Instalacja fotowoltaiczna - jak o nią dbać?

12 lipiec 2022
Instalacja fotowoltaiczna - jak o nią dbać?
  • Blog
  • Instalacja fotowoltaiczna - jak o nią dbać?

Konserwacja paneli słonecznych ma kluczowe znaczenie dla utrzymania systemu fotowoltaicznego w jak najlepszym stanie. Dobry stan instalacji przekłada się na jej pracę i wysoką wydajność. Niestety, nie wszyscy wiedzą, jak dbać o swoje moduły słoneczne. W poniższym artykule przedstawiamy garść wskazówek co należy robić, aby instalacja fotowoltaiczna mogła poszczycić się jak najlepszą żywotnością.

Konserwacja paneli fotowoltaicznych

Aby utrzymać swój system PV w jak najlepszej kondycji ważne jest, aby stosować się do kilku prostych zasad. Panele fotowoltaiczne koniecznie:

  1. Utrzymuj w czystości - panele słoneczne muszą być utrzymywane w czystości, aby działały wydajnie. Kurz, brud, a nawet ptasie odchody mogą zmniejszyć ilość światła słonecznego, które dociera do ogniwa fotowoltaicznego umieszczonego wewnątrz modułu, a tym samym mogą zmniejszyć ilość wytwarzanej przez niego energii. Regularne czyszczenie paneli za pomocą miękkiej szczotki lub szmatki pomoże utrzymać je w najlepszej kondycji.
  2. Sprawdź, czy nie ma uszkodzeń - ważne jest, aby regularnie sprawdzać swoje panele pod kątem wszelkich uszkodzeń, które mogłyby wpłynąć na ich wydajność. Pęknięcia, odpryski i inne defekty mogą zmniejszyć ilość mocy wytwarzanej przez moduł. Jeśli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenie, ważne jest, aby naprawić je jak najszybciej.
  3. Monitoruj ich wydajność - Dobrym pomysłem jest śledzenie, jak działają Twoje panele słoneczne. Jeśli zauważysz nagły spadek mocy wyjściowej, może to być znak, że coś jest nie tak i być może będziesz musiał zlecić sprawdzenie paneli przez profesjonalistę.

Fotowoltaika zimą

Zima to czas, w którym nasze panele fotowoltaiczne mogą odpocząć od wysokich temperatur i tym samym uniknąć ryzyka przegrzania. Niestety, wraz z nadejściem sezonu zimowego, modułom zaczyna zagrażać śnieg. Osadzony na panelach, skutecznie potrafi zablokować promieniowanie słoneczne, a tym samym obniżyć wydajność modułu.

Jak zatem odśnieżać panele fotowoltaiczne? Czynność ta jest dość prosta, jednak wymaga zachowania odpowiednich środków ostrożności. Moduły solarne łatwo porysować i uszkodzić, dlatego warto to robić powoli lub, jeśli chcemy zyskać pewność, że instalacji nic się nie stanie - zlecić sprawę fachowcom.

Logo Smart Eco

Smart Eco innowacyjne rozwiązania Energii Odnawialnej

Siedziba Firmy - Włocławek
ul. Wieniecka 32a
87-800 Włocławek, Polska

Grudziądz
ul. Portowa 12
86-302 Grudziądz, Polska

Jabłonowo Pomorskie
ul. Główna 12
87-330 Jabłonowo Pomorskie, Polska

Kontakt z nami

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: 785 504 314
Włocławek

tel: 570 999 418
Grudziądz

tel: 506 096 676
Jabłonowo Pomorskie

tel: 666 721 711
Piła

tel: 785 505 174
Toruń

tel: 785 504 314
Biuro Obsługi Klienta

tel: 785 504 618
Serwis

tel: 607 632 707
Ocieplenie Budynków, Izolacje

tel: 535 775 010
Dotacje

Godziny otwarcia

Pon – Pt: 9.00-17.00
Sob – Ndz: Nieczynne

Oferta
Social Media

© Smart Eco. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wsparcie IT: Studio113.