Skip to main content

Czym są moduły BIPV?

20 lipiec 2022
Czym są moduły BIPV?

Od kilku lat fotowoltaika przeżywa gwałtowny rozwój. Poza standardowymi panelami słonecznymi, coraz częściej spotykamy się z modułami pod postacią dachówek, elewacji, a nawet szyb. Wszystkie te wynalazki możemy zaliczyć do grupy BIPV. Co tak naprawdę kryje się za tym pojęciem?

BIPV - Fotowoltaika zintegrowana z budynkiem

Zintegrowane z budynkiem panele fotowoltaiczne to rodzaj modułów słonecznych, które zostały zaprojektowane tak, aby można je było zintegrować z przegrodą zewnętrzną budynku, zazwyczaj jako zamiennik konwencjonalnych materiałów budowlanych, takich jak gonty dachowe czy szyby okienne. Panele słoneczne BIPV mają kilka zalet w stosunku do tradycyjnych paneli PV, w tym bardziej estetyczny wygląd, większą trwałość i lepszą wydajność energetyczną.

Panele słoneczne BIPV są wykonane z różnych materiałów, w tym z krystalicznego krzemu, cienkowarstwowych ogniw słonecznych i organicznych ogniw fotowoltaicznych. Mogą być sztywne lub elastyczne i są dostępne w różnych kolorach i kształtach. Moduły słoneczne BIPV są zwykle instalowane na dachu budynku, ale mogą być również instalowane na ścianach, elewacjach lub w innych odpowiednich miejscach.

Zalety modułów BIPV

Główną zaletą paneli słonecznych BIPV jest ich estetyka. Moduły fotowoltaiczne BIPV mogą być wykonane tak, aby pasowały do koloru i stylu obudowy budynku, a nawet mogą wyglądać jak tradycyjne materiały budowlane. To czyni je atrakcyjną opcją dla tych, którzy chcą korzystać z energii słonecznej bez uszczerbku dla wyglądu ich domu lub firmy.

Panele słoneczne BIPV są również bardziej trwałe niż tradycyjne moduły PV i mogą działać nawet dwa razy dłużej. Wynika to z faktu, że moduły fotowoltaiczne BIPV są zazwyczaj wykonane z mocniejszych materiałów i są mniej narażone na uszkodzenia przez wiatr, grad lub inne zdarzenia pogodowe.

Wreszcie, panele słoneczne BIPV są bardziej wydajne energetycznie niż tradycyjne panele słoneczne. To dlatego, że moduły BIPV są w stanie uchwycić więcej energii słonecznej, ze względu na ich unikalny projekt. W rezultacie, panele słoneczne BIPV mogą generować więcej energii elektrycznej niż tradycyjne panele słoneczne, co czyni je bardziej wydajną i opłacalną opcją dla osób chcących korzystać z zielonej energii.