Skip to main content

Fotowoltaika w Polsce z nowymi rekordami

29 październik 2022
Fotowoltaika w Polsce z nowymi rekordami

W kwestii wzrostu mocy wytwórczych, fotowoltaika wciąż piastuje pierwsze miejsce na rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce. Polskie elektrownie słoneczne - głównie dzięki mikroinstalacjom fotowoltaicznym - wraz z końcem sierpnia 2022 osiągnęły ponad 11 GW mocy. Dzięki danym zdobytym na przestrzeni pierwszych ośmiu miesięcy tego roku, eksperci prognozują nowe rekordy pod względem zrealizowanych inwestycji.

Łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce

Jak wynika z raportu przeprowadzonego przez Agencję Rynku Energii (ARE), łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wraz z końcem sierpnia osiągnęła aż 11 036,2MW. Dla porównania, w lipcu wynosiła ona 10 586,2MW - oznacza to wzrost mocy o 450MW w ciągu jednego miesiąca.

Prosumenckie instalacje fotowoltaiczne stanowią duży odsetek w opublikowanym raporcie. Wynika z niego, że w sierpniu ich łączna moc wyniosła 8259,43MW, co oznacza, że aż 75% mocy systemów PV w Polsce produkowane jest przez przydomowe mikroinstalacje fotowoltaiczne. Ich miesięczny wzrost wynosił 153,3MW co pokazuje, że stopniowo inwestycje w większe systemy fotowoltaiczne (powyżej 50kW) stają się coraz popularniejszym wyborem.

Fotowoltaika w Polsce - prognozy

Fotowoltaika w pierwszych 8 miesiącach 2022 roku przeżyła spory wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim - i to pomimo wprowadzenia nowego systemu rozliczeń prosumentów w pierwszym kwartale br. Jeśli tendencja ta zostanie zachowana, to możemy się spodziewać nowych rekordów w kwestii inwestycji w systemy fotowoltaiczne.

W ubiegłym roku, zgodnie z danymi stowarzyszenia SolarPower Europe, Polska zajmowała 10 miejsce w światowym rankingu największej ilości inwestycji w systemy fotowoltaiczne zbudowanych w 2021. W 2022 nasz kraj może powtórzyć sukces, a być może wskoczyć nawet na wyższą pozycję.

Wszystko wskazuje na to, że fotowoltaika w naszym kraju rośnie w siłę. Nie ma jednak czemu się dziwić, gdyż dzięki niej jesteśmy w stanie produkować ekologiczną energię elektryczną, a także zmniejszyć swoje rachunki za prąd. Pozostaje nam jedynie czekać do przyszłego roku na dane potwierdzające wcześniej wspomniane prognozy dla fotowoltaiki w Polsce.