Skip to main content

Fotowoltaika w trasie | Panele słoneczne dla kampera

17 sierpień 2022
Fotowoltaika w trasie | Panele słoneczne dla kampera

Podróżujesz kamperem lub z przyczepą kempingową? Jeśli tak to z pewnością wiesz, jak ważny jest dostęp do energii elektrycznej podczas długiej trasy. Niestety, obiekty umożliwiające podpięcie się do źródła prądu, z reguły pobierają za to niemałą opłatę. Chcąc uniknąć dodatkowych kosztów związanych z podróżą warto zainwestować w coś, co pozwoli uzyskać pełną niezależność energetyczną, nawet w czasie jazdy - panele fotowoltaiczne.

Instalacja fotowoltaiczna dla kampera - korzyści

Nie da się ukryć, że największą zaletą wynikającą z montażu paneli fotowoltaicznych na dachu przyczepy kempingowej lub kampera, jest nieograniczony dostęp do energii elektrycznej w każdym momencie podróży. To wyjątkowe udogodnienie, które docenią szczególnie Ci, których już kiedyś spotkał problem braku prądu w kluczowym momencie wycieczki.

Warto wspomnieć, że zakup instalacji fotowoltaicznej dla kampera to wydatek jednorazowy, który w dodatku jest w pełni zwrotny. Inwestycja ta pozwala na darmową produkcję prądu w podróży, bez żadnych dodatkowych opłat. W dodatku, przeciętna żywotność systemu PV wynosi około 20 lat. Żaden element instalacji nie wpływa negatywnie na środowisko, ani nie emituje gazów cieplarnianych. Instalacja fotowoltaiczna dla kampera to zatem nie tylko rozwiązanie ekonomiczne, ale także ekologiczne.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych dla kampera

Decydując się na montaż fotowoltaiki na dachu kampera lub przyczepy kempingowej, czeka nas wybór konkretnego typu paneli fotowoltaicznych. Obecnie rynek oferuje nam dwie opcje.

Pierwszą z nich są elastyczne panele fotowoltaiczne. Są bardzo lekkie, a ich montaż z reguły przebiega szybko i sprawnie - polega on na przyczepieniu bądź przyklejeniu modułu bezpośrednio do dachu pojazdu. To rozwiązanie ma jednak pewną wadę, mianowicie uniemożliwia prawidłową cyrkulację powietrza pod panelem. W wypadku wysokich temperatur, może to skutkować przegrzaniem i obniżeniem mocy ogniwa.

Drugą opcją dla kampera są standardowe, sztywne moduły fotowoltaiczne. Choć najczęściej widujemy je na dachach domów jednorodzinnych, dzięki specjalnym stelażom z powodzeniem mogą zagościć również na szczycie pojazdu. Ich zaletą jest niewątpliwie ich wytrzymałość, wadą - spora waga. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zatem zastanowić się, ile nasz kamper jest w stanie udźwignąć.