Skip to main content

Proces inwestycyjny farmy fotowoltaicznej - jak wygląda?

24 lipiec 2022
Proces inwestycyjny farmy fotowoltaicznej - jak wygląda?

Fotowoltaika to dziedzina, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Dlaczego? Ponieważ przynosi realne korzyści w postaci oszczędności na rachunkach za prąd. Jak to działa? Zasada jest prosta – fotowoltaika wykorzystuje energię słoneczną, która jest częścią OZE, a następnie przetwarza ją w energię elektryczną, którą możemy wykorzystać do zasilenia domu czy firmy. Farmy fotowoltaiczne pozwalają produkować zieloną energię na dużą skalę. Jak wygląda proces inwestycyjny takiego przedsięwzięcia?

Zakup działki pod farmę fotowoltaiczną

Decydując się na budowę farmy fotowoltaicznej, w pierwszej kolejności musimy wejść w posiadanie terenu, na którym będzie ona mogła powstać. Według przepisów, elektrownie słoneczne powstawać mogą na gruntach klasy IV i niższej, a także na nieużytkach rolnych. Ostatnimi czasy popularne stały się także zrekultywowane wysypiska śmieci i obszary przemysłowe. O maksymalnej mocy całego systemu fotowoltaicznego decyduje rozkład i wielkość działki.

Wykonanie projektu i zdobycie pozwoleń

Wiedząc już, gdzie powstanie nasza elektrownia słoneczna, możemy przystąpić do stworzenia projektu całej farmy. Powinien być on jak najbardziej szczegółowy i uwzględniać takie kwestie jak, między innymi, ilość paneli słonecznych, rodzaj inwerterów, ustawienie i odstęp pomiędzy modułami, okablowanie, a nawet oświetlenie i ogrodzenie elektrowni.

Mając gotowy projekt koncepcyjny możemy rozpocząć proces uzyskiwania pozwoleń. Z reguły ten etap trwa najdłużej, gdyż potrzebnych dokumentów jest dość sporo - to między innymi warunki przyłączeniowe, decyzja środowiskowa, warunki zabudowy i oczywiście pozwolenie na budowę.

Budowa farmy fotowoltaicznej

Ostatnim etapem jest już sama budowa. Z reguły rozpoczyna się ona wyrównaniem terenu pod panele i jego zabezpieczeniem - poprzez montaż ogrodzenia. Gdy cała instalacja fotowoltaiczna jest już gotowa, zostaje ona poddana ostatnim testom sprawności. Jeśli wszystko jest w porządku - spisany zostaje protokół odbioru, a farma, jeśli posiadamy wszystkie potrzebne dokumenty i pozwolenia - przyłączona zostaje do sieci energetycznej.