Proces inwestycyjny farmy fotowoltaicznej - jak wygląda?

24 lipiec 2022
Proces inwestycyjny farmy fotowoltaicznej - jak wygląda?
  • Blog
  • Proces inwestycyjny farmy fotowoltaicznej - jak wygląda?

Fotowoltaika to dziedzina, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Dlaczego? Ponieważ przynosi realne korzyści w postaci oszczędności na rachunkach za prąd. Jak to działa? Zasada jest prosta – fotowoltaika wykorzystuje energię słoneczną, która jest częścią OZE, a następnie przetwarza ją w energię elektryczną, którą możemy wykorzystać do zasilenia domu czy firmy. Farmy fotowoltaiczne pozwalają produkować zieloną energię na dużą skalę. Jak wygląda proces inwestycyjny takiego przedsięwzięcia?

Zakup działki pod farmę fotowoltaiczną

Decydując się na budowę farmy fotowoltaicznej, w pierwszej kolejności musimy wejść w posiadanie terenu, na którym będzie ona mogła powstać. Według przepisów, elektrownie słoneczne powstawać mogą na gruntach klasy IV i niższej, a także na nieużytkach rolnych. Ostatnimi czasy popularne stały się także zrekultywowane wysypiska śmieci i obszary przemysłowe. O maksymalnej mocy całego systemu fotowoltaicznego decyduje rozkład i wielkość działki.

Wykonanie projektu i zdobycie pozwoleń

Wiedząc już, gdzie powstanie nasza elektrownia słoneczna, możemy przystąpić do stworzenia projektu całej farmy. Powinien być on jak najbardziej szczegółowy i uwzględniać takie kwestie jak, między innymi, ilość paneli słonecznych, rodzaj inwerterów, ustawienie i odstęp pomiędzy modułami, okablowanie, a nawet oświetlenie i ogrodzenie elektrowni.

Mając gotowy projekt koncepcyjny możemy rozpocząć proces uzyskiwania pozwoleń. Z reguły ten etap trwa najdłużej, gdyż potrzebnych dokumentów jest dość sporo - to między innymi warunki przyłączeniowe, decyzja środowiskowa, warunki zabudowy i oczywiście pozwolenie na budowę.

Budowa farmy fotowoltaicznej

Ostatnim etapem jest już sama budowa. Z reguły rozpoczyna się ona wyrównaniem terenu pod panele i jego zabezpieczeniem - poprzez montaż ogrodzenia. Gdy cała instalacja fotowoltaiczna jest już gotowa, zostaje ona poddana ostatnim testom sprawności. Jeśli wszystko jest w porządku - spisany zostaje protokół odbioru, a farma, jeśli posiadamy wszystkie potrzebne dokumenty i pozwolenia - przyłączona zostaje do sieci energetycznej.

Logo Smart Eco

Smart Eco innowacyjne rozwiązania Energii Odnawialnej

Siedziba Firmy - Włocławek
ul. Wieniecka 32a
87-800 Włocławek, Polska

Grudziądz
ul. Portowa 12
86-302 Grudziądz, Polska

Jabłonowo Pomorskie
ul. Główna 12
87-330 Jabłonowo Pomorskie, Polska

Kontakt z nami

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: 785 504 314
Włocławek

tel: 570 999 418
Grudziądz

tel: 506 096 676
Jabłonowo Pomorskie

tel: 666 721 711
Piła

tel: 785 505 174
Toruń

tel: 785 504 314
Biuro Obsługi Klienta

tel: 785 504 618
Serwis

tel: 607 632 707
Ocieplenie Budynków, Izolacje

tel: 535 775 010
Dotacje

Godziny otwarcia

Pon – Pt: 9.00-17.00
Sob – Ndz: Nieczynne

Oferta
Social Media

© Smart Eco. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wsparcie IT: Studio113.