Gdzie można montować panele fotowoltaiczne?

03 sierpień 2022
Gdzie można montować panele fotowoltaiczne?
  • Blog
  • Gdzie można montować panele fotowoltaiczne?

O tym, ile prądu wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna decyduje ilość światła słonecznego, która pada na moduł. Z tego powodu miejsce montażu paneli fotowoltaicznych to bardzo istotna kwestia, albowiem to od niej zależy, jak wydajny będzie nasz system PV i jak szybko zwrócą się koszty inwestycji. Moduły słoneczne, dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii można obecnie spotkać w wielu miejscach. Zatem gdzie można montować panele fotowoltaiczne?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu i gruncie

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu to obecnie najchętniej wybierane przez prosumentów rozwiązanie. Pozwala na zagospodarowanie nieużywanej przestrzeni - dachu - i jednoczesną produkcję energii elektrycznej w sposób wydajny i ekologiczny.

Panele fotowoltaiczne, w zależności od typu dachu, montuje się na specjalnych konstrukcjach pozwalających na odpowiednie wyprofilowanie ich względem Słońca. W Polsce to ustawienie modułów w kierunku południowym daje najlepsze efekty pod względem wydajności energetycznej. Najlepsze rezultaty można uzyskać na dachu płaskim, ponieważ tutaj pole do popisu w kwestii ustawienia jest dość duże. Sytuacja nieco komplikuje się przy dachu skośnym - jeśli połać skierowana jest w kierunku wschód - zachód, możemy narazić swoją instalację fotowoltaiczną na nieznaczne spadki mocy.

Drugim popularnym rozwiązaniem jest montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie. W tym przypadku wykorzystywane są specjalne aluminiowe stelaże, do których przytwierdza się moduł. Zasada jest podobna, jak w przypadku ogniw umieszczonych na dachu: panele muszą być skierowane na południe, by łapać jak najwięcej promieni słonecznych. Ważny jest także wybór terenu - z dala od obiektów mogących rzucać ewentualny cień na naszą instalację.

Nietypowe miejsca montażu paneli fotowoltaicznych

Jak się okazuje, dach i grunt to nie jedyne miejsca, gdzie możliwy jest montaż paneli fotowoltaicznych. Obecnie fotowoltaika przeżywa swój rozkwit, a większa liczba specjalistów wypuszcza na rynek coraz to nowsze technologie. Dzięki BIPV spotykamy się już nie tylko z ogniwami słonecznymi na kamperach, samochodach czy przenośnych wieżach, ale także widzimy je pod postacią szyb w budynkach, solarnych elewacji czy nawet ogrodzeń. Pozostaje tylko czekać, czym ta dziedzina jeszcze nas zaskoczy.

Logo Smart Eco

Smart Eco innowacyjne rozwiązania Energii Odnawialnej

Siedziba Firmy - Włocławek
ul. Wieniecka 32a
87-800 Włocławek, Polska

Grudziądz
ul. Portowa 12
86-302 Grudziądz, Polska

Jabłonowo Pomorskie
ul. Główna 12
87-330 Jabłonowo Pomorskie, Polska

Kontakt z nami

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: 785 504 314
Włocławek

tel: 570 999 418
Grudziądz

tel: 506 096 676
Jabłonowo Pomorskie

tel: 666 721 711
Piła

tel: 785 505 174
Toruń

tel: 785 504 314
Biuro Obsługi Klienta

tel: 785 504 618
Serwis

tel: 607 632 707
Ocieplenie Budynków, Izolacje

tel: 535 775 010
Dotacje

Godziny otwarcia

Pon – Pt: 9.00-17.00
Sob – Ndz: Nieczynne

Oferta
Social Media

© Smart Eco. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wsparcie IT: Studio113.