Inwerter solarny | Czym jest i jak działa falownik?

11 sierpień 2022
Inwerter solarny | Czym jest i jak działa falownik?
  • Blog
  • Inwerter solarny | Czym jest i jak działa falownik?

Słońce jest obecnie najchętniej wykorzystywanym źródłem energii. To dzięki ogniwom fotowoltaicznym możemy korzystać z jego dobrodziejstw i produkować czysty prąd. Panele słoneczne wymagają jednak zazwyczaj użycia oddzielnego komponentu zwanego falownikiem bądź inwerterem solarnym. Bez niego systemy fotowoltaiczne nie będą w stanie wyprodukować użytecznej energii elektrycznej. Czym dokładnie jest inwerter solarny i jak działa?

Co to jest inwerter solarny?

Inwerter solarny to element instalacji fotowoltaicznej, którego zadaniem jest przekształcanie prądu stałego (DC) w prąd zmienny (AC). Sieci energetyczne zazwyczaj dystrybuują energię elektryczną prądu zmiennego i tylko taki może popłynąć w standardowym gniazdku.

Niezależnie od tego, czy są to panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne, prawie zawsze domyślnie wytwarzają prąd stały. Ekspozycja na światło słoneczne powoduje, że elektrony w ogniwie fotowoltaicznym zaczynają się poruszać. Ruch ten skutkuje produkcją prądu stałego. Aby wykorzystać energię elektryczną z instalacji fotowoltaicznej w domu lub innym budynku, musi ona zostać przekształcona w energię elektryczną prądu zmiennego, co jest zadaniem falownika. Inwerter solarny wykona konwersję prądu stałego na prąd zmienny, tak aby energia elektryczna mogła być wykorzystana w każdym budynku.

Jak działa inwerter solarny?

Większość inwerterów solarnych wyglądem przypomina niewielkie pudełko. Najczęściej montuje się je pomiędzy instalacją paneli słonecznych a domem, który zasilają. Energia elektryczna DC wytwarzana przez moduły fotowoltaiczne przepływa do falownika, gdzie jest przekształcana w energię elektryczną AC. Po opuszczeniu inwertera słonecznego, nowo przekształcona energia elektryczna AC trafia do budynku.

Systemy fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne składają się z czegoś więcej, niż tylko z paneli. Większość z nich wyposażona jest w inwerter solarny. Inwertery solarne to urządzenia, które przekształcają prąd stały w prąd zmienny. Domy i firmy zazwyczaj używają tego drugiego rodzaju prądu, więc systemy PV muszą posiadać inwerter słoneczny, aby produkować użyteczną energię elektryczną.

Logo Smart Eco

Smart Eco innowacyjne rozwiązania Energii Odnawialnej

Siedziba Firmy - Włocławek
ul. Wieniecka 32a
87-800 Włocławek, Polska

Grudziądz
ul. Portowa 12
86-302 Grudziądz, Polska

Jabłonowo Pomorskie
ul. Główna 12
87-330 Jabłonowo Pomorskie, Polska

Kontakt z nami

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: 785 504 314
Włocławek

tel: 570 999 418
Grudziądz

tel: 506 096 676
Jabłonowo Pomorskie

tel: 666 721 711
Piła

tel: 785 505 174
Toruń

tel: 785 504 314
Biuro Obsługi Klienta

tel: 785 504 618
Serwis

tel: 607 632 707
Ocieplenie Budynków, Izolacje

tel: 535 775 010
Dotacje

Godziny otwarcia

Pon – Pt: 9.00-17.00
Sob – Ndz: Nieczynne

Oferta
Social Media

© Smart Eco. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wsparcie IT: Studio113.