Fotowoltaika na gruncie - czy warto?

05 wrzesień 2022
Fotowoltaika na gruncie - czy warto?
  • Blog
  • Fotowoltaika na gruncie - czy warto?

Na myśl o energii słonecznej większość osób wyobraża sobie panele fotowoltaiczne zainstalowane na dachu domu lub innego budynku. W rzeczywistości istnieje wiele różnych sposobów, w jaki fotowoltaika może być montowana. Konstrukcje, których dachy są w znacznej części zacienione wciąż mogą korzystać z efektywnych systemów PV - jeśli tylko dysponują kawałkiem gruntu gotowym na montaż instalacji fotowoltaicznej.

Gruntowa instalacja fotowoltaiczna - rodzaje

Podczas instalacji systemu paneli fotowoltaicznych na gruncie, moduły przymocowywane są do specjalnej ramy, która w zależności od wybranego rodzaju, utrzymuje je pod stałym kątem lub pozwala na manipulowanie ustawieniem, w celu maksymalnej ekspozycji na światło słoneczne.

Fotowoltaika na gruncie może być montowana z zastosowaniem wielu technologii. Zaliczamy do nich:

  • standardowy montaż fotowoltaiki na gruncie, w którym aluminiowa rama jest mocowana na betonowej podstawie lub wbitym w ziemię słupie;
  • montaż fotowoltaiki na gruncie w systemie śledzenia słońca, w którym panele w ciągu dnia podążają za światłem;
  • personalizowany montaż fotowoltaiki na gruncie, gdzie metalowa konstrukcja może zostać zastąpiona drewnianą ramą;

Zalety fotowoltaiki na gruncie

Montaż fotowoltaiki na gruncie szczyci się coraz większym zainteresowaniem wśród prosumentów. Nic w tym dziwnego ponieważ rozwiązanie to posiada liczne zalety. Jakie?

Lepsza ekspozycja na światło

Przede wszystkim, największą zaletą gruntowych instalacji fotowoltaicznych jest to, że oferują one większą kontrolę nad kierunkiem ustawienia i kątem nachylenia modułów. Idealne wyeksponowanie paneli względem światła słonecznego pozwala na wydajniejszą pracę całego systemu, a tym samym generowanie większych ilości energii elektrycznej.

Łatwiejsza konserwacja

Ponieważ ten rodzaj instalacji jest montowany na poziomie gruntu, cały system jest bezpieczniejszy i łatwiejszy w dostępie, czyszczeniu i konserwacji. Oznacza to, że nawet zimą można w łatwy sposób pozbyć się zalegającego na panelach śniegu i tym samym sprawić, że instalacja znów będzie generować energię.

Możliwość rozbudowy

Chociaż instalacje fotowoltaiczne na dachach również można rozbudowywać, w przypadku fotowoltaiki na gruncie pole do popisu jest znacznie większe. Często dysponujemy o wiele większą powierzchnią ziemi niż dachu, z tego względu łatwo możemy na niej umieścić większą liczbę paneli słonecznych i tym samym generować więcej czystej energii.

Montując fotowoltaikę na gruncie dodatkowo otrzymujemy wszystkie te same korzyści, które oferuje także system montowany na dachu. Zaliczyć do nich można niższe rachunki za energię, mniejszy ślad węglowy, a także możliwość zarobku na sprzedaży wytworzonego prądu (net billing).

Logo Smart Eco

Smart Eco innowacyjne rozwiązania Energii Odnawialnej

Siedziba Firmy - Włocławek
ul. Wieniecka 32a
87-800 Włocławek, Polska

Grudziądz
ul. Portowa 12
86-302 Grudziądz, Polska

Jabłonowo Pomorskie
ul. Główna 12
87-330 Jabłonowo Pomorskie, Polska

Kontakt z nami

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: 785 504 314
Włocławek

tel: 570 999 418
Grudziądz

tel: 506 096 676
Jabłonowo Pomorskie

tel: 666 721 711
Piła

tel: 785 505 174
Toruń

tel: 785 504 314
Biuro Obsługi Klienta

tel: 785 504 618
Serwis

tel: 607 632 707
Ocieplenie Budynków, Izolacje

tel: 535 775 010
Dotacje

Godziny otwarcia

Pon – Pt: 9.00-17.00
Sob – Ndz: Nieczynne

Oferta
Social Media

© Smart Eco. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wsparcie IT: Studio113.