Skip to main content

Jak długo trwa proces przejścia na fotowoltaikę?

02 wrzesień 2022
Jak długo trwa proces przejścia na fotowoltaikę?

Jednym z pierwszych pytań, jakie zadają sobie właściciele domów, gdy rozważają zakup przydomowego systemu fotowoltaicznego, jest “jak długo potrwa instalacja?”. Choć sam montaż nie powinien zająć więcej niż sześć godzin, cały proces przejścia na fotowoltaikę jest nieco bardziej złożony i wymaga większych nakładów czasowych. Jakich konkretnie?

Wybór instalatora fotowoltaiki

Wybór instalatora fotowoltaiki jest pierwszym i najważniejszym krokiem w całej podróży solarnej. Zwykle ten etap trwa od 1 dnia do nawet 2 tygodni. Firma, którą wybierzesz nie tylko wpłynie na cenę całego przedsięwzięcia, ale także jakość instalacji i czas jej montażu.

Jeśli chcesz się upewnić, że wybierasz wiarygodną firmę instalacyjną, zwróć uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim, przeczytaj opinie klientów na jej temat. Może Ci to zająć trochę czasu, jednak z pewnością czas ten nie pójdzie na marne. Nie ograniczaj się do jednego instalatora, porównaj oferty kilku z nich - na pewno w końcu natrafisz na solidną firmę.

Ocena warunków pod fotowoltaikę

Po wybraniu instalatora fotowoltaiki, będzie on musiał przeprowadzić ocenę warunków, aby upewnić się, że Twój dach nadaje się pod montaż paneli słonecznych. Ktoś z firmy instalacyjnej przyjdzie do Twojego domu i rozejrzy się, aby sprawdzić stan, zacienienie, rozmiar i kierunek dachu. Upewni się również, że dach wytrzyma ciężar modułów, nie narażając przy tym domowników. Proces ten zajmuje nie więcej, niż kilka godzin.

Projekt systemu fotowoltaicznego

Po ustaleniu, że Twój dach jest odpowiedni do montażu paneli fotowoltaicznych, specjalista zajmie się stworzeniem projektu całego systemu PV. Podczas projektowania systemu brane jest pod uwagę zużycie energii elektrycznej, charakterystyka dachu, wymagania lokalnych przepisów budowlanych oraz wymagania zakładu energetycznego. Długość tego etapu uzależniona jest od możliwości danej firmy fotowoltaicznej, jednak z reguły trwa maksymalnie 4 tygodnie.

Pozwolenia na budowę

Na montaż paneli fotowoltaicznych na terenie swojej posesji wymagane jest uzyskanie pozwolenia. Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku wynosi około dwóch tygodni, jednak gdy minie 21 dni bez żadnej odpowiedzi ze strony urzędu, obowiązuje tzw. “milcząca zgoda”, uprawniająca do rozpoczęcia prac montażowych.

Montaż instalacji fotowoltaicznej

Po załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności można przystąpić do długo wyczekiwanego etapu - montażu instalacji fotowoltaicznej. Jest to z reguły najkrótsza część całego procesu. W zależności od rozmiaru instalacji i typu dachu, może trwać od 6 godzin do 3 dni. W przypadku większych budynków, gospodarstw rolnych i firm, okres ten może wydłużyć się nawet do 10 dni.