Skip to main content

Fotowoltaika na płaskim dachu - To możliwe!

07 wrzesień 2022
Fotowoltaika na płaskim dachu - To możliwe!

Wielu właścicieli domów wyposażonych w płaskie dachy nie bierze pod uwagę montażu paneli fotowoltaicznych. Uważają oni, że ze względu na konstrukcję budynku system nie otrzyma wystarczającej ilości światła słonecznego, by wygenerować energię elektryczną. Okazuje się jednak, że montaż fotowoltaiki na płaskim dachu jest stuprocentowo możliwy, wystarczy jedynie zastosować przy tym odpowiednie technologie montażowe. Jakie? Szerzej o tym w poniższym artykule.

Jak montuje się fotowoltaikę na płaskim dachu?

Podczas gdy panele słoneczne montowane na standardowym dachu podążają za kątem nachylenia połaci, systemy umieszczone na dachach płaskich umożliwiają instalatorowi ustawienie ich w dowolny sposób - podobnie jak w przypadku fotowoltaiki na gruncie. To świetna wiadomość, ponieważ oznacza, że właściciele płaskich dachów również mogą czerpać z fotowoltaiki z maksymalną wydajnością.

Optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych wynosi pomiędzy 25 a 40 stopni. Takie ustawienie pozwala modułom na jak najlepszą ekspozycję na światło przez cały dzień. Podczas instalacji paneli słonecznych na płaskim dachu łatwo można ten cel osiągnąć. Moduły montuje się na specjalnej konstrukcji, która umożliwia manipulację ich kątem nachylenia. Konstrukcja ta najczęściej występuje pod postacią aluminiowej ramy, która przytwierdzana jest do dachu za pomocą specjalnych trójkątów montażowych.

Fotowoltaika na płaskim dachu pokrytym papą

Fakt, że montaż fotowoltaiki na płaskim dachu jest możliwy, wywołuje lawinę pytań. Jednym z najczęściej padających jest to, czy panele słoneczne można montować na dachu pokrytym papą. Odpowiedź jest twierdząca.

Panele fotowoltaiczne są na tyle uniwersalne, że z powodzeniem można je montować na różnych pokryciach dachowych. Fotowoltaika na blachodachówce, fotowoltaika na goncie bitumicznym i fotowoltaika na papie - wszystkie z tych opcji są stuprocentowo możliwe do realizacji. Kluczowe jest, by zdecydować się na wybór doświadczonej firmy fotowoltaicznej, która zastosuje odpowiednie technologie montażowe, by nie uszkodzić dachu.

Jako, że zarówno papa jak i panele fotowoltaiczne na skutek długotrwałej ekspozycji na słońce się nagrzewają, ważne jest, by zapewnić im odpowiednią wentylację. Z tego względu fotowoltaikę na płaskim dachu pokrytym papą montuje się zachowując znaczne odstępy pomiędzy poszczególnymi elementami konstrukcji. Niekiedy stosuje się również specjalne ozdobne powłoki izolacyjne, by lepiej chronić dach przed przegrzaniem.