Skip to main content

Magazyny energii do fotowoltaiki | Czym są i czy warto?

28 sierpień 2022
Magazyny energii do fotowoltaiki | Czym są i czy warto?

Coraz większa liczba prosumentów, poza podjęciem decyzji o montażu instalacji fotowoltaicznej w swoim domu, rozważa także zakup magazynu energii. Jest to akumulator, który gromadzi w sobie nadwyżki energii wytworzone przez panele słoneczne. Czy warto w niego zainwestować?

Jak działa magazyn energii?

Magazyn energii zbiera i przechowuje niewykorzystaną energię elektryczną z Twoich paneli słonecznych. W ciągu dnia moduły fotowoltaiczne produkują duże ilości prądu, które nie zawsze są możliwe do wykorzystania. Dawniej prosumenci oddawali tę dodatkową energię do sieci w procesie zwanym net-meteringiem, dziś ją odsprzedają dzięki wprowadzeniu net-billingu.

Szczytowe zużycie energii ma tendencję do występowania po zachodzie słońca. Jest to czas, kiedy większość ludzi przebywa w swoich domach i korzysta ze znajdujących się w nim urządzeń. Posiadacze magazynu energii nie muszą martwić się, że panele fotowoltaiczne nie pokryją ich zapotrzebowania energetycznego, w związku z czym konieczny będzie pobór prądu z publicznej sieci energetycznej. Magazyny energii umożliwiają także przejście na system off - grid, czyli w pełni samowystarczalną instalację fotowoltaiczną, która jest całkowicie uniezależniona od zewnętrznego dostawcy prądu.

Korzyści z posiadania magazynu energii

Oprócz zmniejszenia kosztów energii elektrycznej, magazyny energii posiadają jeszcze jedną, ogromną zaletę. Jeśli z jakiegoś powodu sieć energetyczna nie będzie w stanie dostarczyć Ci energii, akumulator zapewni Ci zapasowe zasilanie.

Same panele słoneczne nie zapewnią Ci zasilania, jeśli jesteś w systemie on - grid, a w pobliskiej elektrowni nastąpiła awaria skutkująca przerwą w dostawie prądu. W przypadku braku zasilania awaryjnego, zasilanie może zostać odcięte nawet w słoneczne dni. Jeśli Twoje zapotrzebowanie na energię elektryczną jest krytyczne, magazyn energii powinien stać się integralną częścią Twojego systemu fotowoltaicznego.