Skip to main content

Gdzie można montować panele fotowoltaiczne?

03 sierpień 2022
Gdzie można montować panele fotowoltaiczne?

O tym, ile prądu wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna decyduje ilość światła słonecznego, która pada na moduł. Z tego powodu miejsce montażu paneli fotowoltaicznych to bardzo istotna kwestia, albowiem to od niej zależy, jak wydajny będzie nasz system PV i jak szybko zwrócą się koszty inwestycji. Moduły słoneczne, dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii można obecnie spotkać w wielu miejscach. Zatem gdzie można montować panele fotowoltaiczne?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu i gruncie

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu to obecnie najchętniej wybierane przez prosumentów rozwiązanie. Pozwala na zagospodarowanie nieużywanej przestrzeni - dachu - i jednoczesną produkcję energii elektrycznej w sposób wydajny i ekologiczny.

Panele fotowoltaiczne, w zależności od typu dachu, montuje się na specjalnych konstrukcjach pozwalających na odpowiednie wyprofilowanie ich względem Słońca. W Polsce to ustawienie modułów w kierunku południowym daje najlepsze efekty pod względem wydajności energetycznej. Najlepsze rezultaty można uzyskać na dachu płaskim, ponieważ tutaj pole do popisu w kwestii ustawienia jest dość duże. Sytuacja nieco komplikuje się przy dachu skośnym - jeśli połać skierowana jest w kierunku wschód - zachód, możemy narazić swoją instalację fotowoltaiczną na nieznaczne spadki mocy.

Drugim popularnym rozwiązaniem jest montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie. W tym przypadku wykorzystywane są specjalne aluminiowe stelaże, do których przytwierdza się moduł. Zasada jest podobna, jak w przypadku ogniw umieszczonych na dachu: panele muszą być skierowane na południe, by łapać jak najwięcej promieni słonecznych. Ważny jest także wybór terenu - z dala od obiektów mogących rzucać ewentualny cień na naszą instalację.

Nietypowe miejsca montażu paneli fotowoltaicznych

Jak się okazuje, dach i grunt to nie jedyne miejsca, gdzie możliwy jest montaż paneli fotowoltaicznych. Obecnie fotowoltaika przeżywa swój rozkwit, a większa liczba specjalistów wypuszcza na rynek coraz to nowsze technologie. Dzięki BIPV spotykamy się już nie tylko z ogniwami słonecznymi na kamperach, samochodach czy przenośnych wieżach, ale także widzimy je pod postacią szyb w budynkach, solarnych elewacji czy nawet ogrodzeń. Pozostaje tylko czekać, czym ta dziedzina jeszcze nas zaskoczy.