Skip to main content

Jak fotowoltaika wpływa na środowisko?

03 lipiec 2022
Jak fotowoltaika wpływa na środowisko?

Rosnąca wykładniczo popularność fotowoltaiki skłania wiele osób do przemyśleń. Z przyzwyczajenia do konwencjonalnych metod produkcji energii elektrycznej (spalanie węgla), automatycznie poddajemy wątpliwościom każde nowe rozwiązanie - w tym wypadku systemy fotowoltaiczne. O tym, jak panele słoneczne wpływają na środowisko i czy stanowią dla niego zagrożenie, dowiesz się z poniższego artykułu.

Czy instalacje fotowoltaiczne są bezpieczne dla środowiska?

Jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących fotowoltaiki, odnosi się do bezpieczeństwa instalacji i ich wpływu na środowisko naturalne. Podstawową różnicą, dzielącą je od klasycznych sposobów pozyskiwania prądu jest to, że systemy PV są w całości bezemisyjne. Produkcja energii elektrycznej odbywa się poprzez konwersję promieniowania słonecznego, a nie, jak w przypadku konwencjonalnych sposobów produkcji prądu - spalanie paliw kopalnych. Korzystanie z systemów fotowoltaicznych przyczynia się zatem do redukcji emitowanych do atmosfery gazów cieplarnianych, a tym samym do spowolnienia rozwoju globalnego ocieplenia i postępującego zanieczyszczenia powietrza.

Proces produkcji prądu przez systemy fotowoltaiczne jest prawie bezgłośny. Wpływa to na okoliczną faunę, ponieważ panele słoneczne nie płoszą okolicznych zwierząt. Co więcej, cień przez nie rzucany jest w stanie stworzyć idealny mikroklimat potrzebny do wzrostu niektórych roślin łąkowych, a co za tym idzie - instalacje fotowoltaiczne mogą przyczynić się do wzrostu populacji pszczół i innych owadów zapylających.

Fotowoltaika ratunkiem dla planety

Popularyzacja systemów fotowoltaicznych może okazać się zbawienna dla naszej Planety. Wszystko to dzięki odejściu od węgla, który jest jedną z głównych przyczyn rosnącego zanieczyszczenia na świecie. Jego spalanie powoduje wydzielanie się szkodliwych substancji - w szczególności dwutlenku węgla (CO2). Wykorzystanie paneli słonecznych do produkcji energii elektrycznej pozwala na uniknięcie tego problemu, dzięki czemu istnieje jeszcze dla nas szansa na lepszą jakość powietrza.