “Prosument Lokatorski” to część państwowej strategii na rzecz rozwoju OZE w naszym kraju. Do tej pory fotowoltaika była popularna głównie wśród mieszkańców domów jednorodzinnych i przedsiębiorców. Wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe objęte były niezbyt korzystnym systemem rozliczeń prosumentów (wyprodukowany prąd operator rozliczał tylko częściowo), nie mogły one również liczyć na duże wsparcie finansowe ze strony organizacji rządowych i pozarządowych. Wprowadzenie prosumenta lokatorskiego jednak wszystko zmienia.

       Dzięki programowi, zarządcy i właściciele budynków wielolokalowych będą mogli uzyskać dofinansowanie w wysokości 50% kosztów poniesionych na budowę nowej instalacji fotowoltaicznej lub modernizację już istniejącej. Co więcej, uzyskany przez nich status prosumenta indywidualnego pozwoli im rozliczać się z operatorem na maksymalnie korzystnych zasadach. Co to oznacza w praktyce?

       Instalacja fotowoltaiczna zasilająca części wspólne w budynku wielolokalowym będzie produkować prąd, którego nadwyżki sprzedane zostaną do sieci po aktualnej cenie rynkowej. Zarobione pieniądze co miesiąc będą wpływać na konto prosumenta, skąd będzie można je przeznaczyć na potrzeby lokatorów.

       • “Prosument Lokatorski” - Jak złożyć wniosek?
        Beneficjent proogramu

        “Prosument Lokatorski” - Jak złożyć wniosek?

        Program “Prosument Lokatorski” przeznaczony jest dla budynków wielolokalowych - oznacza to, że dokumentację wyrażającą chęć udziału w programie mogą złożyć wyłącznie ich zarządcy lub właściciele. Wnioski składane przez mieszkańców danego obiektu nie będą rozpatrywane.

        Wszystkie potrzebne dokumenty w wersji papierowej należy składać do BGK (Banku Gospodarstwa Krajowego) do dnia 30.06.2026 roku. Wśród nich znaleźć musi się:

        • wniosek o dofinansowanie
        • dokumentacja projektowa instalacji
        • dowód, że osoba podpisująca jest pełnomocnikiem reprezentującym inwestora
        • wzory podpisów złożonych na wniosku

        Całość należy przesłać na adres tymczasowej siedziby Banku Gospodarstwa Krajowego. Na ten moment, jest to: ulica Chmielna 73 (budynek VARSO 2), 00-801 Warszawa.

        W celu ułatwienia procesu weryfikacji, na dokumentacji można dopisać: “Program TERMO” lub “Grant OZE”.

        Wykorzystaj darmowe źródło energii - słoneczną

        • Program Mój Prąd
         Dotacje dla klientów indywidualnych

         Program Mój Prąd

         Program “Mój Prąd” to jedna z głównych strategii rządowych, mająca zachęcić prosumentów indywidualnych do inwestycji w technologie odnawialnych źródeł energii, w tym w fotowoltaikę.

         Projekt po raz pierwszy wystartował w 2019 roku i od tego czasu cieszy się tak dużą popularnością, że aktualnie (od 22.04.2023) trwa już jego piąta edycja, która zarazem prawdopodobnie będzie też ostatnią - wszystko to ze względu na ograniczoną pulę środków. Niestety, budżet programu “Mój Prąd 5.0” kurczy się w zawrotnym tempie. Docelowo projekt miał zakończyć się 22.12.2023 roku, jednak przy obecnym zainteresowaniu szacuje się, że środki zostaną wyczerpane dwa do trzech miesięcy przed tą datą. Oznacza to, że prosumenci chcący skorzystać z dofinansowania powinni jak najszybciej złożyć wniosek - zgłoszenia są rozpatrywane zgodnie z zasadą “kto pierwszy, ten lepszy”.

         Choć wczesne odsłony programu “Mój Prąd” oferowały wyłącznie dofinansowania do fotowoltaiki, piąta edycja wprowadziła duże zmiany. Od teraz prosumenci mogą otrzymać dotację nie tylko na panele słoneczne czy magazyny energii, ale również ekologiczne pompy ciepła. Progi finansowe także zostały podniesione. W “Mój Prąd 5.0” niektórzy wnioskodawcy będą ubiegać się w sumie o nawet 58 tysięcy złotych dofinansowania!

         • Mój Prąd 5.0 - Wysokość dotacji
          Na ile pieniędzy można liczyć?

          Mój Prąd 5.0 - wysokość dotacji

          Jak zostało wspomniane wcześniej, program “Mój Prąd 5.0” oferuje jeszcze atrakcyjniejsze kwoty dotacji, niż jego poprzednie edycje. Osoby, które nigdy wcześniej nie korzystały z dofinansowania do fotowoltaiki mogą otrzymać do 6000 złotych na instalację fotowoltaiczną lub do 7000 złotych, jeśli do systemu dokupili urządzenie dodatkowe, znajdujące się na liście podanej przez Ministerstwo Środowiska.

          Co ciekawe, na wsparcie finansowe mogą liczyć również osoby, które już wcześniej skorzystały z wybranego dofinansowania do fotowoltaiki. Jeżeli spełniają one warunki programu “Mój Prąd 5.0”, to mogą liczyć nawet na 3000 złotych dotacji do systemu PV wraz z urządzeniem dodatkowym. Dofinansowanie na samą instalację niestety nie jest w ich wypadku możliwe.

          Jeżeli chodzi o magazyny energii elektrycznej, wnioskodawcy mogą ubiegać się o nawet 16 tysięcy złotych wsparcia finansowego z programu “Mój Prąd 5.0”. Na systemy zarządzania energią HEMS/EMS beneficjentom przysługuje do 3000 złotych dotacji, a na magazyny ciepła - do 5000. Dodatkowo, projekt oferuje także dofinansowanie do kolektorów słonecznych w wys. do 3500 złotych.

          Warto pamiętać, że dofinansowanie z programu “Mój Prąd 5.0” może pokryć maksymalnie 50% wszystkich kosztów poniesionych na daną instalację.

          • Mój Prąd 5.0 promuje pompy ciepła
           Dotacje do pomp ciepła

           Mój Prąd 5.0 promuje pompy ciepła

           Piąta odsłona programu “Mój Prąd” pozytywnie zaskoczyła wielu prosumentów. Od teraz projekt oferuje także dotacje do pomp ciepła - nowoczesnych urządzeń grzewczych, które swoją pracę opierają na dostępie do odnawialnych źródeł energii.

           Wysokość dofinansowania oferowana przez “Mój Prąd” jest podobna, jak w “Czystym Powietrzu”. Program gwarantuje dotacje do pomp ciepła w kwocie do:

           • 28.500 złotych na gruntowe pompy ciepła,
           • 19.400 złotych na powietrzno-wodne pompy ciepła z wysokim współczynnikiem efektywności,
           • 12.600 złotych na powietrzno-wodne pompy ciepła o standardowym współczynniku efektywności,
           • 4.400 złotych na pompy ciepła powietrze-powietrze.

           Wszystkie dotacje w programie “Mój Prąd 5.0” - zarówno te dotyczące fotowoltaiki, jak i te dotyczące pomp ciepła - wypłacane są wyłącznie na zakończone już inwestycje. Okres kwalifikowalności kosztów zaczyna się od dnia 1 lutego 2020 roku. Środki finansowe na konto beneficjenta trafiają średnio po trzech miesiącach od złożenia wniosku - czas ten jednak może ulec skróceniu bądź wydłużeniu.

           • Kto może ubiegać się o dotacje z programu "Mój prąd"?
            Wnioskodawca i grantobiorca

            Kto może ubiegać się o dotację?
            - Mój Prąd 5.0

            W programie “ Mój Prąd 5.0” grantobiorcą może zostać każda osoba fizyczna, która jest już właścicielem mikroinstalacji fotowoltaicznej i dzięki niej produkuje energię elektryczną na użytek własny. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest korzystanie z net-billingu.

            “Mój Prąd 5.0” wyróżnia aż 3 grupy wnioskodawców mogących ubiegać się o dotację z programu:

            • I grupa wnioskodawców to prosumenci, którzy nigdy wcześniej nie pobrali żadnej dotacji do paneli fotowoltaicznych i rozliczają się w systemie net-billingu.
            • II grupa wnioskodawców obejmuje osoby, które nigdy wcześniej nie skorzystały z dofinansowania do fotowoltaiki, jednak ze swojej instalacji rozliczają się w systemie opustów.
            • III grupę wnioskodawców stanowią wszyscy ci, którzy posiadają system PV, skorzystały już wcześniej z dofinansowania na fotowoltaikę i wciąż rozliczają się w systemie opustów.

            Jak można łatwo się domyśleć, II i III grupa wnioskodawców, aby móc wziąć udział w programie “Mój Prąd 5.0”, w pierwszej kolejności musi zrezygnować z systemu opustów i przejść na net-billing. Ponadto, dla prosumentów z grupy 3. koniecznością jest zgłoszenie do dotacji dodatkowego urządzenia, określonego przez Ministerstwo Środowiska.

            Jeśli nurtują Cię pytania, skontaktuj się z nami!

            • Program „Moje ciepło”
             Promocja pomp ciepła

             Program „Moje ciepło”

             29 kwietnia 2022 roku w naszym kraju wystartowało “Moje Ciepło” - finansowany ze środków NFOŚiGW program oferujący dotacje do pomp ciepła. Dofinansowaniem objęty jest zarówno zakup, jak i montaż wybranego urządzenia.

             “Moje Ciepło” jest odpowiedzią na potrzeby indywidualnych inwestorów, którzy pragną stworzyć swoje własne energooszczędne i przyjazne środowisku gospodarstwo domowe. NFOŚiGW za główny cel obrało sobie ograniczenie emisji szkodliwych gazów cieplarnianych, powstających w wyniku ogrzewania domów przy pomocy nieefektywnych źródeł ciepła. Projekt zachęca także do korzystania z odnawialnych źródeł energii i wzrostu ich udziału w całościowym bilansie energetycznym naszego kraju.

             Nabór wniosków w programie “Moje Ciepło” prowadzony jest nieprzerwanie do dnia 31 grudnia 2026 roku lub do całkowitego wyczerpania budżetu. Formularze można znaleźć i złożyć na stronie gwd.nfosigw.gov.pl. Należy pamiętać, że aby zakwalifikować się do projektu, w zgłoszonym do dotacji budynku nie może znajdować się źródło ciepła na paliwo stałe (np. węgiel), a beneficjent musi być jego prawnym właścicielem lub współwłaścicielem.

             • dotacja od NFOŚiGW
              Grantobiorca programu

              Kto może otrzymać dotację od NFOŚiGW?

              Podobnie jak i w przypadku pozostałych programów dotacyjnych, aby zostać beneficjentem “Mojego Ciepła” trzeba spełniać pewne kryteria. Projekt oferuje dofinansowanie do pomp ciepła wyłącznie osobom, które są odbiorcami końcowymi, a więc właścicielami lub współwłaścicielami nowopowstałych domów jednorodzinnych. Mowa tutaj konkretnie o budowlach, w przypadku których:

              a.) zawiadomienie o zakończeniu budowy zostało złożone nie wcześniej, niż 01.01.2021 r.,
              b.) wniosek dotyczący wydania decyzji o pozwolenie na użytkowanie został złożony nie wcześniej, niż 01.01.2021 r.,
              c.) w dniu zgłoszenia się do programu “Moje Ciepło” nie złożono jeszcze wniosku dotyczącego wydania decyzji o pozwolenie na użytkowanie lub nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy.

              Jeżeli dom jednorodzinny spełnia jeden z powyższych kryteriów (a, b lub c) oraz ma podwyższony standard energetyczny to znaczy, że kwalifikuje się do wzięcia udziału w programie “Moje Ciepło”, a jego właściciel bądź współwłaściciel może złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła.

              • Program „Moje ciepło”
               Wysokość dotacji

               Ile oferuje beneficjentom program “Moje Ciepło”?

               600 mln złotych - tyle wynosi budżet programu “Moje Ciepło”. Środki te - zgodnie z wyliczeniami przeprowadzonymi przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska - trafią do 57 tysięcy polskich domów w formie bezzwrotnej dotacji. Pieniądze na całe przedsięwzięcie pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego, którego operatorem jest NFOŚiGW.

               Beneficjenci programu “Moje Ciepło” mogą otrzymać od 7 do nawet 21 tysięcy złotych w formie dotacji. Wysokość kwoty uzależniona jest jednak od dwóch czynników: rodzaju wybranej pompy ciepła oraz faktu posiadania przez wnioskodawcę Karty Dużej Rodziny. Oznacza to, że grantobiorcy otrzymają:

               • do 30% zwrotu kosztów kwalifikowanych (nie więcej niż 21.000 zł)
                lub
               • do 45% zwrotu kosztów kwalifikowanych w przypadku posiadania Karty Dużej Rodziny (nie więcej niż 21.000 zł).

               W obu przypadkach na najwięcej pieniędzy mogą liczyć posiadacze pompy gruntowej. Na drugim miejscu są właściciele powietrznych pomp ciepła (typu powietrze/powietrze lub powietrze/woda), którzy maksymalnie otrzymają do 7 tys. zł dotacji. Pompy ciepła wodne niestety, nie są uwzględnione w programie.

               Skorzystaj z dotacji na pompę ciepła i ciesz się niskimi rachunkami za ogrzewanie w swoim domu.

               • Program "Agroenergia"
                Dotacja dla gospodarstwa rolnego

                Program "Agroenergia"

                Rolnictwo to niezwykle istotna gałąź gospodarki, w której rozwiązania OZE przynoszą ogromne korzyści. Przykładowo, fotowoltaika dla rolników jest w stanie znacząco zredukować koszty związane z utrzymaniem gospodarstwa. Wszystko to poprzez ograniczenie ilości energii elektrycznej pobieranej z publicznej sieci. Co więcej, korzystanie z paneli słonecznych jest rozwiązaniem uznawanym za ekologiczne, pomagające w zrównoważonym rozwoju produkcji rolnej.

                Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dostrzegł potencjał kryjący się w OZE i opracował program dotacyjny kierowany do polskich rolników. Projekt pod nazwą “Agroenergia” oferuje wsparcie finansowe do przedsięwzięć związanych m.in. z montażem paneli fotowoltaicznych oraz pomp ciepła. Projekt umożliwiał także uzyskanie dofinansowania na małą elektrownię wodną lub biogazownię rolniczą.

                “Agroenergia” wystartowała pierwszego października 2021 roku. Zgodnie z założeniami, program trwać będzie aż do 30.09.2025 roku lub do wyczerpania puli środków przeznaczonych na ten cel, a więc 200 mln złotych. Dofinansowanie może przybierać formę bezzwrotnej dotacji oraz pożyczki.

                • Dofinansowania dla gospodarstwa rolnego
                 Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła

                 Co oferuje “Agroenergia”?

                 Program “Agroenergia” na przestrzeni lat przeszedł kilka dość istotnych zmian. Najważniejszą z nich jest podzielenie projektu na dwie części. Pierwsza z nich pozwala rolnikom uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż:

                 • instalacji fotowoltaicznej o mocy od 10 kW do 50 kW,
                 • elektrowni wiatrowej o mocy od 10 kW do 50 kW,
                 • hybrydowej instalacji łączącej elektrownię wiatrową lub system fotowoltaiczny z pompą ciepła,
                 • magazynu energii.

                 Dofinansowanie oferowane przez program “Agroenergia” może przyjąć formę bezzwrotnej dotacji. Jej wysokość uzależniona jest od mocy planowanej instalacji:

                 • od 10 kW do 30 kW - beneficjent otrzyma do 20% kosztów poniesionych na inwestycję, maksymalnie 15.000 złotych,
                 • od 31 kW do 50 kW - grantobiorca może liczyć na zwrot do 13% kosztów przedsięwzięcia, maksymalnie 25.000 złotych.

                 Ponadto, w przypadku instalacji hybrydowej z pompą ciepła, wnioskodawcy mogą liczyć na dodatek w wysokości 10.000 złotych. Jeżeli chodzi o magazyny energii, tutaj dotacja to maksymalnie 20% kosztów kwalifikowanych poniesionych na ich zakup.

                 • Dofinansowania dla gospodarstwa rolnego
                  II cześć programu

                  Dofinansowania dla gospodarstwa rolnego

                  Na przestrzeni lat projekt uległ pewnym zmianom. Wraz z naborem trwającym w latach 2021-2022, w “Agroenergii” nastąpiło wyodrębnienie drugiej części programu, która oferowała dotację na zakup i montaż:

                  • biogazowni rolniczej o maksymalnej mocy 500 kW (wraz z instalacją umożliwiającą wytwarzanie gazu rolniczego),
                  • elektrowni wodnej o maksymalnej mocy 500 kW,
                  • magazynu energii (pod warunkiem montażu wybranej instalacji).

                  Każdy z beneficjentów w programie “Agroenergia” mógł liczyć na dofinansowanie w formie:

                  • pożyczki, pokrywającej do 100% kosztów kwalifikowanych,
                  • bezzwrotnej dotacji, w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych.

                  Niestety, nabór wniosków zakończył się w dniu 20.12.2022 roku. Na ten moment nie jest wiadome, czy druga część programu “Agroenergia” - a więc dofinansowania do elektrowni wodnych oraz biogazowni rolniczych - jeszcze powróci.

                  • Dofinansowania dla gospodarstwa rolnego
                   Kto otrzyma dotację?

                   Beneficjenci programu “Agroenergia”

                   Zgodnie z zasadami narzuconymi przez program “Agroenergia”, beneficjentem może zostać:

                   a.) każda osoba fizyczna, która posiada prawo własności lub prawo dzierżawy nieruchomości rolnych od minimum roku i osobiście prowadzi na nich gospodarstwo,
                   b.) każda osoba prawna, która jest właścicielem lub dzierżawcą gruntów i od minimum  roku prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług rolnych, lub prowadzi działalność rolniczą.

                   Jeżeli chodzi o dopuszczalną powierzchnię użytków rolnych, to w obu przypadkach mieści się ona w przedziale od 1 ha do 300 ha włącznie.

                   Warto mieć na uwadze, że dotacje są wypłacane na przedsięwzięcia, które nie zostały rozpoczęte przed udziałem w programie. Oznacza to, że podpisanie umowy z instalatorem i zakup komponentów musi odbyć się dopiero po zakwalifikowaniu się do projektu. Chcąc wziąć udział w “Agroenergii” nie można być beneficjentem innych programów - takich jak “Czyste Powietrze” czy “Mój Prąd”. Dopuszczalne jest łączenie projektu wyłącznie z ulgą termomodernizacyjną.

                   Rolniku, zgłoś się do Smart Eco aby otrzymać pomoc w uzyskaniu dofinansowania do instalacji OZE - 535 775 010.

                   • Prosument - czyli Ty!
                    Producent + konsument

                    Prosument - czyli Ty!

                    Decydując się na wykorzystanie energii odnawialnej stajesz się prosumentem (to znaczy producentem i konsumentem w jednym), a każda nadprodukcja trafia do twojego “banku energicznego”. Ostatnia nowelizacja ustawy o OZE umożliwiła te rozwiązanie również przedsiębiorcom.

                    Możesz ją pobrać w każdej chwili, niezależnie od tego, czy Twoja instalacja jest w stanie akurat wyprodukować prądu. Magazynowanie energii elektrycznej pozwala ci na brak zmartwień w przypadku nagłej awarii bądź innej sytuacji uniemożliwiającej produkcję prądu przez instalację fotowoltaiczną. Pozwól sobie na komfort finansowy i psychiczny.

                    • Twoje finanse w Twoich rękach
                     Powstrzymaj wysokie rachunki

                     Twoje finanse w Twoich rękach

                     O komforcie finansowym mowa - coraz wyższe rachunki za prąd potrafią załamać nawet najlepiej zarabiających Polaków. Nie pozwól na to, aby kolejne rachunki zniszczyły ci plany i skurczyły Twoje oszczędności.

                     XXI wiek to era powszechnej elektroniki i rosnącego zapotrzebowania na prąd, który systematycznie od wielu lat drożeje. Dlaczego więc nie zapewnić sobie oszczędności w opłacanych rachunkach, a jednocześnie nie zadbać o środowisko?

                     • Ulga finanswa na Twoich warunkach
                      Bądź autonomiczny finansowo

                      Ulga finansowa na Twoich warunkach

                      Decydując się na instalację fotowoltaiczną zapewniasz sobie niezwykła ulgę finansową, niwelując rachunki za prąd i stając kompletnie autonomiczny energetycznie.

                      Posiadając jednocześnie instalację fotowoltaiczną oraz pompę ciepła sprawiasz, że opłaty związane z rachunkami stają się praktycznie minimalne - pompa ciepła ogrzeje twój dom jak i wodę użytkową, a energię będzie czerpała z Twojej instalacji. A to wszystko przy zerowych kosztach rachunków!

                      Jesteś Panem swojego losu... i portfela.
                      • Ulgi i ujednolicenia podatkowe
                       Programy rządowe

                       Ulgi i ujednolicenia podatkowe

                       Decydując się na inwestycję fotowoltaiczną możesz również liczyć się z ulgami i ujednoliceniem podatkowymi oraz dofinansowaniami z programów rządowych, jeśli spełniasz dane warunki.

                       Ujednolicenie podatkowe

                       Ujednolicenie stawki VAT do 8% spowodowało, że poprzednie kalkulacje dla instalacji na gruncie, garażu czy budynku gospodarczym nie są już aktualne.

                       Należy traktować to jak duży rabat. Ucieszyło to osoby posiadające dom uniemożliwiający instalacje paneli ze względu na zacienienia czy złe położenie w azymucie oraz gospodarstwa rolne, gdzie zużycie prądu jest bardzo wysokie a przestrzeń wolna na dachu domu nie pozwalała na idealne zbilansowanie. Jest to niewątpliwa ulga dla każdego użytkownika instalacji fotowoltaicznej, przyszłych bądź obecnych.

                       • Ulga Termomodernizacyjna
                        Oszczędzaj na zainstalowaniu fotowoltaiki

                        Ulga Termomodernizacyjna

                        W związku z Ulgą Termomodernizacyjną mamy możliwość odliczenia sobie 17%, a nawet 32% kosztów inwestycyjnych związanych z instalacjami fotowoltaicznymi a także z wymianą źródeł ogrzewania z rocznego rozliczenia podatkowego. Jest to kolejna ogromna ulga dla portfeli posiadaczy instalacji PV.

                        Kto może skorzystać z ulgi?
                        Podmiotami uprawnionymi do korzystania z ulgi są podatnicy podatku PIT opracający podatek:

                        • według skali podatkowej (17% lub 32%),
                        • według 19% stawki podatku liniowego,
                        • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

                        W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć 100% wydatów poniesionych w okresie realizacji przedwsięwzięcia. Jednak kwota nie może być wyższa niż 53 000 zł.