Skip to main content

Samochody elektryczne | EKO alternatywa dla aut spalinowych

20 sierpień 2022
Samochody elektryczne | EKO alternatywa dla aut spalinowych

Samochody elektryczne stają się istotną częścią nowego i bardziej ekologicznego świata, w który powoli wkraczamy. Choć tradycyjne auta spalinowe wciąż zajmują największy odsetek na światowym rynku, coraz częściej na drogach możemy zobaczyć pojazdy zasilane prądem. Czy jednak samochód elektryczny to dobra alternatywa dla klasycznego pojazdu spalinowego?

Samochód elektryczny a samochód spalinowy | Różnice

Ponieważ pojazd elektryczny jest zasilany prądem, nie emituje on żadnych spalin ani szkodliwych substancji z rury wydechowej. Samochód elektryczny nie posiada również żadnych typowych elementów związanych z paliwem płynnym, takich jak wlew czy zbiornik paliwa, które można znaleźć w samochodzie spalinowym. Co jeszcze różni te dwa typy pojazdów?

  • Samochody elektryczne, pomimo że obecnie koszt ich zakupu jest większy od modeli spalinowych, zapewniają oszczędność paliwa i niższe koszty utrzymania. Energia elektryczna jest tańsza niż paliwo - szczególnie jeśli jest się posiadaczem fotowoltaiki. Co więcej, fakt, że mniej elementów składa się na pojazd elektryczny oznacza, że mniej elementów może się zepsuć lub wymagać wymiany.

  • W przeciwieństwie do samochodów na paliwo, które można zatankować tylko na stacji benzynowej, auto elektryczne można naładować w domu, miejscu pracy, a nawet będąc na mieście. Zdolność samochodu elektrycznego do ładowania niemal w każdym miejscu za pomocą ładowarki dodaje poziom wygody do jazdy elektrycznej. W dodatku, liczne publiczne stacje ładowania pojazdów elektrycznych korzystają z paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu koszt korzystania z nich jest dość niski.

  • Pomimo braku obrotowego silnika, samochód elektryczny może przyspieszać równie szybko, jak samochody na paliwo (a niekiedy nawet i szybciej). Tradycyjny silnik spalinowy potrzebuje więcej czasu niż elektryczny, aby dostarczyć moc do kół, dlatego nawet fani aut o dużej mocy znajdą coś dla siebie wśród samochodów elektrycznych.

Zalety samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne, jak każdy inny typ pojazdu, mają swoje zalety i wady. Skupiając się na ich pozytywnych aspektach szybko się przekonamy, że mają zdecydowaną przewagę nad minusami. Zatem, jakie są korzyści związane z posiadaniem samochodu elektrycznego?

Niskie koszty eksploatacyjne

Baterie w samochodach elektrycznych, jeśli są prawidłowo użytkowane, wytrzymują co najmniej 10 lat. W przeciwieństwie do silników spalinowych, ich układ napędowy praktycznie nie ulega zepsuciu - w związku z tym, samochody elektryczne wymagają zdecydowanie mniej serwisów. Co więcej, ładowanie takiego pojazdu kosztuje mniej, niż tankowanie tradycyjnym paliwem na stacji benzynowej. Z tego też powodu, samochody elektryczne są bardzo korzystną opcją dla firm, zwłaszcza tych z rozbudowaną flotą.

Wysoki poziom bezpieczeństwa

Samochody elektryczne charakteryzują się bardzo dobrą stabilnością. Jest to zasługa nisko umieszczonemu środkowi masy, a także jego niewielkiej odległości od środka geometrycznego pojazdu. Dzięki temu, auta tego typu lepiej trzymają się nawierzchni, a na zakrętach wytrzymują większe siły odśrodkowe. Dodatkowo, wysoki moment obrotowy - charakterystyczny dla silników elektrycznych - umożliwia bardzo szybkie przyspieszenie, co jest bardzo przydatne podczas wyprzedzania lub unikania nagłych przeszkód na drodze. Wszystkie te cechy sprawiają, że samochody elektryczne oferują bardzo dobrą dynamikę jazdy, co przekłada się na komfort i bezpieczeństwo podróżowania.

Darmowe parkingi

Atutów posiadania samochodu elektrycznego jest jeszcze więcej. W wielu miastach pojazdy tego typu mogą korzystać z buspasów, co pozwala kierowcom ominąć korki na drodze i szybciej dotrzeć do celu. Co więcej, niektóre miejsca oferują elektrykom również bezpłatne strefy parkowania, w których kierowcy zazwyczaj bez trudu mogą znaleźć wolne miejsce. Ponadto, władze lokalne coraz chętniej inwestują w rozwój sieci ładowarek, co ułatwia użytkownikom elektrycznych pojazdów ładowanie swoich baterii w różnych punktach miasta.

Czy warto zdecydować się na samochód elektryczny?

Jeśli chcesz przyczynić się do budowy bardziej ekologicznego, “zielonego” świata to tak, warto zdecydować się na samochód elektryczny. Nawet w przypadku korzystania z prądu pochodzącego z konwencjonalnej elektrowni, pojazdy elektryczne nie zostawiają po sobie tak ogromnego śladu węglowego, jak te benzynowe. Odejście od paliwa pozwoli zredukować ilość wydzielanych spalin, a tym samym zmniejszy stopień zanieczyszczenia powietrza. Czerpiąc prąd wyłącznie z instalacji fotowoltaicznej, samochody elektryczne mogą stanowić realny ratunek dla naszej Planety.

Obecnie, największy problem z autami elektrycznymi polega na tym, ile maksymalnie mogą przejechać na jednym ładowaniu. Trasa z domu do pracy i z powrotem nie powinna stanowić problemu. Kłopot zaczyna się jednak w momencie, gdy planujemy dłuższą podróż - w tym wypadku trzeba dobrze rozplanować momenty postoju z możliwością ładowania pojazdu. Na szczęście, prace nad ulepszaniem aut elektrycznych trwają cały czas i kto wie - może niedługo na rynek wkroczy model pozwalający przejechać nawet 1000 kilometrów na jednym ładowaniu?

Od kiedy samochody elektryczne będą obowiązkowe?

Sprawa została już przesądzona - samochody elektryczne to nasza przyszłość. 14 lutego 2023 roku Parlament Europejski w wyniku głosowania zatwierdził ustawę zakazującą rejestracji i sprzedaży nowych samochodów spalinowych. Proceder ten wejdzie w życie w 2035 roku na terenie całej Unii Europejskiej. Głównym celem przedsięwzięcia jest ograniczenie emisji szkodliwego dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery, a także dążenie do osiągnięcia Net Zero - neutralności węglowej. Co wiadomo na ten moment?

  • Wszystko wskazuje na to, że jedynie przez następne 12 lat na terenie Unii Europejskiej będzie możliwy zakup nowego auta spalinowego.

  • Do roku 2030 wszyscy producenci mają obowiązek zmniejszenia emisji spalin produkowanych pojazdów o 55% (w stosunku do danych z roku 2021).

  • Z obowiązku wypełnienia przepisów pośrednich zwolnieni będą jedynie mikro producenci, którzy uzyskają stosowne pozwolenie.

Wspomniana wcześniej ustawa ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Bez względu na swoje poglądy nie pozostaje nam nic innego, jak zaakceptować decyzję władz Unii Europejskiej i szykować się do zmian w przepisach.