Jakie są rodzaje ogniw fotowoltaicznych?

19 sierpień 2022
Jakie są rodzaje ogniw fotowoltaicznych?
  • Blog
  • Jakie są rodzaje ogniw fotowoltaicznych?

Ogniwo fotowoltaiczne - bez niego dzisiejsze panele słonecznie nie miałyby prawa istnieć. To właśnie ono odpowiada za konwersję energii słonecznej w energię elektryczną, tym samym pełniąc najważniejszą rolę w całym systemie PV. Choć na rynku najbardziej spopularyzowane są jego dwa typy, wyróżniamy ich znacznie więcej. Zatem, jakie są rodzaje ogniw fotowoltaicznych?

Pierwsza generacja ogniw fotowoltaicznych

Cała pierwsza generacja ogniw fotowoltaicznych poświęcona jest fotoogniwom stworzonym na bazie krzemu. Krzem to światłoczuły pierwiastek, którego bogate zasoby znajdziemy na całej kuli ziemskiej. Obecnie, do pierwszej generacji zaliczamy dwa typy ogniw fotowoltaicznych. Pierwszym z nich są ogniwa polikrystaliczne. Produkowane są one z pociętych kryształów krzemu, które można dostrzec gołym okiem podchodząc wystarczająco blisko. Polikrystaliczne ogniwo można rozpoznać po jasnym kolorze i prostokątnym kształcie. Koszt produkcji jest stosunkowo nieduży, a ich wydajność oscyluje w granicach 15% - 19%.

W pierwszej generacji możemy wyróżnić także monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne. Jak sama nazwa wskazuje (mono-jeden), produkuje się je z pojedynczego kryształu krzemu. Wyglądem nieco odbiegają od swoich polikrystalicznych odpowiedników, gdyż są ciemniejsze i przybierają kształt kwadratu o ściętych narożnikach. Ogniwa monokrystaliczne cechują się wysoką trwałością, a ich wydajność może osiągać nawet 22% w zależności od modelu.

Druga generacja ogniw fotowoltaicznych | Ogniwa cienkowarstwowe

Do drugiej generacji ogniw fotowoltaicznych zaliczamy ogniwa cienkowarstwowe. Są one o wiele bardziej przystępne cenowo, niż modele polikrystaliczne i monokrystaliczne, a także cechują się większą elastycznością. Są lekkie, występują w wielu wariantach rozmiarowych i nie sprawiają trudności w montażu. Ich mankamentem jest fakt, że na ten moment nie osiągają sprawności większej, niż 15%.

Druga generacja może pochwalić się ogniwami CIGS (produkowane z miedzi, selenu, galu i indu), których sprawność waha się pomiędzy 11-15%. Z kolei fotowoltaiczne ogniwa CdTe to wyrób z tellurku kadmu. Można je bardzo łatwo rozpoznać po charakterystycznej, ciemnoczerwonej barwie. Ich sprawność nie przekracza 15%. W drugiej generacji wyróżniamy także ogniwa amorficzne, które dobrze sobie radzą w wysokich temperaturach, jednak ich sprawność na chwilę obecną wynosi maksymalnie 10%.

EKO ogniwa fotowoltaiczne trzeciej generacji

W trzeciej generacji ogniw fotowoltaicznych możemy wyróżnić ich dwa rodzaje:

  • ogniwa barwnikowe
  • ogniwa organiczne

Są one najbardziej ekologiczne spośród wszystkich rodzajów fotoogniw, ponieważ w pełni podlegają recyklingowi. Tworzone są na bazie polimerów i ciekłego elektrolitu. Ze względu na brak złącza p-n, nie mogą współpracować z tradycyjnymi półprzewodnikami. Charakteryzują się bardzo niski kosztem produkcji, jednak ich sprawność nie sięga więcej niż 8%.

Logo Smart Eco

Smart Eco innowacyjne rozwiązania Energii Odnawialnej

Siedziba Firmy - Włocławek
ul. Wieniecka 32a
87-800 Włocławek, Polska

Grudziądz
ul. Portowa 12
86-302 Grudziądz, Polska

Jabłonowo Pomorskie
ul. Główna 12
87-330 Jabłonowo Pomorskie, Polska

Kontakt z nami

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: 785 504 314
Włocławek

tel: 570 999 418
Grudziądz

tel: 506 096 676
Jabłonowo Pomorskie

tel: 666 721 711
Piła

tel: 785 505 174
Toruń

tel: 785 504 314
Biuro Obsługi Klienta

tel: 785 504 618
Serwis

tel: 607 632 707
Ocieplenie Budynków, Izolacje

tel: 535 775 010
Dotacje

Godziny otwarcia

Pon – Pt: 9.00-17.00
Sob – Ndz: Nieczynne

Oferta
Social Media

© Smart Eco. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wsparcie IT: Studio113.