Skip to main content

Co to jest audyt energetyczny i jak się go przeprowadza?

12 wrzesień 2022
Co to jest audyt energetyczny i jak się go przeprowadza?

Audyt energetyczny - chociaż pojęcie to jest dość szeroko stosowane, szczególnie w branży OZE, nie wszyscy zdają sobie sprawę, czym tak naprawdę jest. Sama nazwa zdradza nieco z czym mamy do czynienia, jednak wciąż mówi niewiele. Zatem, co to jest audyt energetyczny i jak się go przeprowadza? - Odpowiadamy.

Czym jest audyt energetyczny?

Audyt energetyczny to nic innego, jak ocena efektywności energetycznej budynku. Określa on możliwości oszczędzania energii, obniżenia kosztów eksploatacyjnych i podniesienia wartości nieruchomości. Jednocześnie audyt energetyczny zawiera szczegółowe opracowanie proponowanych działań, które mają na celu pomoc w osiągnięciu wyznaczonych celów. Niezależnie od tego, czy chodzi o nowy projekt budowlany czy renowację istniejącego budynku, audyty energetyczne mogą pomóc właścicielom nieruchomości uczynić je bardziej inteligentnymi i przyjaznymi dla środowiska.

Jak przeprowadza się audyt energetyczny?

Podczas audytu energetycznego, wykwalifikowany audytor przyjrzy się kompleksowo danym dotyczącym zużycia energii w audytowanym budynku, aby namierzyć źródło wysokich kosztów eksploatacyjnych oraz wskazać możliwe środki, które zredukują zużycie energii i emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Audyt energetyczny zazwyczaj składa się z następujących kroków:

  • Przegląd planów i specyfikacji budynku
  • Wywiad z właścicielem budynku
  • Analiza danych użytkowych
  • Wygenerowanie modelu zużycia energii w budynku

Audyt energetyczny ma również na celu wykrycie, tak zwanych, “słabych punktów budynku”, a więc nieszczelnych drzwi, okien, czy wadliwych systemów grzewczych. Audytorzy w tym celu często posługują się specjalnymi kamerami termowizyjnymi, które wskazują którędy ucieka ciepło.

Dlaczego warto przeprowadzić audyt energetyczny?

Przeprowadzenie audytu energetycznego to pierwszy krok ku termomodernizacji budynku, a więc uczynieniu go energooszczędnym i ekologicznym. Dlaczego jeszcze warto przeprowadzić audyt energetyczny?

Przede wszystkim, audyt energetyczny pomoże Ci zrozumieć Twoje zużycie energii i pokaże sposoby, by na niej zaoszczędzić. Audyt energetyczny jest przydatny także w celu identyfikacji problemów bezpieczeństwa związanych z systemami elektrycznymi, okablowaniem, wentylacją i instalacją grzewczą. Warto więc go przeprowadzić chociażby profilaktycznie, by zapobiec możliwym awariom.