Czy tkanina solarna może odmienić przyszłość fotowoltaiki?

05 sierpień 2022
Czy tkanina solarna może odmienić przyszłość fotowoltaiki?
  • Blog
  • Czy tkanina solarna może odmienić przyszłość fotowoltaiki?

Panele słoneczne cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. Na rynek trafiają coraz to nowsze wynalazki, które przedstawiają nowe sposoby pozyskiwania energii ze Słońca. Jedną z wiodących technologii, która ma wkrótce zdominować branżę energetyczną, jest tkanina solarna. Co to takiego i jakie możliwości może przed nami otworzyć?

Czym jest tkanina solarna?

Tkanina solarna to nowy sposób na wykorzystanie energii słonecznej. Można ją zgiąć lub przykleić do dowolnej powierzchni, jest niezwykle lekka i nie zawiera w sobie żadnych toksycznych materiałów. Wykazuje się także dużą trwałością - aż do 20 lat. To nowa technologia, która może być realną alternatywą dla tradycyjnych paneli fotowoltaicznych opartych na krzemie.

Choć największą zaletą tradycyjnych ogniw słonecznych jest ich wydajność, nowoczesne technologie powoli zaczynają doganiać konwencjonalne systemy fotowoltaiczne. Na Uniwersytecie w Queensland opracowano niedawno elastyczną tkaninę słoneczną o sprawności 16,6%, co stanowi spory wzrost w stosunku do poprzedniego rekordu wynoszącego 13,4%.

Zakres zastosowań solarnej tkaniny jest ogromny. Żagle cieniujące, które można zobaczyć na parkingach centrów handlowych lub przykrywające okoliczny basen, mogłyby przetwarzać promienie słoneczne na energię elektryczną. Parasole i markizy w lokalnych firmach, restauracjach i kawiarniach również mogłyby stać się urządzeniami wytwarzającymi prąd. Zakres zastosowań jest jeszcze szerszy, ponieważ technologia ta może być wykorzystywana do celów morskich, w szkołach, szpitalach, na stadionach, w rolnictwie i w wielu innych sektorach, w których nie można zastosować dużych, ciężkich paneli słonecznych.

Ubrania wytwarzające prąd

Docelowo, tkanina solarna nie będzie przeznaczona wyłącznie do użytku na dużą skalę. Noszenie technologii słonecznej stało się realne po tym, jak Nottingham Trent University w Wielkiej Brytanii opracował sposób osadzenia zminiaturyzowanych ogniw słonecznych w standardowej tkaninie. Owe ogniwa słoneczne są niemal mikroskopijnej wielkości. Obecnie wykorzystuje się je do ładowania smartfonów i innych niewielkich urządzeń.

To dzięki zapałowi naukowców z całego świata jesteśmy w stanie osiągnąć dziś to, co kilka lat temu było jeszcze uważane za niemożliwe. Pozostaje nam jedynie czekać, co kolejne lata przyniosą branży fotowoltaicznej.

Logo Smart Eco

Smart Eco innowacyjne rozwiązania Energii Odnawialnej

Siedziba Firmy - Włocławek
ul. Wieniecka 32a
87-800 Włocławek, Polska

Grudziądz
ul. Portowa 12
86-302 Grudziądz, Polska

Jabłonowo Pomorskie
ul. Główna 12
87-330 Jabłonowo Pomorskie, Polska

Kontakt z nami

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: 785 504 314
Włocławek

tel: 570 999 418
Grudziądz

tel: 506 096 676
Jabłonowo Pomorskie

tel: 666 721 711
Piła

tel: 785 505 174
Toruń

tel: 785 504 314
Biuro Obsługi Klienta

tel: 785 504 618
Serwis

tel: 607 632 707
Ocieplenie Budynków, Izolacje

tel: 535 775 010
Dotacje

Godziny otwarcia

Pon – Pt: 9.00-17.00
Sob – Ndz: Nieczynne

Oferta
Social Media

© Smart Eco. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wsparcie IT: Studio113.