Skip to main content

Jakie korzyści dla rolnika niesie fotowoltaika?

31 lipiec 2022
Jakie korzyści dla rolnika niesie fotowoltaika?

Jedną z gałęzi przemysłu, która cechuje się ogromnym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, jest bez wątpienia sektor rolniczy. Setki urządzeń i maszyn wymagających stałego podłączenia do prądu skłaniają coraz większą liczbę rolników do przejścia na zieloną energię. Choć grono stale się powiększa, nie brakuje osób, które nie są przekonane tym rozwiązaniem. By rozwiać wszelkie wątpliwości, w poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego fotowoltaika jest korzystnym rozwiązaniem dla każdego gospodarstwa rolnego.

Dlaczego warto zainstalować fotowoltaikę w gospodarstwie?

Wyposażenie gospodarstwa rolnego w panele fotowoltaiczne to przede wszystkim gwarancja obniżenia rachunków za energię elektryczną. Własna elektrownia słoneczna zajmie się produkcją prądu gotowego do wykorzystania w gospodarstwie. Co więcej, wykorzystując net-billing rolnicy mogą uzyskać dodatkowy dochód, poprzez sprzedaż wytworzonych nadwyżek energii do sieci publicznej. Zaoszczędzone, bądź zarobione pieniądze dzięki fotowoltaice, mogą posłużyć na rozwój gospodarstwa rolnego - na przykład poprzez zakup nowych maszyn rolniczych.

Montaż paneli fotowoltaicznych to także świetny sposób na zagospodarowanie nieużytków. Wielu rolników posiada grunty, które nie nadają się do uprawy roli, przez co przez cały rok stoją puste i nieruszone. Fotowoltaika może rozwiązać ten problem i pomóc w wykorzystaniu bezużytecznego terenu. Warto także wspomnieć, że jest to ekologiczne rozwiązanie, które może pomóc poprawić wizerunek całego sektora rolniczego.

Dotacje dla rolników na fotowoltaikę

Do zalet fotowoltaiki można zaliczyć także to, że rolnicy mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony rządu na ten cel, dzięki czemu możliwy jest jeszcze szybszy zwrot pieniędzy z całej inwestycji. Obecnie największą popularnością cieszy się program Agroenergia, który oferuje dotacje na instalacje fotowoltaiczne w kwocie nawet do 25 000 zł. W dodatku rolnicy mogą skorzystać z ulgi inwestycyjnej, a całość odliczyć od podatku VAT.