Skip to main content

Fotowoltaika na gruncie - czy warto?

05 wrzesień 2022
Fotowoltaika na gruncie - czy warto?

Na myśl o energii słonecznej większość osób wyobraża sobie panele fotowoltaiczne zainstalowane na dachu domu lub innego budynku. W rzeczywistości istnieje wiele różnych sposobów, w jaki fotowoltaika może być montowana. Konstrukcje, których dachy są w znacznej części zacienione wciąż mogą korzystać z efektywnych systemów PV - jeśli tylko dysponują kawałkiem gruntu gotowym na montaż instalacji fotowoltaicznej.

Gruntowa instalacja fotowoltaiczna - rodzaje

Podczas instalacji systemu paneli fotowoltaicznych na gruncie, moduły przymocowywane są do specjalnej ramy, która w zależności od wybranego rodzaju, utrzymuje je pod stałym kątem lub pozwala na manipulowanie ustawieniem, w celu maksymalnej ekspozycji na światło słoneczne.

Fotowoltaika na gruncie może być montowana z zastosowaniem wielu technologii. Zaliczamy do nich:

  • standardowy montaż fotowoltaiki na gruncie, w którym aluminiowa rama jest mocowana na betonowej podstawie lub wbitym w ziemię słupie;
  • montaż fotowoltaiki na gruncie w systemie śledzenia słońca, w którym panele w ciągu dnia podążają za światłem;
  • personalizowany montaż fotowoltaiki na gruncie, gdzie metalowa konstrukcja może zostać zastąpiona drewnianą ramą;

Zalety fotowoltaiki na gruncie

Montaż fotowoltaiki na gruncie szczyci się coraz większym zainteresowaniem wśród prosumentów. Nic w tym dziwnego ponieważ rozwiązanie to posiada liczne zalety. Jakie?

Lepsza ekspozycja na światło

Przede wszystkim, największą zaletą gruntowych instalacji fotowoltaicznych jest to, że oferują one większą kontrolę nad kierunkiem ustawienia i kątem nachylenia modułów. Idealne wyeksponowanie paneli względem światła słonecznego pozwala na wydajniejszą pracę całego systemu, a tym samym generowanie większych ilości energii elektrycznej.

Łatwiejsza konserwacja

Ponieważ ten rodzaj instalacji jest montowany na poziomie gruntu, cały system jest bezpieczniejszy i łatwiejszy w dostępie, czyszczeniu i konserwacji. Oznacza to, że nawet zimą można w łatwy sposób pozbyć się zalegającego na panelach śniegu i tym samym sprawić, że instalacja znów będzie generować energię.

Możliwość rozbudowy

Chociaż instalacje fotowoltaiczne na dachach również można rozbudowywać, w przypadku fotowoltaiki na gruncie pole do popisu jest znacznie większe. Często dysponujemy o wiele większą powierzchnią ziemi niż dachu, z tego względu łatwo możemy na niej umieścić większą liczbę paneli słonecznych i tym samym generować więcej czystej energii.

Montując fotowoltaikę na gruncie dodatkowo otrzymujemy wszystkie te same korzyści, które oferuje także system montowany na dachu. Zaliczyć do nich można niższe rachunki za energię, mniejszy ślad węglowy, a także możliwość zarobku na sprzedaży wytworzonego prądu (net billing).