Skip to main content

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej | Przewodnik Prosumenta

17 luty 2023
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej | Przewodnik Prosumenta

Nasze potrzeby zmieniają się każdego dnia. Nie inaczej jest w kwestii prądu - w miarę zakupu nowych urządzeń elektrycznych, zapotrzebowanie energetyczne w danym budynku zaczyna rosnąć. Wówczas ich właściciele, którzy korzystają z paneli fotowoltaicznych do produkcji energii, zaczynają myśleć nad rozbudową swojego systemu PV. Takie przedsięwzięcie wymaga jednak przygotowań i wiedzy na temat obowiązujących przepisów. Zatem, jak się do tego zabrać? Jeśli jesteś prosumentem i myślisz nad rozbudową swojej instalacji fotowoltaicznej, ten artykuł jest dla Ciebie.

Czy rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest możliwa?

Opłacalność fotowoltaiki to temat rzeka. Osoby negatywnie do niej nastawione zwykle nie zdają sobie sprawy, że konieczne jest dopasowanie jej rozmiaru do potrzeb energetycznych danego inwestora - bowiem tylko wtedy będzie przynosić oszczędności, a z czasem nawet i dochody. Choć profesjonalne firmy fotowoltaiczne planując moc instalacji biorą pod uwagę potencjalne wzrosty zapotrzebowania na energię w przyszłości, to nie są w stanie przewidzieć wszystkiego. Po kilku latach użytkowania systemu najczęściej okazuje się, że prosument zaczął zużywać o wiele większe ilości prądu, niż w momencie planowania inwestycji.

Powodem powyższego zjawiska najczęściej jest zakup nowych, energochłonnych urządzeń - dotyczy to zarówno drobnego sprzętu AGD, jak i poważniejszych inwestycji pokroju klimatyzatorów lub pomp ciepła. Wówczas rachunki za prąd zaczynają stopniowo wzrastać, gdyż panele fotowoltaiczne przestają nadążać z produkcją energii. Jedynym rozwiązaniem na powyższy problem jest zatem rozbudowa instalacji fotowoltaicznej. Jednak czy to możliwe?

Oczywiście, że tak. W większości przypadków rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest możliwa - trzeba jedynie wiedzieć, w jaki sposób się do całego przedsięwzięcia zabrać. Proces ten nie jest wyjątkowo skomplikowany, jednak nietrudno popełnić przy nim błędy. O jakich błędach mowa?

Kolejne panele fotowoltaiczne to nie wszystko

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej - słysząc takie hasło większość osób po prostu pomyśli o zakupie nowych paneli słonecznych do swojego systemu. Jest to oczywiście błąd. Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest procesem, który obejmuje nie tylko kolejne moduły fotowoltaiczne, ale przede wszystkim weryfikację możliwości falownika.

Falownik jest jednym z najważniejszych elementów systemu PV. To właśnie on zajmuje się konwersją energii wyprodukowanej przez panele na prąd zmienny, będący w stanie zasilić standardowe gniazdka w naszych domach i firmach. Planując rozbudowę instalacji musimy wziąć pod uwagę, czy montaż kolejnych modułów nie przerośnie wydajności posiadanego falownika. W przeciwnym razie nie będzie on dłużej spełniał swojej funkcji.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej | Przygotowanie

Podobnie jak w przypadku innych poważnych inwestycji, do rozbudowy instalacji fotowoltaicznej trzeba się odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności powinniśmy zgłosić się o pomoc do specjalisty, który przeanalizuje nasze obecne zapotrzebowanie energetyczne i na jego podstawie wyliczy, ile dodatkowych komponentów musimy dokupić. Tutaj warto ponownie zwrócić uwagę na kwestię falownika - jeśli nowych paneli będzie więcej niż 3, to praktycznie pewne jest to, że będziemy musieli wyposażyć się w nowy egzemplarz lub zamontować mikroinwertery.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej nie zawsze jest możliwa poprzez zakup kolejnych paneli. Prosumenci często nie dysponują wolną powierzchnią na dodatkowe moduły, przez co konieczna jest wymiana posiadanych już komponentów na nowe, o większej mocy. Te kwestie jednak należy omówić ze swoim instalatorem, który doradzi najkorzystniejsze dla nas rozwiązanie.

Czy samodzielna rozbudowa instalacji fotowoltaicznej to dobry pomysł?

Ponieważ rozbudowa instalacji fotowoltaicznej wiąże się z kosztami, część prosumentów rezygnuje z pomocy fachowca i samodzielnie bierze się do pracy. Czy to jednak na pewno dobre wyjście?

Jeśli posiadamy odpowiednie kompetencje, ukończyliśmy szkolenia pozwalające nam pracować z urządzeniami pod napięciem oraz nabyliśmy stosowną wiedzę na temat systemów fotowoltaicznych i ich budowy - możemy spróbować samodzielnej rozbudowy instalacji. Należy jednak być świadomym, że popełnione wówczas błędy mogą nawet zniszczyć istniejący już system, przez co koszty poniesione na całe przedsięwzięcie wzrosną do ogromnych kwot. Nie warto ryzykować w ten sposób - jeśli na co dzień nie pracujesz przy fotowoltaice, do rozbudowy instalacji zatrudnij fachowca.

Jakie ryzyko niesie samodzielna rozbudowa instalacji fotowoltaicznej?

Jak zostało wspomniane wcześniej, samodzielny montaż lub rozbudowa instalacji fotowoltaicznej wiąże się z ryzykiem popełnienia poważnych błędów, które mogą mieć negatywny wpływ na jej działanie. Błędy te mogą pojawić się na różnych etapach przedsięwzięcia, począwszy od doboru odpowiednich podzespołów, a skończywszy na samych pracach instalacyjnych. Jeśli nieprawidłowo dopasujemy falownik lub wybierzemy moduły o nieodpowiednich parametrach, to zyski z naszej instalacji gwałtownie spadną.

Utrata gwarancji

Aspektem wartym uwagi jest to, że ingerencja w system fotowoltaiczny dokonana przez osoby do tego nieuprawnione może skutkować utratą gwarancji. Większość firm zajmujących się instalacją fotowoltaiki oferuje gwarancję na swoją pracę, jednakże w przypadku modyfikacji instalacji przez osoby inne niż sam wykonawca, dokument ten może nie zostać uznany. Dlatego też, decydując się na samodzielną rozbudowę instalacji fotowoltaicznej, warto mieć świadomość tego ryzyka i być przygotowanym na to, że za popełnione błędy będziemy musieli dodatkowo zapłacić z własnej kieszeni.

Zagrożenie życia

Instalacje fotowoltaiczne to systemy przyłączone do wysokiego napięcia - do tego są zwykle umieszczone na znacznej wysokości. Chęci dokonania w nich jakichkolwiek modyfikacji niosą za sobą ryzyko zagrożenia życia i zdrowia osoby, która zmian tych dokonuje. Osoby zajmujące się profesjonalnym montażem fotowoltaiki musiały odbyć odpowiednie szkolenia BHP oraz posiadają wiedzę, która pozwala im uchronić się od wypadków podczas prac instalacyjnych. Dlatego też, jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności lub nie mamy odpowiedniego sprzętu, lepiej powierzyć zadanie rozbudowy systemu fotowoltaicznego w ręce profesjonalistów.

Brak akceptacji OSD

Kolejnym ważnym punktem jest fakt, że jeśli nie posiadamy niezbędnych uprawnień (takich jak certyfikat UDT czy uprawnienia SEP), to samodzielnie rozbudowana instalacja fotowoltaiczna może napotkać trudności z akceptacją przez OSD (Organizację Systemu Dystrybucyjnego) zgłoszenia dotyczącego modyfikacji instalacji. Posiadanie stosownych uprawnień przez montera jest koniecznością, ponieważ zapewniają one o prawidłowym przebiegu procesu rozbudowy systemu, w zgodzie z obowiązującymi normami.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej | Formalności

Dokonując zmian w instalacji fotowoltaicznej, należy pamiętać o obowiązku zgłoszenia tego faktu do operatora sieci dystrybucyjnej. Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii, wytwórca (prosument) ma 14 dni na poinformowanie operatora o zmianie mocy zainstalowanej mikroinstalacji. Niedopełnienie tego obowiązku grozi karą w wysokości 1 000 zł.

Procedura zgłoszenia zmian jest podobna do tej obejmującej przyłączenie fotowoltaiki do sieci. Wymaga ona złożenia stosownego wniosku, schematu instalacji oraz informacji o wykorzystanych komponentach. Uwaga! Jeżeli zmiana stanowi zagrożenie dla sieci elektroenergetycznej lub jest nieopłacalna, operator może odrzucić złożony przez nas wniosek.

Czy warto rozbudować instalację fotowoltaiczną?

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej wiąże się często z dość wysokimi kosztami. Za jeden panel fotowoltaiczny zapłacimy od 600 do nawet 1500 złotych, natomiast za nowy falownik - minimum 6 tysięcy złotych. Taka inwestycja może z początku znacząco obciążyć domowy budżet, jednak po kilku latach - o ile wszystkie prace zostaną przeprowadzone prawidłowo - wszystkie wydatki powinny się zwrócić. Jeżeli nie mamy pewności co do naszego planu rozbudowy warto umówić się na konsultację z fachowcem, który oszacuje, czy rozbudowa systemu fotowoltaicznego będzie opłacalna w naszym przypadku.