Audyt energetyczny - chociaż pojęcie to jest dość szeroko stosowane, szczególnie w branży OZE, nie wszyscy zdają sobie sprawę, czym tak naprawdę jest. Sama nazwa zdradza nieco z czym mamy do czynienia, jednak wciąż mówi niewiele. Zatem, co to jest audyt energetyczny i jak się go przeprowadza? - Odpowiadamy.
Czym jest audyt energetyczny?
Audyt energetyczny to nic innego, jak ocena efektywności energetycznej budynku. Określa on możliwości oszczędzania energii, obniżenia kosztów eksploatacyjnych i podniesienia wartości nieruchomości. Jednocześnie audyt energetyczny zawiera szczegółowe opracowanie proponowanych działań, które mają na celu pomoc w osiągnięciu wyznaczonych celów. Niezależnie od tego, czy chodzi o nowy projekt budowlany czy renowację istniejącego budynku, audyty energetyczne mogą pomóc właścicielom nieruchomości uczynić je bardziej inteligentnymi i przyjaznymi dla środowiska.
Jak przeprowadza się audyt energetyczny?
Podczas audytu energetycznego, wykwalifikowany audytor przyjrzy się kompleksowo danym dotyczącym zużycia energii w audytowanym budynku, aby namierzyć źródło wysokich kosztów eksploatacyjnych oraz wskazać możliwe środki, które zredukują zużycie energii i emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Audyt energetyczny zazwyczaj składa się z następujących kroków:
- Przegląd planów i specyfikacji budynku
- Wywiad z właścicielem budynku
- Analiza danych użytkowych
- Wygenerowanie modelu zużycia energii w budynku
Audyt energetyczny ma również na celu wykrycie, tak zwanych, “słabych punktów budynku”, a więc nieszczelnych drzwi, okien, czy wadliwych systemów grzewczych. Audytorzy w tym celu często posługują się specjalnymi kamerami termowizyjnymi, które wskazują którędy ucieka ciepło.
Dlaczego warto przeprowadzić audyt energetyczny?
Przeprowadzenie audytu energetycznego to pierwszy krok ku termomodernizacji budynku, a więc uczynieniu go energooszczędnym i ekologicznym. Dlaczego jeszcze warto przeprowadzić audyt energetyczny?
Przede wszystkim, audyt energetyczny pomoże Ci zrozumieć Twoje zużycie energii i pokaże sposoby, by na niej zaoszczędzić. Audyt energetyczny jest przydatny także w celu identyfikacji problemów bezpieczeństwa związanych z systemami elektrycznymi, okablowaniem, wentylacją i instalacją grzewczą. Warto więc go przeprowadzić chociażby profilaktycznie, by zapobiec możliwym awariom.