Farma fotowoltaiczna - co to jest?

05 lipiec 2022
Farma fotowoltaiczna - co to jest?
  • Blog
  • Farma fotowoltaiczna - co to jest?

Fotowoltaika to dział energetyki, który zajmuje się zamianą energii słonecznej na energię elektryczną. Jest ona jednym z najbardziej efektywnych i przyjaznych środowisku sposobów produkcji prądu. Większość osób z tą dziedziną miała kontakt poprzez mikroinstalacje fotowoltaiczne, najczęściej umieszczone na dachach domów jednorodzinnych, a o ogromnych elektrowniach słonecznych nie miało pojęcia. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest farma fotowoltaiczna i jakie korzyści z niej płyną.

Co to jest farma fotowoltaiczna?

Fotowoltaiczne farmy to instalacje, które wykorzystują energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej. Od standardowych mikroinstalacji PV odróżnia je ich wielkość. Podczas, gdy przydomowe systemy fotowoltaiczne mogą produkować maksymalnie 50 kW prądu, elektrownie słoneczne nie mają narzuconego limitu mocy. Najczęściej stosowane są do produkcji energii elektrycznej dla większych jednostek, niż pojedyncze domy jednorodzinne - na przykład gospodarstw rolnych, fabryk, a nawet całych miast.

Fotowoltaiczne farmy zbudowane są z paneli słonecznych, które odpowiadają za przekształcenie energii słonecznej w elektryczną. Gdy na znajdujące się w ich wnętrzu ogniwa pada światło słoneczne, w ruch zostają wprawione elektrony, które inicjują powstanie napięcia elektrycznego, nazywanego prądem stałym. Dzięki innemu elementowi systemu PV - falownikowi fotowoltaicznemu - zamieniany jest on w napięcie przemienne, czyli takie, które płynie w standardowych gniazdkach elektrycznych.

Zalety farmy fotowoltaicznej

Za budową farm fotowoltaicznych przemawia szereg korzyści, które płyną z samej fotowoltaiki. Przede wszystkim jest to ekologiczny sposób na produkcję energii elektrycznej. Panele słoneczne w czasie pracy nie emitują szkodliwych substancji. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy środowisko naturalne jest coraz bardziej zanieczyszczone, a problem globalnego ocieplenia staje się realnym zagrożeniem.

Budowa farmy fotowoltaicznej to także świetny i skuteczny sposób na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. Jeśli zakład pracy czy też przedsiębiorstwo zdecyduje się na takie rozwiązanie, jest w stanie zredukować koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej nawet o 50%. W przypadku dużych firm są to ogromne kwoty, które mogą później zostać przeznaczone na inny cel, niż opłata rachunków za prąd.

Logo Smart Eco

Smart Eco innowacyjne rozwiązania Energii Odnawialnej

Siedziba Firmy - Włocławek
ul. Wieniecka 32a
87-800 Włocławek, Polska

Grudziądz
ul. Portowa 12
86-302 Grudziądz, Polska

Jabłonowo Pomorskie
ul. Główna 12
87-330 Jabłonowo Pomorskie, Polska

Kontakt z nami

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: 785 504 314
Włocławek

tel: 570 999 418
Grudziądz

tel: 506 096 676
Jabłonowo Pomorskie

tel: 666 721 711
Piła

tel: 785 505 174
Toruń

tel: 785 504 314
Biuro Obsługi Klienta

tel: 785 504 618
Serwis

tel: 607 632 707
Ocieplenie Budynków, Izolacje

tel: 535 775 010
Dotacje

Godziny otwarcia

Pon – Pt: 9.00-17.00
Sob – Ndz: Nieczynne

Oferta
Social Media

© Smart Eco. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wsparcie IT: Studio113.