Jak fotowoltaika wpływa na środowisko?

03 lipiec 2022
Jak fotowoltaika wpływa na środowisko?
  • Blog
  • Jak fotowoltaika wpływa na środowisko?

Rosnąca wykładniczo popularność fotowoltaiki skłania wiele osób do przemyśleń. Z przyzwyczajenia do konwencjonalnych metod produkcji energii elektrycznej (spalanie węgla), automatycznie poddajemy wątpliwościom każde nowe rozwiązanie - w tym wypadku systemy fotowoltaiczne. O tym, jak panele słoneczne wpływają na środowisko i czy stanowią dla niego zagrożenie, dowiesz się z poniższego artykułu.

Czy instalacje fotowoltaiczne są bezpieczne dla środowiska?

Jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących fotowoltaiki, odnosi się do bezpieczeństwa instalacji i ich wpływu na środowisko naturalne. Podstawową różnicą, dzielącą je od klasycznych sposobów pozyskiwania prądu jest to, że systemy PV są w całości bezemisyjne. Produkcja energii elektrycznej odbywa się poprzez konwersję promieniowania słonecznego, a nie, jak w przypadku konwencjonalnych sposobów produkcji prądu - spalanie paliw kopalnych. Korzystanie z systemów fotowoltaicznych przyczynia się zatem do redukcji emitowanych do atmosfery gazów cieplarnianych, a tym samym do spowolnienia rozwoju globalnego ocieplenia i postępującego zanieczyszczenia powietrza.

Proces produkcji prądu przez systemy fotowoltaiczne jest prawie bezgłośny. Wpływa to na okoliczną faunę, ponieważ panele słoneczne nie płoszą okolicznych zwierząt. Co więcej, cień przez nie rzucany jest w stanie stworzyć idealny mikroklimat potrzebny do wzrostu niektórych roślin łąkowych, a co za tym idzie - instalacje fotowoltaiczne mogą przyczynić się do wzrostu populacji pszczół i innych owadów zapylających.

Fotowoltaika ratunkiem dla planety

Popularyzacja systemów fotowoltaicznych może okazać się zbawienna dla naszej Planety. Wszystko to dzięki odejściu od węgla, który jest jedną z głównych przyczyn rosnącego zanieczyszczenia na świecie. Jego spalanie powoduje wydzielanie się szkodliwych substancji - w szczególności dwutlenku węgla (CO2). Wykorzystanie paneli słonecznych do produkcji energii elektrycznej pozwala na uniknięcie tego problemu, dzięki czemu istnieje jeszcze dla nas szansa na lepszą jakość powietrza.

Logo Smart Eco

Smart Eco innowacyjne rozwiązania Energii Odnawialnej

Siedziba Firmy - Włocławek
ul. Wieniecka 32a
87-800 Włocławek, Polska

Grudziądz
ul. Portowa 12
86-302 Grudziądz, Polska

Jabłonowo Pomorskie
ul. Główna 12
87-330 Jabłonowo Pomorskie, Polska

Kontakt z nami

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: 785 504 314
Włocławek

tel: 570 999 418
Grudziądz

tel: 506 096 676
Jabłonowo Pomorskie

tel: 666 721 711
Piła

tel: 785 505 174
Toruń

tel: 785 504 314
Biuro Obsługi Klienta

tel: 785 504 618
Serwis

tel: 607 632 707
Ocieplenie Budynków, Izolacje

tel: 535 775 010
Dotacje

Godziny otwarcia

Pon – Pt: 9.00-17.00
Sob – Ndz: Nieczynne

Oferta
Social Media

© Smart Eco. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wsparcie IT: Studio113.