Skip to main content

Największe farmy fotowoltaiczne w Wielkiej Brytanii

19 wrzesień 2022
Największe farmy fotowoltaiczne w Wielkiej Brytanii

Wraz z ciągłym i rozwojem przemysłu energii słonecznej widzimy coraz więcej farm fotowoltaicznych na całym świecie. Prąd pochodzący z fotowoltaiki jest nie tylko tańszy w produkcji, ale i w pełni przyjazny dla środowiska - nic więc dziwnego, że przykuwa coraz większe zainteresowanie licznych inwestorów. Obecnie, na terenie Wielkiej Brytanii znaleźć możemy elektrownie słoneczne produkujące blisko 14 GW energii rocznie. Które z nich są największe?

Shotwick Solar Park

Na pierwszym miejscu jest Shotwick Solar Park zlokalizowany w Flintshire w Walii. Oddany do użytku w marcu 2016 roku został opracowany wspólnie przez We-Link Energy i grupę Compton. Produkuje 72,2 MW rocznie za pomocą paneli słonecznych rozłożonych na obszarze ponad 100 hektarów. Shotwick Solar Park jest największą farmą fotowoltaiczną w Wielkiej Brytanii.

Elektrownia słoneczna zasila największą w Wielkiej Brytanii papiernię, UPM Shotton Paper Mill. Shotwick pokrywa aż 70% zapotrzebowania na energię papierni, oszczędzając firmie 22,5000 ton emisji CO2 rocznie. Shotwick Solar Park jest największą prywatną farmą fotowoltaiczną w Europie.

Lyneham Solar Farm

Na drugim miejscu znajduje się Lyneham Solar Farm w Bradenstoke, Wiltshire. Farma fotowoltaiczna położona jest na pasie startowym lotniska RAF Lyneham i jest pierwszym takim projektem opracowanym z brytyjskim Ministerstwem Obrony (MOD). Oddana do użytku w marcu 2015 roku, Lyneham Solar Farm ma moc 69,8 MW i zajmuje 86 hektarów ziemi.

Dzięki sieci ponad 17 kilometrów połączonych ze sobą rowów, które pobierają energię z ponad 160 000 paneli fotowoltaicznych, ta farma słoneczna może zapewnić czystą energię dla dziesięciu tysięcy domów, a także znajdującego się na miejscu wojskowego kolegium szkoleniowego.

Ponieważ lotnisko RAF Lyneham nie gości na co dzień samolotów operacyjnych, wszelkie problemy związane z odblaskami i oślepianiem przez panele słoneczne nie są w tym przypadku istotne, co czyni Lyneham odpowiednim miejscem dla budowy farmy fotowoltaicznej, takiej jak ta.

Owl’s Hatch Solar Park

Na trzecim miejscu jest Owl's Hatch Solar Park, zlokalizowany w Herne Bay w Kent. Farma fotowoltaiczna oddana do użytku w marcu 2015 roku ma moc 51,9 MW. Pokrywa aż osiem pól uprawnych o łącznej powierzchni 85 hektarów.

Owl's Hatch Solar Park stanowi przykład agrowoltaiki, ponieważ dzięki zastosowaniu paneli słonecznych umieszczonych pod kątem 22 stopni na wysokości 2,4 metra, możliwe jest wykorzystanie gruntu nie tylko do generowania energii, ale i do celów rolniczych - w tym wypasu owiec. Obecnie, Owl's Hatch Solar Park zasila blisko 14.000 domów jednorodzinnych.