Skip to main content

OZE - co to takiego?

18 lipiec 2022
OZE - co to takiego?

Wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców naszej planety popycha nas do korzystania z rozwiązań przyjaznych środowisku. Produkcja energii dotychczas wiązała się ze spalaniem paliw kopalnych, a co za tym idzie - z emitowaniem szkodliwych substancji do atmosfery. Odkąd jednak na szerszą skalę zaczęto korzystać z OZE, czyli odnawialnych źródeł energii, na świecie pojawiła się nadzieja na czyste powietrze. Co tak naprawdę możemy zaliczyć do OZE i jak z niego skorzystać?

OZE - czym są odnawialne źródła energii?

Odnawialne źródła energii to takie, które się odnawiają lub nigdy nie wyczerpują. Są one częścią naturalnych procesów na Ziemi i obejmują energię słoneczną, wodną, wiatrową, geotermalną i biomasę. Nieodnawialne źródła energii to takie, które nie mogą być uzupełnione lub zastąpione w krótkim czasie. Należą do nich paliwa kopalne, takie jak węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny.

Popularność OZE

W ostatnich latach odnawialne źródła energii stały się coraz popularniejsze, ponieważ są one ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Ponadto, odnawialne źródła energii są coraz tańsze w produkcji, dzięki czemu stają się one bardziej dostępne dla przeciętnego Kowalskiego.

W Polsce OZE stanowi obecnie ok. 20% całkowitej produkcji energii. Do 2030 roku ma się to zmienić i odnawialne źródła energii mają stanowić ok. 31 - 40% całkowitej produkcji energii w Polsce. Wciąż jest to jednak stosunkowo niski wskaźnik w porównaniu do innych krajów europejskich, gdzie OZE stanowi nawet 50% całkowitej produkcji energii. Dlatego też wciąż jest dużo do zrobienia, jeśli chodzi o rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce. Prognozy jednak są optymistyczne, gdyż każdego dnia obserwujemy kolejne inwestycje w zieloną energię - między innymi w fotowoltaikę i elektrownie wiatrowe.

Jak korzystać z OZE w swoim domu?

Odnawialne źródła energii są darmowe i dostępne dla każdego. Korzystać z nich można na kilka sposobów. Najpopularniejszym z nich jest fotowoltaika, czyli nauka dotycząca zamiany światła słonecznego na energię elektryczną. Instalację fotowoltaiczną bez przeszkód można zamontować w większości gospodarstw domowych - inwestycja ta przyczynia się nie tylko do poprawy jakości powietrza, ale także do zmniejszenia rachunków za prąd.

Pompa ciepła to kolejny sposób na korzystanie z OZE w swoim domu. Urządzenia te wykorzystują energię geotermalną do ogrzewania i chłodzenia budynków. Pompy ciepła, podobnie jak systemy fotowoltaiczne, nie tylko są dobre dla środowiska, ale i dla naszego portfela.