Samochody elektryczne | EKO alternatywa dla aut spalinowych

20 sierpień 2022
Samochody elektryczne | EKO alternatywa dla aut spalinowych
  • Blog
  • Samochody elektryczne | EKO alternatywa dla aut spalinowych

Samochody elektryczne stają się istotną częścią nowego i bardziej ekologicznego świata, w który powoli wkraczamy. Choć tradycyjne auta spalinowe wciąż zajmują największy odsetek na światowym rynku, coraz częściej na drogach możemy zobaczyć pojazdy zasilane prądem. Czy jednak samochód elektryczny to dobra alternatywa dla klasycznego pojazdu spalinowego?

Samochód elektryczny a samochód spalinowy | Różnice

Ponieważ pojazd elektryczny jest zasilany prądem, nie emituje on żadnych spalin ani szkodliwych substancji z rury wydechowej. Samochód elektryczny nie posiada również żadnych typowych elementów związanych z paliwem płynnym, takich jak wlew czy zbiornik paliwa, które można znaleźć w samochodzie spalinowym. Co jeszcze różni te dwa typy pojazdów?

  • Samochody elektryczne, pomimo że obecnie koszt ich zakupu jest większy od modeli spalinowych, zapewniają oszczędność paliwa i niższe koszty utrzymania. Energia elektryczna jest tańsza niż paliwo - szczególnie jeśli jest się posiadaczem fotowoltaiki. Co więcej, fakt, że mniej elementów składa się na pojazd elektryczny oznacza, że mniej elementów może się zepsuć lub wymagać wymiany.
  • W przeciwieństwie do samochodów na paliwo, które można zatankować tylko na stacji benzynowej, auto elektryczne można naładować w domu, miejscu pracy, a nawet będąc na mieście. Zdolność samochodu elektrycznego do ładowania niemal w każdym miejscu za pomocą ładowarki dodaje poziom wygody do jazdy elektrycznej. W dodatku, liczne publiczne stacje ładowania pojazdów elektrycznych korzystają z paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu koszt korzystania z nich jest dość niski.
  • Pomimo braku obrotowego silnika, samochód elektryczny może przyspieszać równie szybko, jak samochody na paliwo (a niekiedy nawet i szybciej). Tradycyjny silnik spalinowy potrzebuje więcej czasu niż elektryczny, aby dostarczyć moc do kół, dlatego nawet fani aut o dużej mocy znajdą coś dla siebie wśród samochodów elektrycznych.

Czy warto zdecydować się na samochód elektryczny?

Jeśli chcesz przyczynić się do budowy bardziej ekologicznego, “zielonego” świata to tak, warto zdecydować się na samochód elektryczny. Nawet w przypadku korzystania z prądu pochodzącego z konwencjonalnej elektrowni, pojazdy elektryczne nie zostawiają po sobie tak ogromnego śladu węglowego, jak te benzynowe. Odejście od paliwa pozwoli zredukować ilość wydzielanych spalin, a tym samym zmniejszy stopień zanieczyszczenia powietrza. Czerpiąc prąd wyłącznie z instalacji fotowoltaicznej, samochody elektryczne mogą stanowić realny ratunek dla naszej Planety.

Obecnie, największy problem z autami elektrycznymi polega na tym, ile maksymalnie mogą przejechać na jednym ładowaniu. Trasa z domu do pracy i z powrotem nie powinna stanowić problemu. Kłopot zaczyna się jednak w momencie, gdy planujemy dłuższą podróż - w tym wypadku trzeba dobrze rozplanować momenty postoju z możliwością ładowania pojazdu. Na szczęście, prace nad ulepszaniem aut elektrycznych trwają cały czas i kto wie - może niedługo na rynek wkroczy model pozwalający przejechać nawet 1000 kilometrów na jednym ładowaniu?

Logo Smart Eco

Smart Eco innowacyjne rozwiązania Energii Odnawialnej

Siedziba Firmy - Włocławek
ul. Wieniecka 32a
87-800 Włocławek, Polska

Grudziądz
ul. Portowa 12
86-302 Grudziądz, Polska

Jabłonowo Pomorskie
ul. Główna 12
87-330 Jabłonowo Pomorskie, Polska

Kontakt z nami

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: 785 504 314
Włocławek

tel: 570 999 418
Grudziądz

tel: 506 096 676
Jabłonowo Pomorskie

tel: 666 721 711
Piła

tel: 785 505 174
Toruń

tel: 785 504 314
Biuro Obsługi Klienta

tel: 785 504 618
Serwis

tel: 607 632 707
Ocieplenie Budynków, Izolacje

tel: 535 775 010
Dotacje

Godziny otwarcia

Pon – Pt: 9.00-17.00
Sob – Ndz: Nieczynne

Oferta
Social Media

© Smart Eco. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wsparcie IT: Studio113.