Energia słoneczna stanowiła 12,2 procent energii elektrycznej wytworzonej tego lata w Unii Europejskiej - to najwyższy udział w historii, jak wynika z nowego raportu. Ta energia kosztowałaby aż 29 miliardów euro, gdyby pochodziła z elektrowni spalających gaz ziemny - twierdzą analitycy z organizacji Ember.
Koszty gazu w Europie w 2022
W ciągu ostatnich miesięcy Europa doświadczyła gwałtownego wzrostu kosztów energii elektrycznej, napędzanego przez wojnę Rosji na Ukrainie. Sytuacja mogłaby być jeszcze gorsza, gdyby nie rekordowy udział energii słonecznej w produkcji energii elektrycznej - wynika z nowego raportu opublikowanego przez think tank Ember.
Według analityków Embera, produkcja energii słonecznej w UE wyniosła tego lata 99,4 terawatogodzin, co oznacza wzrost o 28 proc. w porównaniu z 77,7 terawatogodzinami zeszłego lata.
W okresie od maja do sierpnia tego roku, UE wytworzyła 12,2 procent energii elektrycznej z energii słonecznej, co oznacza wzrost z 9 procent w tym samym okresie ubiegłego roku. Unia Europejska musiałaby kupić kolejne 20 mld m3 gazu tego lata, gdyby nie rekordowy udział energii słonecznej. W oparciu o dzienne ceny gazu w okresie od maja do sierpnia, Ember wylicza, że jest to równoznaczne z kosztami rzędu 29 mld euro.
Jakie kraje Unii Europejskiej produkują najwięcej zielonej energii?
Jak podaje Ember, w Unii Europejskiej osiemnaście krajów odnotowało tego lata rekordowe udziały energii wytworzonej z energii słonecznej. Dziesięć państw członkowskich wygenerowało ponad jedną dziesiątą swojej energii elektrycznej z pomocą fotowoltaiki. Najwyższe udziały zaobserwowano w Holandii, gdzie 23 procent energii elektrycznej pochodziło z paneli słonecznych, a następnie w Niemczech (19 procent) i Hiszpanii (17 procent).
"Gdy Europą wstrząsa kryzys energetyczny, energia słoneczna przynosi bardzo potrzebną ulgę" - mówi Paweł Czyżak, starszy analityk w firmie Ember. "Inwestycje w technologie słoneczne opłaciły się. Każda terawatogodzina energii słonecznej pomogła zmniejszyć nasze zużycie gazu, oszczędzając miliardy dla obywateli Europy."
12,2 procentowy udział energii słonecznej przekroczył tego lata udział energii wiatrowej (11,7 procent) i energii wodnej (11 procent) w miksie energetycznym UE. Wciąż jednak brakuje czterech punktów procentowych do przekroczenia 16,5-procentowego udziału węgla. Statystyki te na chwilę obecną przedstawiają się obiecująco, jednak przed Unią Europejską jeszcze długa droga, by pokonać trwający obecnie kryzys energetyczny.