Fotowoltaika to dział energetyki, który zajmuje się zamianą energii słonecznej na energię elektryczną. Jest ona jednym z najbardziej efektywnych i przyjaznych środowisku sposobów produkcji prądu. Większość osób z tą dziedziną miała kontakt poprzez mikroinstalacje fotowoltaiczne, najczęściej umieszczone na dachach domów jednorodzinnych, a o ogromnych elektrowniach słonecznych nie miało pojęcia. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest farma fotowoltaiczna i jakie korzyści z niej płyną.
Co to jest farma fotowoltaiczna?
Fotowoltaiczne farmy to instalacje, które wykorzystują energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej. Od standardowych mikroinstalacji PV odróżnia je ich wielkość. Podczas, gdy przydomowe systemy fotowoltaiczne mogą produkować maksymalnie 50 kW prądu, elektrownie słoneczne nie mają narzuconego limitu mocy. Najczęściej stosowane są do produkcji energii elektrycznej dla większych jednostek, niż pojedyncze domy jednorodzinne - na przykład gospodarstw rolnych, fabryk, a nawet całych miast.
Fotowoltaiczne farmy zbudowane są z paneli słonecznych, które odpowiadają za przekształcenie energii słonecznej w elektryczną. Gdy na znajdujące się w ich wnętrzu ogniwa pada światło słoneczne, w ruch zostają wprawione elektrony, które inicjują powstanie napięcia elektrycznego, nazywanego prądem stałym. Dzięki innemu elementowi systemu PV - falownikowi fotowoltaicznemu - zamieniany jest on w napięcie przemienne, czyli takie, które płynie w standardowych gniazdkach elektrycznych.
Zalety farmy fotowoltaicznej
Za budową farm fotowoltaicznych przemawia szereg korzyści, które płyną z samej fotowoltaiki. Przede wszystkim jest to ekologiczny sposób na produkcję energii elektrycznej. Panele słoneczne w czasie pracy nie emitują szkodliwych substancji. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy środowisko naturalne jest coraz bardziej zanieczyszczone, a problem globalnego ocieplenia staje się realnym zagrożeniem.
Budowa farmy fotowoltaicznej to także świetny i skuteczny sposób na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. Jeśli zakład pracy czy też przedsiębiorstwo zdecyduje się na takie rozwiązanie, jest w stanie zredukować koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej nawet o 50%. W przypadku dużych firm są to ogromne kwoty, które mogą później zostać przeznaczone na inny cel, niż opłata rachunków za prąd.