Czy na fotowoltaice można zarobić?

25 wrzesień 2022
Czy na fotowoltaice można zarobić?
  • Blog
  • Czy na fotowoltaice można zarobić?

Powszechnie wiadomo, że dzięki produkcji własnej energii elektrycznej z paneli słonecznych można zaoszczędzić spore kwoty na rachunkach za prąd. Już to sprawia, że fotowoltaika jest bardzo atrakcyjną opcją dla każdego. Co jednak, jeśli mogłoby być jeszcze lepiej? Co gdyby fotowoltaika mogła przynieść także dochód?

Sprzedaż prądu

Liczni właściciele instalacji fotowoltaicznych przyzwyczajeni do starego systemu rozliczeń prosumentów (net-metering), z obawą wyczekiwali zmian w ustawie o OZE i tym samym przejścia na net-billing. Jak się później okazało - obawy te były zupełnie niepotrzebne.

Net-billing jest systemem prosumenckim, który pozwala właścicielom instalacji fotowoltaicznych - a więc osobom wytwarzającym własną energię elektryczną - sprzedaż prądu do przedsiębiorstwa energetycznego. Po określonym okresie czasu, na specjalne konto prosumenckie wpłynie stosowna kwota ze sprzedaży. Net-billing stanowi dużą zachętę dla osób, które rozważają zakup własnej instalacji fotowoltaicznej - perspektywa produkcji własnej energii i dodatkowa możliwość zarobku na jej sprzedaży stawia fotowoltaikę w bardzo korzystnym świetle.

By wyciągnąć maksymalne korzyści z net-billingu, dobrze jest również zainwestować na początku w dodatkowy komponent do systemu - magazyn energii. Będzie on przechowywał nadwyżki wytworzonej energii elektrycznej, a w momencie gdy będzie przepełniony - prąd, którego nie pomieści zostanie sprzedany do zakładu energetycznego. To dodatkowe zabezpieczenie przed ewentualnym niedostatkiem energii elektrycznej, na przykład w ciemne, zimowe dni.

Dzierżawa gruntu pod farmę fotowoltaiczną

Będąc właścicielem ziemi, z której i tak się nie korzysta - na przykład nieużytków rolnych -, można dość łatwo zarobić. Jak? Dzierżawiąc grunt pod fotowoltaikę.

Duże powierzchnie gruntu są częstym celem inwestorów, którzy planują budowę farmy fotowoltaicznej. W internecie często można napotkać na ogłoszenia osób gotowych kupić ziemię pod swoją elektrownię słoneczną - często za przyzwoitą stawkę. Nawet tereny położone blisko budynków mieszkalnych nadają się na taką inwestycję - panele słoneczne nie wydają żadnych dźwięków w czasie pracy, nie oddziałują także w żaden sposób na otoczenie i przyrodę wokół. Po czasie można nawet zapomnieć o ich obecności. Jeśli więc chcesz szybko zarobić na fotowoltaice - rozważ sprzedaż gruntu pod inwestycję.

Logo Smart Eco

Smart Eco innowacyjne rozwiązania Energii Odnawialnej

Siedziba Firmy - Włocławek
ul. Wieniecka 32a
87-800 Włocławek, Polska

Grudziądz
ul. Szosa Toruńska 82
86-302 Grudziądz, Polska

Jabłonowo Pomorskie
ul. Główna 12
87-330 Jabłonowo Pomorskie, Polska

Kontakt z nami

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: 785 504 314
Włocławek

tel: 570 999 418
Grudziądz

tel: 506 096 676
Jabłonowo Pomorskie

tel: 666 721 711
Piła

tel: 785 505 174
Toruń

tel: 785 504 314
Biuro Obsługi Klienta

tel: 785 504 618
Serwis

tel: 607 632 707
Ocieplenie Budynków, Izolacje

tel: 535 775 010
Dotacje

Godziny otwarcia

Pon – Pt: 9.00-17.00
Sob – Ndz: Nieczynne

Oferta
Social Media

© Smart Eco. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wsparcie IT: Studio113.