Jak działają panele fotowoltaiczne?

07 lipiec 2022
Jak działają panele fotowoltaiczne?
  • Blog
  • Jak działają panele fotowoltaiczne?

Popularność systemów solarnych przeżyła spory wzrost w ostatnich latach, dzięki czemu koszt paneli słonecznych znacząco spadł, a szersze grono osób poznało korzyści płynące z wykorzystania energii słonecznej. Instalacje fotowoltaiczne to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach za prąd, a także zmniejszenie śladu węglowego. Ich podstawowym elementem są panele słoneczne. Pytanie jednak brzmi - jak one działają?

Panel słoneczny - budowa

Do zrozumienia zasady działania modułów fotowoltaicznych konieczna jest znajomość ich budowy. Wiedza ta pomaga w lepszym zrozumieniu mechaniki systemu PV, a tym samym ułatwia zobrazowanie całego procesu.

Panel słoneczny zbudowany jest warstwowo. Przednią warstwę stanowi grube i wytrzymałe szkło hartowane, którego zadaniem jest ochrona tego, co jest umieszczone wewnątrz modułu - ogniwa fotowoltaicznego. Owe ogniwo jest podstawowym budulcem panelu słonecznego - bez niego niemożliwe byłoby pozyskanie energii ze Słońca. Jest ono wykonane z materiałów półprzewodnikowych, takich jak krzem. Z reguły, wewnątrz modułu znajduje się cały szereg ogniw połączonych ze sobą szeregowo. Tył panelu fotowoltaicznego wykonany jest ze specjalnej folii elektroizolacyjnej. Całość okala solidna, aluminiowa rama.

Panele fotowoltaiczne - zasada działania

Zasada działania paneli fotowoltaicznych jest stosunkowo prosta: kiedy najmniejsza jednostka światła słonecznego - foton - pada na krzemowe płytki wewnątrz modułu, znajdujące się na nich elektrony zostają wprawione w ruch, tworząc przy tym energię mechaniczną, czyli prąd stały. Niestety, taka forma energii nie może popłynąć w standardowej instalacji elektrycznej, dlatego inwerter solarny, znany również pod nazwą falownik, przemienia ją w prąd zmienny. O tym, jak wydajny będzie cały proces uzależnione jest od rodzaju ogniwa fotowoltaicznego, które zostało wykorzystane przy budowie modułu.

Proces produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem Słońca jest tylko na pozór skomplikowany - w rzeczywistości to raptem zbiór kilku prostych reakcji fizycznych.

Logo Smart Eco

Smart Eco innowacyjne rozwiązania Energii Odnawialnej

Siedziba Firmy - Włocławek
ul. Wieniecka 32a
87-800 Włocławek, Polska

Grudziądz
ul. Portowa 12
86-302 Grudziądz, Polska

Jabłonowo Pomorskie
ul. Główna 12
87-330 Jabłonowo Pomorskie, Polska

Kontakt z nami

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: 785 504 314
Włocławek

tel: 570 999 418
Grudziądz

tel: 506 096 676
Jabłonowo Pomorskie

tel: 666 721 711
Piła

tel: 785 505 174
Toruń

tel: 785 504 314
Biuro Obsługi Klienta

tel: 785 504 618
Serwis

tel: 607 632 707
Ocieplenie Budynków, Izolacje

tel: 535 775 010
Dotacje

Godziny otwarcia

Pon – Pt: 9.00-17.00
Sob – Ndz: Nieczynne

Oferta
Social Media

© Smart Eco. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wsparcie IT: Studio113.