Skip to main content

Maty grzewcze | Ogrzewanie pod panele i nie tylko

19 listopad 2022
Maty grzewcze | Ogrzewanie pod panele i nie tylko

Stale rosnące ceny gazu i węgla popychają nas w kierunku alternatywnych rozwiązań grzewczych. Ostatnimi czasy rynek podbijają maty grzewcze - proste urządzenia służące do ogrzewania powierzchniowego. Współpracują z termostatem, dzięki czemu pozwalają na dokładne kontrolowanie temperatury o dowolnej porze dnia i nocy. Gdzie i jak montować maty grzewcze? Czy są opłacalne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest i jak działa mata grzewcza?

Zacznijmy od podstaw, czyli co to jest mata grzewcza? Mata grzewcza (nazywana też grzejną) to nic innego, jak siatka z włókna szklanego, na której umieszczony został ultra cienki przewód grzewczy. Grubość tej nieskomplikowanej konstrukcji wynosi zaledwie 2 mm, dzięki czemu idealnie nadaje się jako ogrzewanie podłogowe, ścienne, a także sufitowe.

Jak działa mata grzewcza? Niezbędnym elementem całego procesu jest prąd elektryczny. To właśnie on płynie przez wolframowe przewody grzejne, a następnie jest zamieniany w ciepło i oddawany do pomieszczenia. Brzmi prosto, prawda? Doskonałość jednak tkwi w szczegółach. Maty grzewcze wysokiej jakości zazwyczaj wykorzystują izolację wewnętrzną wykonaną z teflonu (FEP). Dzięki temu są w stanie wytrzymać nawet punktowe przegrzanie sięgające 180 - 220 stopni Celsjusza. To szczególnie istotny aspekt zwłaszcza, że przewody zatopione są często w kleju elastycznym - a ten ma tendencję do tworzenia niejednorodnego otoczenia, które sprzyja nie równomiernemu nagrzewaniu się maty.

Do czego służy mata grzewcza?

Jak zostało wspomniane wcześniej, mata grzewcza może pełnić funkcję ogrzewania podłogowego, sufitowego i ściennego. Budowa i grubość całej konstrukcji umożliwia montaż maty grzewczej w miejscach, gdzie nie zmieści się standardowa instalacja grzewcza. Przeznaczeniem maty grzejnej jest bezpośrednie i równomierne ogrzewanie pomieszczeń. Może ona stanowić zarówno jedyne źródło ciepła, jak i uzupełnienie istniejącego systemu grzewczego.

Maty grzewcze pod panele | Jak kłaść?

Nim przejdziemy do tego, jak kłaść maty grzewcze pod panele, przypomnijmy o pewnej rzeczy. Jeśli nie posiadamy doświadczenia w majsterkowaniu, ani też nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie zająć się montażem maty grzejnej, lepiej powierzyć sprawę fachowcom. Kierowani doświadczeniem, przeprowadzą oni cały proces instalacji od początku do końca, bez szkód i stresu z naszej strony.

W przypadku, gdy jednak gotowi jesteśmy podjąć się samodzielnego montażu maty grzewczej w swoim domu, warto mieć na uwadze poniższe wskazówki. Przede wszystkim, należy pamiętać o prawidłowym przygotowaniu powierzchni - w tym celu powinno się ją dokładnie oczyścić i zagruntować. Warto się także pokusić o użycie pianki wygłuszającej jako podłoża. Gdy ten etap mamy już za sobą, możemy przystąpić do instalacji naszych mat grzewczych. W tym celu musimy je odpakować i rozwinąć w miejscu docelowym - a więc na podłodze. W razie potrzeby siatkę możemy dociąć - należy jednak uważać, by przy tym nie uszkodzić przewodów grzewczych.

Gdy wszystko jest na swoim miejscu, należy przymocować matę grzewczą do podłoża. Większość modeli jest wyposażona w samoprzylepną siatkę, która znacząco skraca cały proces. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na produkt pozbawiony tego ułatwienia, możemy użyć zwykłej taśmy dwustronnej i z jej pomocą przytwierdzić matę grzewczą do podłogi. Kolejnym krokiem jest podłączenie jej do źródła prądu i przetestowanie, czy całość działa poprawnie - na tym etapie konieczna może się okazać pomoc elektryka.

Jeśli wszystko działa jak należy pozostaje nam już tylko montaż paneli podłogowych. Pamiętaj! Maty grzewcze różnych producentów mogą różnić się między sobą - nie tylko wyglądem, ale i sposobem montażu. Z tego powodu nim przystąpisz do instalacji ogrzewania podłogowego według naszych zaleceń, porównaj je z informacjami dołączonymi do zakupionego przez Ciebie produktu.

Jakie panele na maty grzewcze?

Niestety, nie każde panele podłogowe nadają się do pokrycia mat grzewczych. W czasie zakupu koniecznie trzeba zwracać uwagę na ich parametry. Są to:

 • Grubość paneli - przy ogrzewaniu podłogowym zaleca się wybór modeli o grubości 8-10 mm.
 • Klasa ścieralności AC - im wyższa, tym lepsza jakość panela. W przypadku mat grzewczych, zaleca się wybór paneli w klasie AC4 lub AC3.
 • Klasa użyteczności - wartości 31-32 są najbardziej optymalnym wyborem, jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe w domu jednorodzinnym.
 • Współczynnik oporu ciepła - w przypadku podłogówki, maksymalny opór nie powinien wynosić więcej, niż 0,15 m2*K/W.

Maty grzewcze pod płytki

Maty grzewcze to typ ogrzewania, który może zostać zamontowany również pod płytkami. Proces instalacji nie różni się znacząco od tego pod panelami podłogowymi. Maty grzejne można przykleić bezpośrednio na sklejce, wylewce betonowej, płytach XPS oraz płytach OSB/MFP. Siatkę z włókna szklanego można w dowolnym miejscu naciąć tak, aby dopasować ją do kształtu pomieszczenia. Po podłączeniu instalacji do prądu i upewnieniu się, że działa ona poprawnie, całość można pokryć klejem bądź masą szpachlującą i wybranymi płytkami.

Maty grzewcze pod płytki | Zalety

 • bezpośrednie ogrzewanie podłogowe pod płytkami
 • bezpieczeństwo i wygoda użytkowania
 • prosty i szybki montaż
 • bezemisyjny i bezawaryjny system grzewczy
 • brak zagrożenia zaczadzeniem bądź wybuchem
 • przyjemnie ciepła podłoga w wybranej temperaturze
 • brak konieczności wykonywania skomplikowanych prac budowlanych
 • możliwość precyzyjnego sterowania temperaturą przy pomocy termostatu
 • oszczędność miejsca: brak konieczności budowy kotłowni i montażu grzejników
 • możliwość ogrzania wybranych pokoi w zaplanowanym czasie
 • możliwość integracji systemu mat grzewczych z fotowoltaiką, a więc redukcja kosztów związanych z eksploatacją

Czy maty grzewcze nadają się na ogrzewanie sufitowe?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca. Maty grzewcze, dzięki prostej budowie i niewielkiej wadze, z powodzeniem mogą pełnić funkcję elektrycznego ogrzewania sufitowego. Zazwyczaj montuje się je w warstwie tynku lub stropie - jest to tak zwana technologia mokra. Istnieje także drugi typ montażu, czyli technologia sucha. Wtedy maty grzewcze mocuje się w suficie podwieszanym.

Ogrzewanie sufitowe przy pomocy mat grzewczych największy sens ma w przestrzeniach komercyjnych, a także nowo budowanych domach utrzymanych w nowoczesnym stylu. Ponieważ wszystkie elementy instalacji pozostają niewidoczne, ogrzewanie to świetnie sprawdza się w minimalistycznych aranżacjach. Ponieważ maty grzewcze instalowane są w suficie, meble i sprzęty codziennego użytku mogą zostać ustawione w dowolny sposób - przy ogrzewaniu podłogowym często jest to niemożliwe.

Ogrzewanie ścienne elektryczne z matą grzewczą

Elektryczne ogrzewanie ścienne to coraz chętniej wybierany typ instalacji ciepłowniczej. Jego niewątpliwym atutem jest prosty montaż, opierający się wyłącznie na pracach suchych. Maty grzewcze ułożone w pionie, najczęściej przykrywa się płytami gipsowo-kartonowymi, które są proste w instalacji.

W przypadku elektrycznego ogrzewania ściennego, zachowanie właściwych odstępów mebli od ogrzewanej płaszczyzny ma ogromne znaczenie. Jeśli nie pozostawimy wolnej przestrzeni pomiędzy poszczególnymi elementami, cyrkulacja powietrza zostanie zaburzona, a elementy grzejne prawdopodobnie ulegną przepaleniu.

Gdzie sprawdzi się ogrzewanie ścienne z matą grzewczą?

 • w domach jednorodzinnych,
 • mieszkaniach,
 • obiektach komercyjnych,
 • gabinetach lekarskich,
 • biurach,
 • budynkach użyteczności publicznej

Ile prądu zużywa mata grzewcza? | Koszt ogrzewania

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Odpowiedź uzależniona jest od wielu czynników, w tym od:

 • mocy maty grzewczej - im wyższa, tym więcej prądu będzie ona pobierać;
 • stopnia ocieplenia budynku - im mniej ciepła będzie z niego uciekać, tym szybciej będzie można zredukować temperaturę grzania;
 • montażu maty grzewczej - umieszczenie maty bezpośrednio pod wylewką lub na niej, spowoduje powstanie ogrzewania akumulacyjnego, pochłaniającego większe ilości prądu. Celem jest instalacja maty grzewczej w taki sposób, aby ogrzewanie zachodziło poprzez promieniowanie.

W zależności od powyższych czynników, jak również samej wielkości instalacji grzewczej, roczny koszt ogrzewania matami grzewczymi waha się w granicach 3.500 - 4.500 zł. Kwoty te można jednak zredukować, nawet do około 500 - 700 zł rocznie. W jaki sposób? Rozwiązaniem jest fotowoltaika.

Fotowoltaika i maty grzewcze - czy to dobre połączenie?

Łącząc maty grzewcze z fotowoltaiką, ilość zużytego przez ogrzewanie podłogowe prądu przestaje generować wysokie rachunki. Dzieje się tak, ponieważ stając się posiadaczem własnej, przydomowej mikroinstalacji fotowoltaicznej, zaczynamy produkować energię elektryczną na pokrycie swoich własnych potrzeb, a więc nie musimy jej pobierać z publicznej sieci energetycznej.

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika wykorzystuje promienie słońca do wytwarzania prądu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych ogniw fotowoltaicznych, w których zachodzą wszystkie procesy niezbędne do konwersji światła w energię elektryczną. Choć brzmi to skomplikowanie, całość bazuje na kilku prostych reakcjach fizycznych.

W dzisiejszych czasach posiadaczem instalacji fotowoltaicznej może zostać praktycznie każdy, w tym właściciele firm i rolnicy. Przejście na fotowoltaikę wiąże się z licznymi korzyściami, głównie finansowymi i środowiskowymi. Wytwarzanie energii elektrycznej na własne potrzeby jest w stanie mocno odciążyć miesięczny budżet prosumenta, poprzez redukcję rachunków za prąd.

Fotowoltaika i maty grzewcze | Zalety

Po podjęciu decyzji o przejściu na tzw. ogrzewanie fotowoltaiczne, czyli połączenie fotowoltaiki z matą grzewczą, czekają nas liczne korzyści z tym związane. Mowa tutaj o:

 • Niższych kosztach ogrzewania - początkowy koszt montażu paneli słonecznych i mat grzewczych jest dość wysoki, jednak ze względu na obniżenie rachunków za energię elektryczną, całość zwraca się już po kilku latach. Z ogrzewaniem fotowoltaicznym roczny koszt za ogrzewanie wynosi raptem kilkaset złotych.
 • Komforcie użytkowania - ogrzewanie elektryczne, czyli w naszym wypadku maty grzewcze, pozwala na precyzyjną manipulację temperaturą w pomieszczeniu przy pomocy termostatu.
 • Czystości i oszczędności miejsca - fotowoltaika i maty grzewcze to połączenie, które nie wymaga budowy kotłowni czy składowiska opału.
 • Mniejszej emisji gazów cieplarnianych - maty grzewcze by móc ogrzać dom, potrzebują nawet tysięcy kilowatów energii elektrycznej. Pozyskiwanie jej z fotowoltaiki, może zmniejszyć roczną emisję dwutlenku węgla nawet o kilka ton.

Kiedy warto wykorzystać fotowoltaikę do ogrzewania domu?

Maty grzewcze z fotowoltaiką to świetne połączenie, jednak może nie sprawdzić się w każdym wypadku. Kiedy więc najlepiej jest postawić na ogrzewanie fotowoltaiczne? Z całą pewnością w nowych budynkach. Nowo powstałe konstrukcje budowlane pozwalają na najszybsze i najłatwiejsze wdrożenie nowoczesnych technologii grzewczych. W dodatku często są już przystosowane do montażu podłogówek i pomp ciepła, dzięki czemu koszty całego przedsięwzięcia będą o wiele niższe, niż w przypadku starszych budowli.

W domach o dobrej izolacji termicznej, również warto pomyśleć nad montażem ogrzewania zasilanego fotowoltaiką. Dobry wskaźnik efektywności energetycznej oznacza małe straty ciepła z budynku, czyli brak konieczności ciągłej pracy mat grzewczych na najwyższych obrotach. Wiąże się to z niskimi kosztami eksploatacyjnymi i mniejszym poborem prądu przez system grzewczy.

Połączenie fotowoltaiki i mat grzewczych to rozwiązanie przeznaczone w szczególności dla osób, które chcą stworzyć ekologiczne gospodarstwo domowe. Decydując się na montaż paneli słonecznych, rezygnujemy z poboru prądu wytwarzanego konwencjonalnymi metodami (np. spalaniem węgla). Łącząc je z ogrzewaniem elektrycznym, takim jak maty grzewcze, mamy realny wpływ na stan środowiska naturalnego i poprawę jakości powietrza na naszej Planecie.

Jeśli chcemy stworzyć inteligentny dom, maty grzewcze i fotowoltaika to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Ogrzewanie przy pomocy mat grzejnych jest komfortowe i wykorzystuje specjalne oprogramowanie, pozwalające na łatwe zarządzanie temperaturą w budynku.

Maty grzewcze | Podsumowanie

Maty grzewcze są nowoczesnym i ekologicznym rodzajem instalacji ciepłowniczej. Do pracy wykorzystują prąd, który może zostać dostarczony z instalacji fotowoltaicznej. Takie rozwiązanie pozwala na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku, a więc i z eksploatacją mat grzejnych. Urządzenia te są proste w montażu i pozwalają na dopasowanie ich do nawet najbardziej wymagających pomieszczeń. Maty grzewcze to inwestycja, która dzięki fotowoltaice jest w stanie się zwrócić - już w ciągu kilku lat. Zdecydowanie warto rozważyć montaż tego systemu grzewczego w swoim domu.