Skip to main content

Kolorowe panele fotowoltaiczne | Atrakcyjna opcja dla wymagających

09 wrzesień 2022
Kolorowe panele fotowoltaiczne | Atrakcyjna opcja dla wymagających

Panele słoneczne każdego dnia stają się coraz to bardziej popularnym źródłem energii elektrycznej i cieplnej. Ich widok już nikogo nie dziwi, choć niektórzy nie są fanami utrzymanej w niebieskich tonach kolorystyki. Liczni projektanci do tej pory borykali się z problemem wkomponowania klasycznych modułów w konstrukcję budynku, tłumacząc, że nazbyt rzucają się one w oczy. Problem ten może już wkrótce zostać rozwiązany - wszystko to dzięki naukowcom z ACS.

Skąd się bierze kolor paneli fotowoltaicznych?

Klasyczne panele fotowoltaiczne najczęściej występują w jasnoniebieskim i ciemnoniebieskim kolorze. Dlaczego? Jest to zasługa zastosowania krzemu jako ogniwa, znajdującego się wewnątrz modułu. Jasna barwa panelu wskazuje na ogniwa polikrystaliczne, tworzone z ciętych kryształów krzemu. Ciemniejszy, wręcz czarny kolor modułu oznacza, że w jego wnętrzu znajdziemy ogniwo monokrystaliczne.

Panele fotowoltaiczne w nietypowych kolorach

Naukowcy z American Chemical Society (ACS) stworzyli panele fotowoltaiczne, które mogą przybierać różne barwy, jednocześnie produkując energię prawie tak samo wydajnie, jak tradycyjne moduły. Jak to zrobili?

Zespół bazował swój eksperyment na tradycyjnym panelu fotowoltaicznym. Badacze spryskali jego powierzchnię cienką warstwą szkła fotonicznego. Szkło fotoniczne jest materiałem przepuszczającym około 95% padającego na nie światła, a wykonuje się je z mikroskopijnych sfer siarczku cynku.

W czasie eksperymentu, chociaż większość światła mogła przejść przez fotoniczne szkło, niektóre kolory były odbijane z powrotem w oparciu o rozmiary sfer. Wykorzystując ten fakt, badacze stworzyli kolorowe panele fotowoltaiczne, które przybrały zielone, fioletowe i niebieskie odcienie, przy niewielkim jednoczesnym spadku wydajności o około 1% (z 22,6% do 21,5%).

Kolorowa fotowoltaika

Panele słoneczne pokryte szkłem fotonicznym zachowały swój kolor i dobrze wypadły również w testach wytrzymałościowych. Zespół prowadzący badania twierdzi, że owa technologia może być również stosowana w produkcji masowej. Obecnie naukowcy z ACS szukają sposobu na osiągnięcie jaśniejszej i szerszej gamy kolorów.