Skip to main content

Termomodernizacja budynku | Co to jest, dofinansowanie 2023

25 listopad 2022
Termomodernizacja budynku | Co to jest, dofinansowanie 2023

Nieocieplone bądź niewystarczająco ocieplone budynki narażone są na szybką utratę ciepła, przez co koszty związane z ich utrzymaniem stale rosną. Niestety, problem ten dotyczy sporej części konstrukcji budowlanych na terenie Polski. Wysokie rachunki za ogrzewanie i ogromna emisja dwutlenku węgla do atmosfery do codzienność dla większości Polaków. Na szczęście, istnieje rozwiązanie tego problemu - a jest nim termomodernizacja.

Co to jest termomodernizacja?

Na początku wyjaśnijmy dokładnie, czym jest termomodernizacja. Termomodernizacja to przedsięwzięcie, którego celem jest redukcja zapotrzebowania budynku na energię cieplną - a więc poprawa jego efektywności energetycznej. Proces ten ma jeden główny cel, jakim jest zmniejszenie rachunków za ogrzewanie i ogólnych kosztów związanych z eksploatacją urządzeń grzewczych.

Zgodnie z ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów, termomodernizacja musi wiązać się z pewnymi celami. Mowa tutaj przede wszystkim o:

 • modernizacji lub wymianie instalacji grzewczej
 • ograniczeniu strat cieplnych w budynku
 • zmniejszeniu zużycia energii służącej do ogrzewania domu i wody użytkowej

Jak powinna przebiegać termomodernizacja budynku?

Termomodernizacja budynku niestety, nie przebiega w kilka godzin - jest to proces podzielony na etapy. Choć nie wymaga on przeprowadzenia gruntownego remontu w całym domu, podejście do sprawy w sposób kompleksowy zagwarantuje największe oszczędności. Tylko, od czego zacząć? Skąd wiedzieć, jakich usprawnień potrzebuje budynek, aby pochłaniał minimalne ilości energii? Odpowiedzią jest audyt energetyczny.

Audyt energetyczny

Pierwszym krokiem ku sukcesywnej termomodernizacji budynku jest przeprowadzenie audytu energetycznego. Samodzielna ocena stanu swojego domu może skutkować niedostatecznymi pracami termomodernizacyjnymi. Przykładowo może się okazać, że sama wymiana stolarki otworowej nie wystarczy i konieczna będzie również modernizacja systemu grzewczego bądź docieplenie ścian.

Audyt energetyczny wykonany przez eksperta określa parametry techniczne, ekonomiczne, a także zakres przeprowadzanego przedsięwzięcia. Z pomocą najnowszych technologii audytor jest w stanie wskazać, w których miejscach budynku następuje ucieczka ciepła - a więc potrzebna jest jego termomodernizacja. Gotowy audyt energetyczny otrzymujemy w formie dokumentu szczegółowo opisującego możliwe działania i koszty z tym związane.

Jakie prace termomodernizacyjne należy wykonać?

Bez względu na to, czy audyt energetyczny zostanie przeprowadzony przed certyfikowanego audytora czy też nie, trzy główne prace termomodernizacyjne, które zawsze należy wziąć pod uwagę to:

 • ocieplenie istotnych elementów budynku
 • uszczelnienie stolarki okiennej i drzwiowej
 • wymiana nieefektywnego źródła ciepła

Powyższe prace termomodernizacyjne to najważniejsze punkty całego procesu. Oczywiście, listę można poszerzyć o dodatkowe czynności. Zaliczamy do nich:

 • wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do zasilenia budynku (pompa ciepła, fotowoltaika)
 • modernizacja oświetlenia i wewnętrznej instalacji elektrycznej
 • modernizacja systemów klimatyzacji i wentylacji

Ocieplenie domu - dlaczego to istotny element termomodernizacji?

Ocieplenie domu jest nie tylko podstawowym, ale i pierwszym elementem każdej termomodernizacji. Nie dzieje się tak bez powodu. Niewłaściwa kolejność prac przyczynia się do wzrostu kosztów całego przedsięwzięcia. Przykładowo, wymieniając system grzewczy w pierwszej kolejności, będzie on dostosowany mocą do budynku ocieplonego nieefektywnie - a więc będzie zużywał większe ilości energii bądź paliwa.

Ile kosztuje ocieplenie domu?

Całościowy koszt ocieplenia domu uzależniony jest od wielu czynników. Jednym z nich jest materiał ocieplenia domu. Za 1m2 ocieplenia budynku styropianem przez fachowca zapłacimy od 50 do 70 zł. Rozbieżność ta spowodowana jest grubością wykorzystanych arkuszy. Arkusze styropianu o grubości 10 cm kosztują około 50-55 zł. Egzemplarze grube na 20 cm to już wydatek rzędu około 70 zł za metr kwadratowy.

Ocieplenie domu wełną jest już nieco droższym przedsięwzięciem. Cały proces - włącznie z materiałami i robocizną - może kosztować od około 180 zł do nawet 210 zł za metr kwadratowy. Różnice wynikają z regionu, w jakim realizowana jest inwestycja, oraz rodzaju wybranej wełny (czy użyto wełnę mineralną czy wełnę skalną).

Czy ocieplenie domu trzeba zgłosić?

Ostatnie nowelizacje Prawa Budowlanego pozwalają na dość dużą swobodę w kwestii prac dociepleniowych wybranego budynku. To, czy całe przedsięwzięcie wymaga zgłoszenia, uzależnione jest od wysokości termomodernizowanego domu. Jeśli budynek nie jest wyższy niż 12 metrów, jego docieplenie nie wymaga zgłoszenia. Istnieją jednak pewne wyjątki. Ustawodawca zarządził, że prace budowlane w budynkach nieprzekraczających 12 m wysokości, jednak posiadających status zabytku lub położonych na obszarach objętych ochroną przyrody, muszą uzyskać pozwolenie na przeprowadzenie prac ociepleniowych od odpowiedniego organu.

Termomodernizacja domu - co należy ocieplić?

 • ściany
 • dachy i stropodachy
 • podłogi
 • poddasza
 • stropy nad piwnicami

Co daje nowa stolarka otworowa?

Tuż po ociepleniu domu, kolejnym krokiem jest uszczelnienie lub całkowita wymiana stolarki otworowej - a więc okien, drzwi i bram. Inwestycja ta może przynieść ogromne korzyści. Pozwala ona nie tylko na poprawę estetyki budynku, ale także jego energooszczędności. Wymiana starych, nieszczelnych okien i drzwi na nowe modele może znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie, ponieważ zapobiega ona niekontrolowanym napływom zimnego powietrza z zewnątrz i ucieczkom ciepła ze środka. Ponadto, dobrze dobrane elementy stolarki otworowej znacznie wpływają na bezpieczeństwo budynku.

Wymiana źródła ciepła - czy jest konieczna?

Jak się okazuje, wymiana starego źródła ciepła nie jest konieczna w każdym przypadku. Jeśli audytor nie wykryje żadnych problemów z instalacją i uzna, że jej moc i efektywność jest dostosowana do budynku, wszystko może pozostać tak, jak jest. Jeśli jednak audyt energetyczny wykaże pewne problemy, bądź też zaistnieje chęć zmniejszenia kosztów ogrzewania i bycia bardziej EKO, wymiana źródła ciepła jest jak najbardziej wskazana.

Na co wymienić nieefektywne źródło ciepła?

Choć opcji jest kilka, na szczególne wyróżnienie bez wątpienia zasługuje pompa ciepła. Pompy ciepła są obecnie najbardziej ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem grzewczym na rynku. Zajmują się one ogrzaniem domu i wody użytkowej dzięki energii pobranej z wody, powietrza lub gruntu. Prawdą jest, że wymiana nieefektywnej instalacji grzewczej na pompę ciepła wiąże się z dość wysokimi kosztami, jednak korzystanie z energii odnawialnej w perspektywie długofalowej generuje duże oszczędności. Warto także wspomnieć, że rząd przygotował wsparcie dla osób, chcących pozbyć się starego kopciucha ze swojego domu.

Termomodernizacja dofinansowanie 2023 | Program Czyste Powietrze

O programie Czyste Powietrze jest głośno już od kilku lat. To rządowy projekt, który udziela wsparcia finansowego osobom chcącym wymienić stary piec - tak zwanego “kopciucha” - na nowoczesne i ekologiczne źródło ciepła. Celem programu jest ograniczenie emisji szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery, a tym samym zahamowanie rozwoju globalnego ocieplenia na naszej Planecie i zadbanie o jakość powietrza. Dofinansowanie na zakup i montaż nowego systemu grzewczego to nie jedyny powód, by skorzystać z programu Czyste Powietrze. Projekt umożliwia także otrzymanie dotacji na termomodernizację domów jednorodzinnych. Aktualny budżet programu to 103 MLD złotych.

Dofinansowanie do termomodernizacji 2023 - wysokość dotacji

Największą zmianą jaka czeka nas w 2023 roku w związku z programem Czyste Powietrze, jest wysokość dotacji. Jak zapowiedział wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski, ubiegając się o dofinansowanie do tzw. “głębokiej termomodernizacji”, a więc kompletnej wymianie stolarki otworowej i dociepleniu dachu, stropodachu, ścian, itp., uzyskać będzie można nawet ponad 100 tysięcy złotych. Co więcej, koszty będą kwalifikowane nawet do pół roku przed złożeniem wniosku. Niestety, to narazie wszystko, co do tej pory wiadomo. Szczegóły programu Czyste Powietrze 2023 poznamy przed końcem 2022 roku.

Termomodernizacja domu - skuteczny sposób na niskie rachunki

Termomodernizacja domu bywa czasochłonna, jednak korzyści środowiskowe i finansowe z niej płynące, z pewnością wynagradzają poświęcony na całe przedsięwzięcie czas. By wszystko przebiegło tak jak należy, warto w pierwszej kolejności zgłosić się do doświadczonego audytora, który przygotuje szczegółowy plan działania. Choć prace termomodernizacyjne do pewnego stopnia można wykonać samodzielnie, zalecamy skorzystanie z usług fachowców, którzy bez problemów i niepotrzebnego stresu z naszej strony doprowadzą całość do końca. Warto także pamiętać, że termomodernizacji nie trzeba w całości pokrywać z własnej kieszeni - rządowy Program Czyste Powietrze umożliwia otrzymanie dotacji na przedsięwzięcie, która w 2023 roku może sięgnąć ponad stu tysięcy złotych.