Instalacja OFF GRID | Wady i zalety

09 sierpień 2022
Instalacja OFF GRID | Wady i zalety
  • Blog
  • Instalacja OFF GRID | Wady i zalety

Gdy ceny prądu wciąż rosną w górę, nie pozostaje nam nic innego jak uciekać w odnawialne źródła energii. OZE to ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych paliw kopalnych, przy czym jest również tańsza i dostępna dla każdego. Choć podjęcie decyzji o montażu fotowoltaiki jest stosunkowo proste, trudniej jest wybrać system, w jakim cała instalacja ma powstać. W poniższym artykule skupimy się na wadach i zaletach związanych z fotowoltaiką off grid.

Fotowoltaika OFF GRID - Czym jest?

Fotowoltaika off grid to w pełni samowystarczalny system, który uniemożliwia pobór i przekaz energii elektrycznej do zewnętrznego dystrybutora. Oznacza to, że panele słoneczne produkują prąd wyłącznie dla jednego domu/firmy/lokalu/gospodarstwa, a jego nadwyżki przechowują w specjalnie do tego celu przeznaczonych akumulatorach (magazynach energii).

Instalacja off grid to klucz do uzyskania niezależności energetycznej. Odcinając się od zewnętrznego dostawcy prądu odcinamy się zarówno od rachunków, jak i awarii w publicznych sieciach energetycznych. W systemie off grid to instalacja fotowoltaiczna zajmuje się pokryciem zapotrzebowania energetycznego w danym budynku, a magazyny energii pozwalają skorzystać z wyprodukowanego wcześniej prądu w dowolnym momencie - rankiem, nocą czy zimą.

Instalacja OFF GRID | Zalety

100% ZIELONEJ ENERGII

Kiedy zainstalujesz system fotowoltaiczny off-grid, możesz być pewien, że Twoja nieruchomość i wszystko, co do niej podłączysz, będzie zasilane w 100% zieloną energią. Korzystając z prądu pochodzącego z publicznej sieci energetycznej, średnia roczna emisja CO2 w gospodarstwie domowym wynosi ponad 3 tony. Decydując się na off grid, zmniejszasz swój ślad węglowy i przyczyniasz się do ratowania naszej Planety.

BRAK RACHUNKÓW ZA PRĄD

Bez połączenia z siecią energetyczną, poprzez wytwarzanie własnej energii ze Słońca, jesteś zwolniony od płacenia jakichkolwiek rachunków za prąd. Dzięki niezależności energetycznej zyskujesz również pełną stabilność budżetową, bezpieczeństwo i komfort.

WIĘKSZA OSZCZĘDNOŚĆ ENERGII

W przeciwieństwie do systemu związanego z siecią energetyczną (on-grid), w systemie off grid nie będziesz sprzedawał wytworzonej energii z powrotem do sieci. Dzieje się tak dlatego, że dzięki magazynowi energii zużywasz 100% energii, którą wytworzysz. Nic się zatem nie marnuje, rośnie autokonsumpcja, a sieć energetyczna nie zostaje obciążona.

Instalacja OFF GRID | Wady

KOSZT INSTALACJI

Ponieważ system fotowoltaiczny off grid wymaga akumulatora, większej ilości paneli słonecznych, większego falownika, a w niektórych przypadkach nawet generatora, jest on często dwukrotnie droższy od systemu sieciowego. Dzieje się tak głównie dlatego, że system nie będzie ma wsparcia od zewnętrznego dystrybutora, dlatego musi być zdolny do przechowywania i generowania większych mocy.

WIĘKSZE RYZYKO

Kiedy żyjesz poza siecią, musisz uważać, jak dysponujesz swoją energią elektryczną. Magazynowanie energii może być ograniczone i zawsze będzie istniało potencjalne ryzyko wyczerpania się zmagazynowanego prądu, szczególnie w zimowe dni. Ważne jest, aby Twój system został zaprojektowany przez eksperta, aby zaspokoić Twoje potrzeby energetyczne.

Pomimo wad, system off grid ma również swoje plusy. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł rzucił nieco światła na całe zagadnienie i pomoże Ci zdecydować, czy instalacja off grid jest właśnie dla Ciebie.

Logo Smart Eco

Smart Eco innowacyjne rozwiązania Energii Odnawialnej

Siedziba Firmy - Włocławek
ul. Wieniecka 32a
87-800 Włocławek, Polska

Grudziądz
ul. Portowa 12
86-302 Grudziądz, Polska

Jabłonowo Pomorskie
ul. Główna 12
87-330 Jabłonowo Pomorskie, Polska

Kontakt z nami

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: 785 504 314
Włocławek

tel: 570 999 418
Grudziądz

tel: 506 096 676
Jabłonowo Pomorskie

tel: 666 721 711
Piła

tel: 785 505 174
Toruń

tel: 785 504 314
Biuro Obsługi Klienta

tel: 785 504 618
Serwis

tel: 607 632 707
Ocieplenie Budynków, Izolacje

tel: 535 775 010
Dotacje

Godziny otwarcia

Pon – Pt: 9.00-17.00
Sob – Ndz: Nieczynne

Oferta
Social Media

© Smart Eco. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wsparcie IT: Studio113.