Jak wybrać pompę ciepła do swojego domu?

15 sierpień 2022
Jak wybrać pompę ciepła do swojego domu?
  • Blog
  • Jak wybrać pompę ciepła do swojego domu?

Rosnąca popularność pomp ciepła sprawia, że są one coraz chętniej wybieranym systemem grzewczym - szczególnie w nowoczesnym budownictwie. Urządzenia te są nie tylko ekologiczne, ale także tanie w eksploatacji. Dzięki korzystaniu z zasobów energii znajdującej się w wodzie, gruncie i powietrzu, pozwalają na całkowitą rezygnację z kupna opału. Choć brzmi to obiecująco, by cały system mógł działać efektywnie, trzeba go właściwie dopasować do rozmiaru i typu budynku. Zatem, jak wybrać pompę ciepła do swojego domu?

Rodzaje pomp ciepła | Jaką pompę wybrać?

Wybór pompy ciepła do domu należy zacząć od podjęcia decyzji o tym, skąd chcemy czerpać energię potrzebną do jej zasilenia. Innymi słowy, musimy ustalić, jakie źródło dolne sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku.

Obecnie, podczas budowy nowego domu najczęściej wybieranym typem ogrzewania jest gruntowa pompa ciepła. Jej montaż wymaga instalacji sieci rur i przewodów pod powierzchnią działki, z tego właśnie względu najlepiej się na nią zdecydować jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Duże posesje mogą sobie pozwolić na nieco tańszą opcję z poziomym wymiennikiem ciepła. Na mniejszych obszarach koniecznym może się okazać zastosowanie wymiennika pionowego. Odpowiedniej wielkości gruntowa pompa ciepła jest w stanie bez problemu pokryć zapotrzebowanie energetyczne nawet większych budynków - temperatura gruntu jest stała i nie spada nawet w okresie zimowym.

Drugą najpopularniejszą w naszym kraju opcją grzewczą jest powietrzna pompa ciepła. Jak sama nazwa wskazuje, korzysta ona z energii cieplnej znajdującej się w powietrzu. Jest to opcja najbardziej przystępna finansowo, jednak nie tak efektywna jak jej gruntowy odpowiednik. Powietrzna pompa ciepła jest wybierana najczęściej w celu ogrzania wody użytkowej lub jako wsparcie dla kotła kondensacyjnego.

Wodna pompa ciepła to najrzadziej wybierana opcja ze względu na panującą w Polsce rzeźbę terenu. Działa bardzo efektywnie i bez trudu radzi sobie z ogrzaniem budynku i wody, nawet zimową porą. Do jej działania potrzebny jest dostęp do wód w pobliskim stawie lub jeziorze. W przypadku jego braku, konieczne jest wykopanie dwóch studni. Niestety, duże koszty inwestycji sprawiają, że wodna pompa ciepła jest wybierana przez konsumentów dość rzadko.

Jaka moc pompy ciepła?

Dobór mocy pompy ciepła jest jednym z najważniejszych aspektów procesu instalacji. Wpływa on na koszt sprzętu, wydajność systemu i Twój komfort. Z reguły większość domów jednorodzinnych wymaga około 50 W mocy na każdy 1 metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej. Z pomocą prostego równania możemy obliczyć, jaka moc pompy ciepła będzie odpowiednia dla przeciętnego budynku o powierzchni 100 m2:

50 W x 100 m2 = 5 KW

Jeśli dom jest dobrze izolowany, wymagana moc pompy ciepła może nieco ulec zmianie. Nie warto jednak decydować na własną rękę. Przed montażem pompy ciepła porozmawiaj z doświadczonym instalatorem, który obliczy jej potrzebną moc, z uwzględnieniem takich parametrów, jak stan ocieplenia ścian, liczba okien a także potrzeby domowników.

Logo Smart Eco

Smart Eco innowacyjne rozwiązania Energii Odnawialnej

Siedziba Firmy - Włocławek
ul. Wieniecka 32a
87-800 Włocławek, Polska

Grudziądz
ul. Portowa 12
86-302 Grudziądz, Polska

Jabłonowo Pomorskie
ul. Główna 12
87-330 Jabłonowo Pomorskie, Polska

Kontakt z nami

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: 785 504 314
Włocławek

tel: 570 999 418
Grudziądz

tel: 506 096 676
Jabłonowo Pomorskie

tel: 666 721 711
Piła

tel: 785 505 174
Toruń

tel: 785 504 314
Biuro Obsługi Klienta

tel: 785 504 618
Serwis

tel: 607 632 707
Ocieplenie Budynków, Izolacje

tel: 535 775 010
Dotacje

Godziny otwarcia

Pon – Pt: 9.00-17.00
Sob – Ndz: Nieczynne

Oferta
Social Media

© Smart Eco. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wsparcie IT: Studio113.