Skip to main content

Energia słoneczna | Historia wykorzystania

17 wrzesień 2022
Energia słoneczna | Historia wykorzystania

Kiedy myślimy o energii słonecznej w XXI wieku, myślimy o inteligentnych systemach fotowoltaicznych zasilających nasze domy. Podczas gdy technologia paneli słonecznych jest stosunkowo nowa, wykorzystanie energii słonecznej do praktycznych zastosowań w rzeczywistości rozpoczęło się kilka wieków temu.

Energia słoneczna w starożytności

Wczesne zastosowania słońca skupiały się na wykorzystaniu jego energii jako źródła ciepła. Już w starożytnych cywilizacjach egipskich budynki były projektowane w sposób maksymalizujący dostęp światła i ciepła. Od III wieku p.n.e. starożytni Grecy i Rzymianie wykorzystywali światło słoneczne do tworzenia pochodni ogniowych. Okazały się one szczególnie przydatne podczas ceremonii religijnych.

Energia słoneczna w XVI wieku

W XVI wieku pierwsze ogniwo słoneczne zostało zaprojektowane przez szwajcarskiego naukowca Horacego-Benedykta de Saussure. Stało się to w 1767 roku, a siedemdziesiąt dwa lata później dokonano kolejnych innowacji i postępu w ewolucji energii słonecznej. Mając zaledwie 19 lat, francuski naukowiec Edmond Becquerel odkrył efekt fotowoltaiczny: reakcja, w której napięcie i prąd elektryczny mogą być generowane po wystawieniu na działanie światła odpowiednich materiałów.

W 1870 r. osiągnięto kolejny kamień milowy, odkrywając, że światło może być zamienione w energię elektryczną bez udziału ciepła. Pod koniec XVII wieku amerykański wynalazca Charles Fritz stworzył pierwsze działające ogniwo słoneczne z selenem (w dzisiejszych czasach w ogniwach paneli słonecznych stosuje się krzem). Od tego momentu eksperymenty różnych wynalazców i naukowców doprowadziły do stworzenia panelu fotowoltaicznego, którego używamy obecnie.

Energia słoneczna w XX wieku

Rok 1905 to rok, w którym młody Albert Einstein (wówczas 26-letni) opublikował swoją pracę zatytułowaną "On a Heuristic Viewpoint Concerning the Production and Transformation of Light". Badał w niej to, co stało się znane jako efekt fotoelektryczny. W 1917 Einstein dał teoretyczne podstawy fotowoltaice wprowadzając pojęcie, że cząstki światła przenoszą siłę elektromagnetyczną.

W 1954 r. naukowcy z Bell Laboratories opracowali pierwsze praktyczne ogniwo fotowoltaiczne. Dwa lata później, w 1956 r., General Electric wynalazło pierwsze radio zasilane energią słoneczną. Radio było w stanie funkcjonować w dzień i w nocy.

Zaledwie kilka lat później, Stany Zjednoczone eksperymentowały z zastosowaniem ogniw fotowoltaicznych na satelitach krążących wokół Ziemi. Od tego czasu, aż do dnia dzisiejszego, energia słoneczna jest akceptowanym źródłem energii dla zastosowań kosmicznych! W 1958 roku statek kosmiczny o nazwie Vanguard I stał się pierwszym, który był zasilany przez panele słoneczne.

Rozwój energetyki słonecznej trwał przez całe lata 90-te, a wschodzące gospodarki światowe zaczęły w tym czasie zwiększać swój udział w odnawialnych źródłach energii (szczególnie w energetyce wiatrowej i słonecznej).

Energia słoneczna obecnie

W latach 2000, energia słoneczna zaczyna być dostępna dla wszystkich. Sektor energii odnawialnej przeżywa rozkwit, a w kolejnej dekadzie obserwujemy przełomowe postępy i rozwój technologii fotowoltaicznych.

Dziś nadal obserwujemy rozwój i wykorzystanie urządzeń, infrastruktury i transportu zasilanych energią słoneczną. Inwestycje w parki i farmy słoneczne (zarówno małe, jak i duże) są kontynuowane na całym świecie. Historyczny postęp i obecna pozycja energii słonecznej stawiają moc tego odnawialnego zasobu w obiecującej pozycji. Jeśli chodzi o przyszłość energetyki słonecznej w Polsce, to rysuje się ona w jasnych barwach, ponieważ do 2050 r. kraj ten zamierza znacząco zwiększyć liczbę zainstalowanych systemów fotowoltaicznych.