Skip to main content

Czy panele fotowoltaiczne produkują prąd gdy nie ma Słońca?

23 wrzesień 2022
Czy panele fotowoltaiczne produkują prąd gdy nie ma Słońca?

W ciągu ostatniej dekady światem zawładnęły instalacje fotowoltaiczne. Nic w tym jednak dziwnego, ponieważ pozwalają one na ekologiczną i tanią produkcję energii elektrycznej przez każdego posiadacza paneli słonecznych. Potencjalni prosumenci zastanawiają się jednak, jak to jest w pochmurne dni: czy panele fotowoltaiczne działają, gdy nie ma Słońca? Odpowiadamy.

Czym są panele słoneczne i jak działają?

Warto zacząć od początku. Panele fotowoltaiczne zbudowane są z kilku mniejszych jednostek, które funkcjonują pod nazwą ogniwa słoneczne. Ogniwa te mogą działać dzięki dostępowi do światła słonecznego. Zajmują się one przekształcaniem go w prąd stały (DC). Niestety, nie jest to rodzaj energii, który może zasilić standardowe gniazdka. Z tego powodu, wytworzony przez ogniwa prąd (DC) zostaje przesłany do falownika. Tam urządzenie przekształca go w prąd zmienny (AC) i dostarcza do budynku.

Każda energia produkowana przez system, której się nie da od razu wykorzystać, jest wysyłana do magazynu energii lub do sieci energetycznej. Systemy fotowoltaiczne działają najefektywniej, gdy do ogniw trafia najwięcej światła. W ten sposób wytwarzana jest największa ilość energii elektrycznej. Nasuwa się więc pytanie: co się dzieje w pochmurny dzień?

Czy panele słoneczne działają w pochmurne dni?

Odpowiedź na to pytanie jest następująca: tak, panele słoneczne działają w pochmurne dni. Nie jest to jednak praca tak efektywna, jak w przypadku dni pełnych słońca. Szacunkowo produkują one prąd z wydajnością mniejszą o około 10-30% od swojej normalnej mocy, w zależności od stopnia zachmurzenia. Dzieje się tak, ponieważ do modułów wciąż dociera światło słoneczne - nie jest ono jednak bezpośrednie, lecz rozproszone.

Co ciekawe, chociaż panele fotowoltaiczne z dostępem do pełnego słońca działają lepiej niż w pochmurne dni, nie funkcjonują najlepiej w szczególnie gorącym klimacie. W rzeczywistości, gdy temperatura powietrza osiągnie więcej niż 25 stopni Celsjusza, moc paneli zaczyna spadać.

Mówiąc wprost: w pochmurne dni panele słoneczne wciąż produkują prąd, jednak z mniejszą efektywnością. Wydajność modułów fotowoltaicznych spada również, gdy temperatura powietrza jest zbyt wysoka. Panele najlepiej funkcjonują zatem w słoneczny, lecz nie upalny dzień.

Czy panele słoneczne działają w nocy?

Niestety nie, panele słoneczne nie działają w nocy. Jak wspomnieliśmy wcześniej, potrzebują one światła słonecznego do wytwarzania prądu. Chociaż mogą one generować pewną ilość energii z innych źródeł, takich jak, na przykład, światła z lamp ulicznych lub nawet blask księżyca, wydajność w takim wypadku jest bardzo niska. W związku z tym, nocą moduły przechodzą w tryb uśpienia, tzn., że przestają produkować energię elektryczną i stają się nieaktywne. Z tego powodu wielu prosumentów decyduje się na zakup magazynu energii, który zabezpiecza ich przed niedostatkami prądu.