Co to jest audyt energetyczny i jak się go przeprowadza?

12 wrzesień 2022
Co to jest audyt energetyczny i jak się go przeprowadza?
  • Blog
  • Co to jest audyt energetyczny i jak się go przeprowadza?

Audyt energetyczny - chociaż pojęcie to jest dość szeroko stosowane, szczególnie w branży OZE, nie wszyscy zdają sobie sprawę, czym tak naprawdę jest. Sama nazwa zdradza nieco z czym mamy do czynienia, jednak wciąż mówi niewiele. Zatem, co to jest audyt energetyczny i jak się go przeprowadza? - Odpowiadamy.

Czym jest audyt energetyczny?

Audyt energetyczny to nic innego, jak ocena efektywności energetycznej budynku. Określa on możliwości oszczędzania energii, obniżenia kosztów eksploatacyjnych i podniesienia wartości nieruchomości. Jednocześnie audyt energetyczny zawiera szczegółowe opracowanie proponowanych działań, które mają na celu pomoc w osiągnięciu wyznaczonych celów. Niezależnie od tego, czy chodzi o nowy projekt budowlany czy renowację istniejącego budynku, audyty energetyczne mogą pomóc właścicielom nieruchomości uczynić je bardziej inteligentnymi i przyjaznymi dla środowiska.

Jak przeprowadza się audyt energetyczny?

Podczas audytu energetycznego, wykwalifikowany audytor przyjrzy się kompleksowo danym dotyczącym zużycia energii w audytowanym budynku, aby namierzyć źródło wysokich kosztów eksploatacyjnych oraz wskazać możliwe środki, które zredukują zużycie energii i emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Audyt energetyczny zazwyczaj składa się z następujących kroków:

  • Przegląd planów i specyfikacji budynku
  • Wywiad z właścicielem budynku
  • Analiza danych użytkowych
  • Wygenerowanie modelu zużycia energii w budynku

Audyt energetyczny ma również na celu wykrycie, tak zwanych, “słabych punktów budynku”, a więc nieszczelnych drzwi, okien, czy wadliwych systemów grzewczych. Audytorzy w tym celu często posługują się specjalnymi kamerami termowizyjnymi, które wskazują którędy ucieka ciepło.

Dlaczego warto przeprowadzić audyt energetyczny?

Przeprowadzenie audytu energetycznego to pierwszy krok ku termomodernizacji budynku, a więc uczynieniu go energooszczędnym i ekologicznym. Dlaczego jeszcze warto przeprowadzić audyt energetyczny?

Przede wszystkim, audyt energetyczny pomoże Ci zrozumieć Twoje zużycie energii i pokaże sposoby, by na niej zaoszczędzić. Audyt energetyczny jest przydatny także w celu identyfikacji problemów bezpieczeństwa związanych z systemami elektrycznymi, okablowaniem, wentylacją i instalacją grzewczą. Warto więc go przeprowadzić chociażby profilaktycznie, by zapobiec możliwym awariom.

Logo Smart Eco

Smart Eco innowacyjne rozwiązania Energii Odnawialnej

Siedziba Firmy - Włocławek
ul. Wieniecka 32a
87-800 Włocławek, Polska

Grudziądz
ul. Szosa Toruńska 82
86-302 Grudziądz, Polska

Jabłonowo Pomorskie
ul. Główna 12
87-330 Jabłonowo Pomorskie, Polska

Kontakt z nami

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: 785 504 314
Włocławek

tel: 570 999 418
Grudziądz

tel: 506 096 676
Jabłonowo Pomorskie

tel: 666 721 711
Piła

tel: 785 505 174
Toruń

tel: 785 504 314
Biuro Obsługi Klienta

tel: 785 504 618
Serwis

tel: 607 632 707
Ocieplenie Budynków, Izolacje

tel: 535 775 010
Dotacje

Godziny otwarcia

Pon – Pt: 9.00-17.00
Sob – Ndz: Nieczynne

Oferta
Social Media

© Smart Eco. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wsparcie IT: Studio113.