Skip to main content

Jak wykorzystać fotowoltaikę w ogrodzie?

26 sierpień 2022
Jak wykorzystać fotowoltaikę w ogrodzie?

Energia słoneczna to niezbędny element w przypadku ogrodów, ponieważ umożliwia roślinom prawidłowy wzrost i rozwój. Z energii słonecznej korzystają także systemy fotowoltaiczne, które przetwarzają ją na prąd, gotowy do użytku w każdym gospodarstwie domowym, rolnym i przedsiębiorstwie. Skoro zarówno ogrody jak i fotowoltaika do działania wykorzystują to samo - Słońce -, dlaczego by więc nie połączyć obu koncepcji? Przedstawiamy kilka pomysłów na wykorzystanie fotowoltaiki w ogrodzie.

Solarne lampy ogrodowe

Jednym najtańszych sposobów na wykorzystanie fotowoltaiki w ogrodzie jest użycie zewnętrznych lamp solarnych. Umieszczone w nich żarówki absorbują energię słoneczną w ciągu dnia i zaczynają się świecić, gdy zachodzi słońce. Rozwiązanie to pomaga się cieszyć efektownym oświetleniem ogrodu przez całą noc, przy zerowych kosztach związanych z zasilaniem. W dodatku, lampy solarne nie wymagają posiadania żadnego zewnętrznego okablowania, dzięki czemu są estetyczne i można je wykorzystać praktycznie w każdym miejscu.

Włączone nocą światła ogrodowe pozwalają cieszyć się pięknymi widokami na zewnątrz. Mogą one zostać użyte do oświetlenia ścieżek, stawów, a nawet rabatek kwiatowych. Ich największą zaletą jednak jest to, że lampy solarne są samowystarczalne, dlatego będą działać nawet, gdy cały dom pozbawiony jest zasilania.

Zasilanie maszyn ogrodowych

Każdy ogród potrzebuje narzędzi i maszyn, by utrzymać go w jak najlepszym stanie. Niektóre urządzenia, takie jak kosiarki elektryczne, podkaszarki czy wszelkiego rodzaju urządzenia na akumulatory, wymagają dostępu do zasilania, by móc pracować. W zależności od rozmiaru posesji i rodzaju wykonywanej pracy, maszyny te mogą pochłaniać ogromne ilości energii, która niestety w obecnych czasach jest coraz droższa. Dlaczego by więc nie wykorzystać fotowoltaiki, by zasilić wszystkie urządzenia w ogrodzie?

Wykorzystanie prądu wytwarzanego przez panele fotowoltaiczne do zasilenia maszyn ogrodniczych to świetny sposób, by latem obniżyć rachunki za energię elektryczną. W tym celu możesz korzystać z instalacji zasilającej Twój dom lub zdecydować się na zakup dodatkowych paneli specjalnie do prac ogrodowych. Możesz je zamontować na gruncie, dachu wiaty samochodowej lub garażu - wybór należy do Ciebie. Nie czekaj długo - postaw na fotowoltaikę i stań się ekologicznym ogrodnikiem.