Skip to main content

Panele polikrystaliczne czy monokrystaliczne?

09 lipiec 2022
Panele polikrystaliczne czy monokrystaliczne?

Decydując się na zakup i montaż własnego, przydomowego systemu fotowoltaicznego, w pierwszej kolejności musimy zdecydować, jaki typ panelu słonecznego chcemy uwzględnić w naszej instalacji. Współczesne ogniwa PV pierwszej generacji, do których produkcji wykorzystuje się krzem, pozwalają na stworzenie dwóch rodzajów modułów fotowoltaicznych: polikrystalicznych i monokrystalicznych. Co wyróżnia każdy z nich?

Monokrystaliczne panele słoneczne

Panele monokrystaliczne są produkowane z pojedynczych kryształów krzemu. Kryształy krzemu są trudniejsze do uzyskania niż krzemionka, dlatego moduły monokrystaliczne są droższe w produkcji. Ten typ panelu można rozpoznać po charakterystycznym, ciemnym kolorze.

Panele monokrystaliczne cechują się wysoką sprawnością, która znacznie przewyższa inne rodzaje modułów dostępnych na rynku. Zastosowanie monokrystalicznych paneli słonecznych w swojej instalacji fotowoltaicznej pozwala na wyprodukowanie dużej ilości energii elektrycznej na stosunkowo małej powierzchni. Jest to zatem najlepsze rozwiązanie dla prosumentów, którzy nie dysponują wystarczającą ilością miejsca na system PV zbudowany z paneli słonecznych innego typu.

Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne

Panele polikrystaliczne są produkowane z krzemionki, która jest mieszaniną różnych rodzajów kryształów krzemu. Są one tańsze w produkcji niż panele monokrystaliczne, ponieważ krzemionka jest łatwiejsza do uzyskania niż kryształy krzemu, a co za tym idzie - są także bardziej przystępne cenowo dla prosumentów.

Panele polikrystaliczne mają niższą efektywność niż panele monokrystaliczne, ponieważ światło rozprasza się w różnych kierunkach, kiedy przechodzi przez poszczególne kryształy. Cechuje je także nieco krótsza żywotność, przez co istnieje ryzyko częstszej wymiany, niż modułów monokrystalicznych.

Podsumowując, ostateczny wybór rodzaju panelu należy do prosumenta. Jeśli zależy nam na dużej efektywności na małej powierzchni, warto pokusić się o modele monokrystaliczne. Jeśli zaś dysponujemy większym obszarem i mniejszym budżetem, panele polikrystaliczne powinny być dobrym wyborem.