Skip to main content

Największa w Polsce farma fotowoltaiczna już w budowie

16 lipiec 2022
Największa w Polsce farma fotowoltaiczna już w budowie

To już potwierdzone - rozpoczęto prace budowlane nad największą w Polsce elektrownią słoneczną. Docelowa moc całej instalacji wynosić będzie 100 MW, a konstrukcja powstanie w województwie śląskim, w miejscowości Mysłowice. Całość pokryje nieużywane tereny poprzemysłowe. Za cały projekt odpowiedzialna jest Grupa Tauron.

Największa elektrownia słoneczna

Teren zrekultywowanego składowiska odpadów paleniskowych w Mysłowicach zyska drugie życie - wszystko to za sprawą budowy farmy fotowoltaicznej. Cały obszar pokryty zostanie aż 94 tys. paneli słonecznych, zajmując łącznie 16 hektarów powierzchni. Dla porównania - jest to tyle, ile zajmują dwadzieścia dwa boiska do piłki nożnej.

Elektrownia słoneczna powstająca w województwie śląskim rocznie wyprodukuje 39 tys. MWh energii elektrycznej, czyli tyle ile wynosi zapotrzebowanie szesnastu tysięcy gospodarstw domowych. Całość pozwoli ograniczyć roczną emisję dwutlenku węgla o blisko 30.000 ton.

Inwestycja powstaje, między innymi, dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020. NFOŚiGW udzieliło Grupie Tauron 82,5 MLN złotych pożyczki nieoprocentowanej z możliwością umorzenia aż do 24 MLN złotych. Cały projekt wyceniany jest na blisko 120 MLN złotych.

Tereny poprzemysłowe idealne pod fotowoltaikę

Grupa Tauron uruchomiła program Tauron PV, który ma na celu wykorzystanie nieużywanych terenów poprzemysłowych pod budowę elektrowni słonecznych. Przedsięwzięcie w Mysłowicach to zatem nie jedyna taka inicjatywa przedsiębiorstwa - w trakcie realizacji są już kolejne projekty w różnych miastach. Wszystko to w ramach strategii zielonego zwrotu.

Do 2025 roku Tauron planuje mieć do dyspozycji 1600 megawatów pochodzących ze wszystkich swoich elektrowni, a do 2030 - aż 3700 megawatów. Liczby te są ogromne i zwiastują duże zmiany w przemyśle energetycznym - na rozwój sytuacji musimy jednak jeszcze poczekać.