Energia geotermalna - jak ją wykorzystać? | OZE

27 wrzesień 2022
Energia geotermalna - jak ją wykorzystać? | OZE
  • Blog
  • Energia geotermalna - jak ją wykorzystać? | OZE

Energia geotermalna - dużo o niej słyszymy, jednak często niewiele o niej wiemy. Choć wykorzystać ją może tak naprawdę każdy, nie każdy wie, jak to zrobić. W poniższym artykule skupimy się na przybliżeniu zagadnienia i omówieniu sposobu, dzięki któremu można ogrzać dom energią geotermalną.

Co to jest energia geotermalna?

Ziemia składa się z różnych warstw, w tym warstw skalnych. Jej jądro jest stałą, żarzącą się masą złożoną z minerałów, gazów i stopionych skał. Owe jądro wytwarza niesamowite pokłady ciepła, które promieniuje od niego we wszystkich kierunkach. Dzięki zjawisku zwanemu konwekcją, przenoszone jest również do wierzchnich warstw gruntu. Właśnie to ciepło nazywamy energią geotermalną bądź też energią z wnętrza Ziemi.

Energia geotermalna jest z nami już od samego początku istnienia naszej Planety, czyli od około 4,6 mld lat. Stanowi jeden z filarów OZE, ponieważ stale się odnawia dzięki radioaktywnym pierwiastkom utrzymującym temperaturę w jądrze. Energia geotermalna jest również jednym z najbardziej ekologicznych sposobów na wytwarzanie energii. W odróżnieniu od energii słonecznej lub wiatrowej, jest niezawodna w 100%, ponieważ temperatura pod ziemią jest stała - nawet w okresie zimowym.

Zastosowanie energii geotermalnej - pompa ciepła

Z energii geotermalnej korzystać może każdy z nas. By to zrobić, wystarczy zaopatrzyć się w pewien system grzewczy - gruntową pompę ciepła. Pompa ciepła jest urządzeniem, które bazuje na źródłach odnawialnych: wodzie, gruncie lub powietrzu. Stamtąd właśnie pobiera ciepło, a następnie przenosi je do kompatybilnej instalacji grzewczej.

Gruntowa pompa ciepła często nazywana jest również ziemną pompą ciepła, ponieważ ciepło pobiera z wnętrza ziemi. By móc to zrobić, konieczne jest zainstalowanie sieci rur wypełnionych glikolem głęboko w gruncie. Z tego powodu gruntowa pompa ciepła najlepiej sprawdza się przy nowo budowanych domach, ponieważ można ją zainstalować i tym samym rozkopać teren jeszcze przed powstaniem budynku.

Gruntowe pompy ciepła, bazujące na energii geotermalnej, to jeden z najbardziej ekologicznych i efektywnych systemów grzewczych dostępnych na rynku. Dzięki nim można odejść od węgla, gazu i innych paliw, a tym samym zredukować swoje rachunki za ogrzewanie do minimum. Jeśli więc zastanawiasz się, w jaki sposób zaoszczędzić i stworzyć dom przyjazny dla Planety, koniecznie rozważ instalację gruntowej pompy ciepła.

Logo Smart Eco

Smart Eco innowacyjne rozwiązania Energii Odnawialnej

Siedziba Firmy - Włocławek
ul. Wieniecka 32a
87-800 Włocławek, Polska

Grudziądz
ul. Szosa Toruńska 82
86-302 Grudziądz, Polska

Jabłonowo Pomorskie
ul. Główna 12
87-330 Jabłonowo Pomorskie, Polska

Kontakt z nami

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: 785 504 314
Włocławek

tel: 570 999 418
Grudziądz

tel: 506 096 676
Jabłonowo Pomorskie

tel: 666 721 711
Piła

tel: 785 505 174
Toruń

tel: 785 504 314
Biuro Obsługi Klienta

tel: 785 504 618
Serwis

tel: 607 632 707
Ocieplenie Budynków, Izolacje

tel: 535 775 010
Dotacje

Godziny otwarcia

Pon – Pt: 9.00-17.00
Sob – Ndz: Nieczynne

Oferta
Social Media

© Smart Eco. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wsparcie IT: Studio113.