Uzyskanie neutralności węglowej to cel większości miejscowości, miast i krajów. Odejście od paliw kopalnych może odmienić przyszłość naszej planety, ponieważ to one w dużej mierze odpowiadają za emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Choć spora liczba aglomeracji może pochwalić się już całkiem niezłym wynikiem, istnieje pewne miasto, któremu udało się przejść na odnawialne źródła energii w 100%. Mowa tutaj o Sydney, największym mieście Australii.
Sydney - Zielone Miasto
To co kiedyś jeszcze wydawało się niemożliwe, miasto Sydney osiągnęło już w lipcu 2020 roku. Cała metropolia, a w tym domy, instytucje państwowe i inne elementy zabudowy zasilane są energią pochodzącą wyłącznie z ekologicznych źródeł - OZE.
Całe przedsięwzięcie zainicjowane zostało przez władze Sydney, które ze względu na panujący kryzys klimatyczny postanowiło działać. Szacuje się, że 70% wszystkich gazów cieplarnianych w atmosferze pochodzi z miast. Naturalne jest więc, że to w nich należy w pierwszej kolejności zacząć wprowadzać zmiany.
Co zasila Sydney?
Miasto Sydney funkcjonuje dzięki energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Za produkcję ekologicznego prądu w trzech czwartych odpowiadają farmy wiatrowe, natomiast pozostałość stanowią farmy fotowoltaiczne - najciekawsza z nich znajduje się w Shoalhaven.
Elektrownia słoneczna zasilająca Sydney powstała dzięki współpracy miasta z Repower Shoalhaven, przedsiębiorstwem non profit. Cała instalacja ma moc 3 megawatów i jest w stanie zasilić aż 1500 australijskich domów.
Australia neutralna węglowo
Plan dekarbonizacji Australii został wdrożony już w 2011 roku, a wraz z biegiem lat widzimy jego postępy. Zakłada się, że już w 2024 roku emisja gazów cieplarnianych zostanie zredukowana aż o 70%, a do 2050 roku cały kontynent zasilany będzie wyłącznie energią odnawialną.
Przedsięwzięcia mające na celu odejście od węgla to istotny element walki z obecnie panującym globalnym ociepleniem i zanieczyszczeniem powietrza. Im większa liczba miast zacznie korzystać z OZE, tym mniej szkodliwych substancji zostanie wyemitowanych do atmosfery. Warto również dodać, że takie projekty przyczyniają się nie tylko do ochrony środowiska, ale także pomagają mieszkańcom metropolii zaoszczędzić na rachunkach za energię. Mamy nadzieję, że coraz większa liczba miast pójdzie w ślady Sydney i pomoże w ratowaniu Planety.