Fotowoltaika
Fotowoltaika - sprawdzone rozwiązania
Od 2011 roku działamy w branży Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), świadcząc na terenie całego kraju kompleksowe usługi z zakresu fotowoltaiki.
Częścią naszej misji jest szerzenie dostępu do nowoczesnych i ekologicznych technologii, umożliwiających produkcję prądu na własne potrzeby.
Nasze instalacje fotowoltaiczne do tej pory pomogły obniżyć rachunki za energię w ponad tysiącu gospodarstw domowych i nie tylko.
Czym jest fotowoltaika?
Zwrócenie się ku odnawialnym źródłom energii (OZE) na skalę globalną powoduje, że trwająca obecnie era węgla zbliża się ku końcowi. To przełomowy moment dla naszej planety, która od lat cierpi z powodu setek tysięcy ton gazów cieplarnianych, emitowanych do atmosfery każdego dnia.
Proces dekarbonizacji nie byłby jednak tak efektywny, gdyby nie odkrycie efektu fotowoltaicznego w 1839 roku, który był początkiem dla nowej gałęzi przemysłu energetycznego - fotowoltaiki.
Fotowoltaika to dziedzina techniki i nauki, dzięki której możliwe jest wytworzenie prądu z pomocą niewyczerpalnego źródła energii - słońca. Cały proces jest wykonalny dzięki zastosowaniu materiałów półprzewodnikowych, bazujących na kryształach krzemu. To właśnie one znajdują się wewnątrz paneli fotowoltaicznych - najważniejszego elementu każdego systemu PV.
Prosument - kto to i jak nim zostać?
Choć termin prosument występuje w wielu dziedzinach i branżach, to fotowoltaika jest tą, w której najłatwiej uzyskać ten status. Dlaczego? Słowo prosument odnosi się do osoby, która zajmuje się jednoczesną produkcją (producent) i konsumpcją (konsument) wytworzonego przez siebie dobra. W przypadku fotowoltaiki, mowa tutaj oczywiście o wytwarzaniu energii elektrycznej na pokrycie własnego zapotrzebowania energetycznego.
Do zostania prosumentem wystarczy jeden, lecz niezbędny element układanki - instalacja fotowoltaiczna. System PV umożliwi produkcję prądu, który zasili wszystkie urządzenia elektryczne codziennego użytku - w domu, firmie i w gospodarstwie rolnym. Wraz z uzyskaniem statusu prosumenta w fotowoltaice, Twoje rachunki za energię spadną.
Fotowoltaika kształtuje nasz obecny krajobraz energetyczny
Gdzie można zainstalować fotowoltaikę?
Z dobrodziejstw jakie oferuje nam fotowoltaika skorzystać może każdy. Wszystko to dzięki specjalnym systemom, składającym się z paneli i inwerterów, umożliwiających konwersję energii produkowanej przez moduły na taką, która jest w stanie zasilić standardowe gniazdka w naszych firmach i domach. Gdzie zatem można je montować?
Najpopularniejsze miejsce montażu fotowoltaiki to dach budynku, jednak specjalne, stalowe konstrukcje, pozwalają także na montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie. Moduły fotowoltaiczne, dzięki swojej budowie i zastosowaniu szkła hartowanego do ochrony ukrytego wewnątrz ogniwa, są w stanie przetrwać w każdych warunkach. Z tego względu montaż fotowoltaiki w pobliżu fabryk, na polach, czy nawet nieużytkach - jest jak najbardziej możliwy.
Panele fotowoltaiczne dla domu i firmy
Kluczowym atutem systemów fotowoltaicznych Smart Eco jest ich uniwersalność. Nasze panele mogą być wykorzystywane do poprawy wydajności energetycznej zarówno budynków mieszkalnych, jak i obiektów, w których jest prowadzona działalność handlowa, przemysłowa czy rolnicza. Energia słoneczna dostępna jest wszędzie i dla każdego za darmo - my pomożemy Ci ją wykorzystać na własny użytek.
Jako firma specjalizująca się w dziedzinie fotowoltaiki, doradzimy Ci przy doborze najlepszego rozwiązania dla Twojego gospodarstwa domowego, rolnego, a także firmy. Przeprowadzimy Cię przez cały proces przejścia na EKO - ENERGIĘ, od audytu aż po montaż paneli fotowoltaicznych. Nie ważne gdzie - czerp moc ze słońca razem ze Smart Eco.
Czy fotowoltaika się opłaca?
Choć głośno się mówi o zaletach fotowoltaiki, wiele osób wciąż zastanawia się nad jej opłacalnością. Faktem jest, że inwestycja w nią jest jednorazowa, a w dodatku wszystkie koszty związane z zakupem, transportem i montażem systemu PV zwracają się już po upływie 5 lat! Co więcej, istnieje możliwość uzyskania dofinansowania do fotowoltaiki, które może pokryć nawet połowę kwoty całego przedsięwzięcia. W perspektywie długofalowej kupno paneli słonecznych to nie tylko inwestycja, która się zwróci, ale także zacznie generować zyski.
Pieniądze i ich oszczędzanie to jedna kwestia, jednak nie należy zapominać, że fotowoltaika jest opłacalna nie tylko dla portfela, ale i środowiska. Moduły słoneczne nie wytwarzają spalin, toksyn, ani gazów cieplarnianych, co jest najważniejszym aspektem odróżniającym je od konwencjonalnych metod pozyskiwania energii elektrycznej. Wybierając energię odnawialną, wspierasz środowisko naturalne i dbasz o czystość powietrza na naszej planecie.
Co nam daje fotowoltaika?
Możliwości płynące z systemów fotowoltaicznych są liczne i zróżnicowane. Obejmują one wytwarzanie energii elektrycznej, ciepła, i wodoru. Mogą także potencjalnie przynieść wiele innych korzyści, takich jak produkcja czystej wody, żywności i paliwa.
Produkcja prądu
Ogniwa fotowoltaiczne przekształcają światło w prąd, który może być wykorzystany na szereg różnych sposobów. Energia słoneczna jest czystym, odnawialnym źródłem energii, które nie wytwarza gazów cieplarnianych, ani innych zanieczyszczeń.
Produkcja wodoru
Produkcja wodoru opiera się na procesie elektrolizy. Do jego zasilania można wykorzystać energię elektryczną produkowaną przez panele fotowoltaiczne. Wodór może być wykorzystywany jako paliwo do samochodów osobowych, ciężarowych i innych pojazdów.
Produkcja ciepła
Kolektory słoneczne to urządzenia służące do pozyskiwania energii cieplnej pochodzącej ze słońca. Ciepło to może być wykorzystywane do ogrzewania wody lub powietrza w dowolnym gospodarstwie domowym, a nawet przedsiębiorstwie.
Produkcja czystej wody
Systemy fotowoltaiczne mogą być wykorzystywane do destylacji wody z zanieczyszczonych źródeł. Istnieje także możliwość wykorzystania ich do produkcji wody pitnej z wody morskiej, dzięki zasileniu procesu odsalania.
Produkcja paliwa
Ogniwa paliwowe zasilane energią słoneczną mogą być wykorzystywane do produkcji paliwa wodorowego. By owe paliwo powstało, wymagane są duże nakłady energii elektrycznej - panele fotowoltaiczne mogą być odpowiedzią na ten problem.
Produkcja żywności
Istnieją szklarnie zasilane energią płynącą ze słońca, które mogą być wykorzystywane do uprawy roślin przez cały rok - nawet w okresie zimowym. Wszystko to dzięki panelom fotowoltaicznym, które zasilają całą konstrukcję.