Skip to main content

Czy tkanina solarna może odmienić przyszłość fotowoltaiki?

05 sierpień 2022
Czy tkanina solarna może odmienić przyszłość fotowoltaiki?

Panele słoneczne cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. Na rynek trafiają coraz to nowsze wynalazki, które przedstawiają nowe sposoby pozyskiwania energii ze Słońca. Jedną z wiodących technologii, która ma wkrótce zdominować branżę energetyczną, jest tkanina solarna. Co to takiego i jakie możliwości może przed nami otworzyć?

Czym jest tkanina solarna?

Tkanina solarna to nowy sposób na wykorzystanie energii słonecznej. Można ją zgiąć lub przykleić do dowolnej powierzchni, jest niezwykle lekka i nie zawiera w sobie żadnych toksycznych materiałów. Wykazuje się także dużą trwałością - aż do 20 lat. To nowa technologia, która może być realną alternatywą dla tradycyjnych paneli fotowoltaicznych opartych na krzemie.

Choć największą zaletą tradycyjnych ogniw słonecznych jest ich wydajność, nowoczesne technologie powoli zaczynają doganiać konwencjonalne systemy fotowoltaiczne. Na Uniwersytecie w Queensland opracowano niedawno elastyczną tkaninę słoneczną o sprawności 16,6%, co stanowi spory wzrost w stosunku do poprzedniego rekordu wynoszącego 13,4%.

Zakres zastosowań solarnej tkaniny jest ogromny. Żagle cieniujące, które można zobaczyć na parkingach centrów handlowych lub przykrywające okoliczny basen, mogłyby przetwarzać promienie słoneczne na energię elektryczną. Parasole i markizy w lokalnych firmach, restauracjach i kawiarniach również mogłyby stać się urządzeniami wytwarzającymi prąd. Zakres zastosowań jest jeszcze szerszy, ponieważ technologia ta może być wykorzystywana do celów morskich, w szkołach, szpitalach, na stadionach, w rolnictwie i w wielu innych sektorach, w których nie można zastosować dużych, ciężkich paneli słonecznych.

Ubrania wytwarzające prąd

Docelowo, tkanina solarna nie będzie przeznaczona wyłącznie do użytku na dużą skalę. Noszenie technologii słonecznej stało się realne po tym, jak Nottingham Trent University w Wielkiej Brytanii opracował sposób osadzenia zminiaturyzowanych ogniw słonecznych w standardowej tkaninie. Owe ogniwa słoneczne są niemal mikroskopijnej wielkości. Obecnie wykorzystuje się je do ładowania smartfonów i innych niewielkich urządzeń.

To dzięki zapałowi naukowców z całego świata jesteśmy w stanie osiągnąć dziś to, co kilka lat temu było jeszcze uważane za niemożliwe. Pozostaje nam jedynie czekać, co kolejne lata przyniosą branży fotowoltaicznej.