Skip to main content

Od października 2023 niższe ceny energii

30 wrzesień 2023
Od października 2023 niższe ceny energii

Od najbliższej niedzieli, 1 października 2023, zaczną obowiązywać nowe przepisy, które przewidują redukcję cen prądu dla pewnych grup konsumentów. Jest to kolejny krok w ramach działań wprowadzonych w bieżącym roku, mających na celu obniżenie wydatków na energię dla odbiorców końcowych.

Nowelizacja w ustawie o ochronie konsumentów energii

Od 1 października 2023 r. wchodzi w życie zaktualizowana ustawa dotycząca ochrony konsumentów energii z tego roku. Jej głównym celem jest wsparcie pewnych grup odbiorców poprzez obniżenie ceny energii o 12%. Beneficjentami tej nowelizacji są:

  • małe i średnie przedsiębiorstwa, które stanowią trzon polskiego biznesu i często borykają się z wyższymi kosztami operacyjnymi;
  • jednostki samorządowe, które dzięki niższym kosztom energii mogą przeznaczyć zaoszczędzone środki na inne ważne inwestycje i projekty lokalne;
  • wybrane instytucje użyteczności publicznej, w tym szpitale, placówki edukacyjne i ośrodki kultury. To właśnie dla nich, jako kluczowych elementów społeczeństwa, istotne jest zapewnienie stabilności finansowej.

Nie jest to jednak pierwsza inicjatywa mająca na celu wsparcie tych grup. Już pod koniec 2022 r. wprowadzono ulgi cenowe, ustalające maksymalną cenę prądu na poziomie 785 zł netto za MWh. Aby skorzystać z preferencyjnych stawek, zainteresowane podmioty musiały złożyć odpowiednie oświadczenie potwierdzające spełnianie określonych kryteriów. Oczekuje się, że dzięki nowelizacji wielu odbiorców końcowych będzie mogło znacząco zmniejszyć swoje comiesięczne rachunki za energię, co w dłuższej perspektywie przyniesie korzyści zarówno im samym, jak i całej gospodarce krajowej.

Na co mogą liczyć beneficjenci?

Od 1 października niektórzy konsumenci będą mieli powód do radości – opłata za zużytą energię obniży się z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh. Dla wielu przedsiębiorców oznacza to znaczące oszczędności w budżecie. Dostawcy energii wprowadzą korzystniejsze stawki automatycznie, co oznacza, że ​​odbiorcy nie będą musieli się martwić o dodatkowe formalności w tym zakresie.

Jednakże, ważne jest, by pamiętać, że ta preferencyjna stawka dotyczy tylko tych, którzy złożyli specjalne oświadczenie. Polski Komitet Energii Elektrycznej informuje, że wszyscy, którzy spełniają wymagane kryteria, ale jeszcze nie złożyli oświadczenia, nadal mogą to zrobić i skorzystać z obniżki. Niższa cena zacznie obowiązywać miesiąc po złożeniu wymaganych dokumentów.

Co z gospodarstwami domowymi?

Zmiana przepisów dotyczących zużycia energii elektrycznej przynosi korzystne nowości również dla konsumentów indywidualnych w Polsce. Teraz, dzięki podwyższeniu limitu zużycia energii elektrycznej po preferencyjnej cenie, wszystkie gospodarstwa domowe mogą zużywać do 3 tys. kWh rocznie, zamiast dotychczasowych 2 tys. kWh, nie martwiąc się o wzrost kosztów. To oznacza, że więcej energii dostępnej jest dla użytkowników po niższej, zamrożonej cenie, co pozwala na znaczne oszczędności w budżecie domowym, zwłaszcza w okresach zwiększonego zużycia prądu.

Dodatkowo, zmiany te są korzystne również dla gospodarstw, w których mieszkają osoby z niepełnosprawnościami. Dla nich próg zużycia energii po preferencyjnej cenie wzrósł z 2600 kWh do 3600 kWh rocznie. Podobne zwiększenie limitu dotyczy także rolników oraz gospodarstw domowych, które posiadają Kartę Dużej Rodziny – dla nich nowy limit wynosi teraz 4000 kWh, w porównaniu do wcześniejszych 3000 kWh. To ważny krok na rzecz wsparcia tych grup społecznych, które często borykają się z dodatkowymi wydatkami.

Ile zaoszczędzimy?

Polski Komitet Energii Elektrycznej, skupiający państwowe firmy energetyczne, prognozuje znaczące oszczędności dla przeciętnego gospodarstwa domowego, wynikające z najnowszej inicjatywy rządowej związanej z tarczą solidarnościową. Prognozy te zakładają, że w tym roku domy zaoszczędzą od 3 do 4 tys. zł na opłatach za energię w stosunku do kosztów, które by poniosły, gdyby nie zastosowano środków osłonowych. W dalszym ciągu to znaczące wsparcie dla gospodarstw domowych, które w obliczu rosnących cen energii szukają możliwości zmniejszenia swoich rachunków.

Dodatkowo, w ramach najnowszego rozporządzenia rządowego, klienci indywidualni mają prawo do dodatkowego rabatu w wysokości 125 zł. Aby skorzystać z tego upustu, konieczne jest spełnienie co najmniej jednego z sześciu określonych warunków. Należą do nich między innymi: potwierdzenie dokładności swoich danych u dostawcy energii, zgoda na otrzymywanie faktur w formie elektronicznej, czy posiadanie statusu prosumenta. Status ten oznacza, że gospodarstwo domowe nie tylko zużywa energię, ale także ją wytwarza, co często wiąże się z instalacją paneli słonecznych czy innych źródeł odnawialnej energii. Takie rozwiązania nie tylko przyczyniają się do zmniejszenia zużycia prądu dla gospodarstw domowych, ale także wspierają ekologiczne i zrównoważone podejście do zagadnień energetycznych.

Zadbaj o swoje finanse

W obliczu tych obiecujących inicjatyw, przyszłość wydaje się jaśniejsza dla polskich przedsiębiorców oraz gospodarstw domowych borykających się z rosnącymi cenami energii. Nie da się ukryć, że osłony wprowadzone przez rząd stanowią istotne wsparcie dla obywateli naszego kraju. Polski Komitet Energii Elektrycznej zachęca wszystkich uprawnionych do skorzystania z tych korzyści, podkreślając, że każda oszczędność przyczynia się do zabezpieczenia domowego budżetu i poprawy jakości życia.

Jednakże, mimo tych pozytywnych kroków, warto również zwrócić uwagę na długoterminowe strategie związane z zarządzaniem energią. Inwestycje w technologie OZE i zwiększenie efektywności energetycznej budynków to kluczowe elementy, które mogą przyczynić się do trwałej redukcji kosztów zużycia prądu. W związku z tym, zarówno gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorstwa, powinny rozważyć przejście na odnawialne źródła energii (np. fotowoltaika), tym samym zabezpieczając swoje finanse.