Skip to main content

Chłodzi czy szkodzi? - Czy klimatyzacja jest zdrowa?

26 marzec 2023
Chłodzi czy szkodzi? - Czy klimatyzacja jest zdrowa?

O klimatyzacji i jej wpływie na zdrowie użytkowników krąży wiele mitów. Choć spora część społeczeństwa nie wyobraża sobie przesiadywania latem w rozgrzanych i dusznych pomieszczeniach, niektórzy rezygnują z zakupu klimatyzatora w obawie o swoje samopoczucie. Czy słusznie? Czy faktycznie jest się czego bać? O tym, czy klimatyzacja jest zdrowa, dowiesz się z poniższego artykułu.

Spis treści:

1. Klimatyzator - remedium na upały
2. Zagrożenia związane z klimatyzacją
    2.1 Drastyczne różnice temperatur
    2.2 Grzyby i bakterie w klimatyzatorach
    2.3 Suche powietrze z klimatyzacji
3. Jak bezpiecznie korzystać z klimatyzacji?
    3.1 Właściwa temperatura w pomieszczeniu
    3.2 Optymalny stopień wilgotności powietrza
    3.3 Konserwacja klimatyzatora
    3.4 Wymiana filtrów w klimatyzatorze
    3.5 Właściwy montaż klimatyzatora
4. Bezpieczny klimatyzator

Klimatyzator - remedium na upały

Panująca duchota i wysokie temperatury mogą być równie uciążliwe, jak inne zjawiska atmosferyczne zwykle kojarzone z nieprzyjemną pogodą - deszcze, mróz czy wiatr. Wysiłek fizyczny, praca czy nawet zwykłe poruszanie się w upale bywają wyczerpujące nie tylko dla osób starszych, ale także tych, którzy borykają się z nadciśnieniem tętniczym, mają problemy z sercem lub cierpią na nadwagę.

Wysoka temperatura

W takiej sytuacji z pomocą przychodzą klimatyzatory, które powoli stają się standardem, w szczególności w budynkach użyteczności publicznej, centrach handlowych, zbiorowym transporcie, czy nawet coraz częściej w prywatnych mieszkaniach. Nie da się ukryć, że redukcja temperatury w upalne dni jest w stanie przywrócić komfort, pozwolić wypocząć, a także zwiększyć wydajność naszej pracy. Czy wszystkie te aspekty oznaczają, że klimatyzatory wiążą się jedynie z samymi zaletami? A co ze zdrowiem ich użytkowników?

Zagrożenia związane z klimatyzacją

Od momentu wejścia na rynek, klimatyzatory znacząco podniosły jakość naszego życia - jest to fakt, któremu nie da się zaprzeczyć. Na wstępie chcemy uspokoić - korzystanie z nich w sposób rozsądny nie niesie ze sobą zagrożeń. Sprawa wygląda jednak nieco inaczej, gdy przestajemy przestrzegać pewne normy i zasady użytkowania. Wówczas klimatyzator może stać się potencjalnym źródłem niebezpieczeństw dla naszego zdrowia. O czym dokładnie mowa?

Drastyczne różnice temperatur

Klimatyzacja może być zbawienna w okresie letnim, gdy panujący na zewnątrz skwar i upały porządnie dają się we znaki. Niestety, tutaj pojawia się pierwsze zagrożenie. Nagła zmiana temperatur - na przykład wchodząc z zewnątrz do chłodnego pomieszczenia - może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu, w szczególności na układzie oddechowym. Systematyczne narażanie organizmu na takie warunki może doprowadzić do rozwoju wielu chorób: od przeziębienia, poprzez kaszel i duszności, aż po zapalenie migdałków.

Grzyby i bakterie w klimatyzatorach

Uogólniając, klimatyzatory pobierają powietrze z otoczenia, następnie je oczyszczają, obniżają bądź podwyższają jego temperaturę i w zależności od potrzeb użytkownika, dostarczają do danego pomieszczenia. Dopóki urządzenie jest włączone, proces ten cały czas się powtarza. Z biegiem czasu, jeśli klimatyzator nie jest odpowiednio czyszczony i konserwowany, może stać się siedliskiem chorobotwórczych grzybów i bakterii. W efekcie, po ponownym uruchomieniu mechanizm zacznie je wtłaczać do pomieszczenia, narażając domowników na rozwój alergii bądź astmy.

Kaszel wywołany klimatyzacją

Suche powietrze z klimatyzacji

To prawda, że klimatyzatory mają właściwość wysuszania powietrza, co z kolei może negatywnie wpływać na zdrowie ich użytkowników. Panująca wokół suchość niekiedy prowadzi do łuszczenia się skóry, powstawania niedoskonałości i szeregu innych problemów z cerą. Powietrze pozbawione wilgoci może podrażniać gardło, przez co zwiększa się poziom ryzyka infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Co więcej, osoby nadmiernie korzystające z klimatyzacji często skarżą się na podrażnione spojówki, które w niektórych przypadkach mogą prowadzić do rozwoju zespołu suchego oka.

Jak bezpiecznie korzystać z klimatyzacji?

W dzisiejszych czasach, szczególnie w miastach, ciężko wyobrazić sobie codzienne życie bez klimatyzatorów. Urządzenia te zapewniają nam ulgę w upale, przyjemne uczucie chłodu oraz pozwalają na pełne wykorzystanie naszego potencjału w pracy i codziennych czynnościach. Jednakże, aby klimatyzacja faktycznie była naszym sprzymierzeńcem, musimy korzystać z niej w sposób przemyślany. Przedstawiamy najważniejsze zasady korzystania z klimatyzacji, które zapewnią pełne bezpieczeństwo jej użytkownikom.

Właściwa temperatura w pomieszczeniu

Podczas upałów ważne jest, aby nie ustawiać temperatur w pokojach na drastycznie niskie wartości. Zaleca się, aby różnica pomiędzy pomieszczeniem klimatyzowanym, a tym nieklimatyzowanym, nie przekraczała 7 stopni. Wyższa rozbieżność temperatur może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Zbyt długie przebywanie w mocno schłodzonym pokoju często skutkuje zapaleniem gardła, przeziębieniem, a nawet anginą. W historii zdarzały się nawet pojedyncze przypadki, w których pacjenci lądowali w szpitalu z szokiem termicznym spowodowanym przez nieprawidłowe użytkowanie klimatyzacji.

Zatem, jaka powinna być właściwa temperatura w pomieszczeniu? Latem, gdy na zewnątrz panuje nieprzyjemny upał, najlepiej ustawić klimatyzator na 23-26 stopni Celsjusza. Zaprogramowanie urządzenia na niższe wartości może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Dobrze jest więc zachować umiar i trzymać się zasady różnicy 7 stopni.

Optymalny stopień wilgotności powietrza w pomieszczeniu

Jak zostało wspomniane wcześniej, klimatyzacja obniża stopień wilgotności w pokoju, w którym jest zainstalowana. Dzieje się tak, ponieważ podczas procesu schładzania powietrza z zewnątrz, zawarta w nim woda zostaje wykroplona. Aby zapobiec problemom zdrowotnym związanym z nadmierną suchością w klimatyzowanych pomieszczeniach, zaleca się utrzymywanie wilgotności powietrza na poziomie 40-60%.

Nawilżacz powietrza do klimatyzatora

O tym, że dany pokój nie jest dostatecznie nawilżony da nam znać nasze zdrowie - poczujemy suchość w gardle i oczach, ilekroć się w nim znajdziemy. Do oceny stanu wilgotności mogą posłużyć nam także proste w obsłudze i tanie wilgotnościomierze. Jeśli wskażą nam one zbyt niski poziom nawilżenia powietrza, trzeba będzie zaopatrzyć się w specjalny nawilżacz. Urządzenie to zajmuje się wytwarzaniem pary wodnej, która skutecznie poprawi warunki panujące w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Konserwacja klimatyzatora

Klimatyzacja nie tylko dostarcza chłodne powietrze do pomieszczenia, ale także wpływa na jego jakość. Jeśli nie dbamy o regularne czyszczenie urządzenia, może ono stać się siedliskiem groźnych dla zdrowia grzybów i bakterii, co z kolei zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego - w tym alergii oraz astmy. Warto zatem zadbać o cykliczne odgrzybianie klimatyzacji, aby nie tylko uniknąć negatywnych skutków zaniedbania, ale również poprawić jakość powietrza w budynku.

Proces chłodzenia powietrza powoduje powstawanie wilgoci wewnątrz urządzenia, co z kolei może sprzyjać rozwojowi niebezpiecznych drobnoustrojów. Dlatego tak istotne jest regularne czyszczenie klimatyzacji i dbanie o jej stan techniczny. W zależności od rodzaju posiadanego klimatyzatora oraz kanałów instalacyjnych, do czyszczenia można zastosować dwie metody - suchą i mokrą. W pierwszej, szczotką oraz strumieniem sprężonego powietrza usuwa się wszystkie napotkane zabrudzenia. W drugiej z kolei wykorzystywane są środki chemiczne lub gorąca para wodna, które mają za zadanie skutecznie zdezynfekować cały sprzęt. Regularne czyszczenie klimatyzacji nie tylko wpływa na poprawę jakości powietrza, ale także zwiększa trwałość urządzenia i obniża ryzyko jego awarii.

Wymiana filtrów w klimatyzatorze

To kolejny ważny punkt, który pomaga nam w bezpiecznym użytkowaniu naszego systemu klimatyzacji. Częstotliwość wymiany filtrów klimatyzatora zależy przede wszystkim od typu urządzenia - z tego też powodu, informacji na ten temat warto szukać przede wszystkim w opisie urządzenia stworzonym przez jego producenta. Niemniej jednak warto pamiętać, że filtry są elementem, który najszybciej się zużywa i pochłania największe ilości zanieczyszczeń. Dlatego też, w przypadku domowej klimatyzacji, należy regularnie czyścić filtr przynajmniej raz na kwartał. W przypadku intensywnego użytkowania klimatyzatora, zalecana jest nawet jego wymiana raz na miesiąc.

Właściwy montaż klimatyzatora

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że montaż klimatyzatora ma duże znaczenie w kwestii jego bezpieczeństwa. Niepoprawnie wyprofilowane urządzenie, które zimny nawiew kierować będzie bezpośrednio na osoby znajdujące się w pomieszczeniu, to bardzo częsty błąd popełniany podczas instalacji systemu.

Właściwie zamontowany klimatyzator w pomieszczeniu

Zimny powiew może być szkodliwy dla zdrowia i komfortu użytkowników. W celu zapewnienia właściwej cyrkulacji powietrza, strumień chłodnego powietrza musi najpierw wymieszać się z cieplejszym, będącym już w pomieszczeniu. Z tego też powodu, już na etapie projektowania układu klimatyzacji należy zwrócić uwagę na przeznaczenie pokoju oraz sposób, w jaki korzystają z niego domownicy bądź pracownicy. Jeżeli nie masz pojęcia, jakie jest najlepsze miejsce dla klimatyzatora w Twoim domu lub firmie, warto w tej kwestii poradzić się specjalisty. Z pewnością doradzi on nam najkorzystniejsze oraz przede wszystkim bezpieczne rozwiązanie.

Bezpieczny klimatyzator

Korzystanie z klimatyzacji bezapelacyjnie ma swoje plusy. Urządzenia te przynoszą prawdziwą ulgę w upale, co z kolei przekłada się na lepsze samopoczucie ich użytkowników. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że każdy klimatyzator jest bezpieczny, o ile używa się go w prawidłowy sposób. Należy trzymać się kilku prostych zasad - trzeba dbać o racjonalną różnicę pomiędzy temperaturą na zewnątrz oraz wewnątrz budynku, regularnie czyścić urządzenie oraz kontrolować wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Dzięki tym prostym krokom, klimatyzacja nie będzie miała negatywnego wpływu na nasz stan zdrowia, a stanie się pomocnym narzędziem, które skutecznie ułatwi nasze codziennie życie.