Skip to main content

Czy na fotowoltaice można zarobić?

25 wrzesień 2022
Czy na fotowoltaice można zarobić?

Powszechnie wiadomo, że dzięki produkcji własnej energii elektrycznej z paneli słonecznych można zaoszczędzić spore kwoty na rachunkach za prąd. Już to sprawia, że fotowoltaika jest bardzo atrakcyjną opcją dla każdego. Co jednak, jeśli mogłoby być jeszcze lepiej? Co gdyby fotowoltaika mogła przynieść także dochód?

Sprzedaż prądu

Liczni właściciele instalacji fotowoltaicznych przyzwyczajeni do starego systemu rozliczeń prosumentów (net-metering), z obawą wyczekiwali zmian w ustawie o OZE i tym samym przejścia na net-billing. Jak się później okazało - obawy te były zupełnie niepotrzebne.

Net-billing jest systemem prosumenckim, który pozwala właścicielom instalacji fotowoltaicznych - a więc osobom wytwarzającym własną energię elektryczną - sprzedaż prądu do przedsiębiorstwa energetycznego. Po określonym okresie czasu, na specjalne konto prosumenckie wpłynie stosowna kwota ze sprzedaży. Net-billing stanowi dużą zachętę dla osób, które rozważają zakup własnej instalacji fotowoltaicznej - perspektywa produkcji własnej energii i dodatkowa możliwość zarobku na jej sprzedaży stawia fotowoltaikę w bardzo korzystnym świetle.

By wyciągnąć maksymalne korzyści z net-billingu, dobrze jest również zainwestować na początku w dodatkowy komponent do systemu - magazyn energii. Będzie on przechowywał nadwyżki wytworzonej energii elektrycznej, a w momencie gdy będzie przepełniony - prąd, którego nie pomieści zostanie sprzedany do zakładu energetycznego. To dodatkowe zabezpieczenie przed ewentualnym niedostatkiem energii elektrycznej, na przykład w ciemne, zimowe dni.

Dzierżawa gruntu pod farmę fotowoltaiczną

Będąc właścicielem ziemi, z której i tak się nie korzysta - na przykład nieużytków rolnych -, można dość łatwo zarobić. Jak? Dzierżawiąc grunt pod fotowoltaikę.

Duże powierzchnie gruntu są częstym celem inwestorów, którzy planują budowę farmy fotowoltaicznej. W internecie często można napotkać na ogłoszenia osób gotowych kupić ziemię pod swoją elektrownię słoneczną - często za przyzwoitą stawkę. Nawet tereny położone blisko budynków mieszkalnych nadają się na taką inwestycję - panele słoneczne nie wydają żadnych dźwięków w czasie pracy, nie oddziałują także w żaden sposób na otoczenie i przyrodę wokół. Po czasie można nawet zapomnieć o ich obecności. Jeśli więc chcesz szybko zarobić na fotowoltaice - rozważ sprzedaż gruntu pod inwestycję.