Skip to main content

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

14 lipiec 2022
Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna to system, który umożliwia zamianę energii słonecznej w energię elektryczną. Pomimo popularyzacji fotowoltaiki, wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, z czego tak naprawdę składa się przeciętny system PV. W poniższym artykule wyjaśniamy, co wchodzi w skład instalacji fotowoltaicznej.

Panele słoneczne

Jak nietrudno się domyślić, to właśnie panele słoneczne stanowią najważniejszy element systemu fotowoltaicznego. Odpowiadają one za zamianę promieniowania słonecznego na prąd stały.

Każdy pojedynczy panel słoneczny zbudowany jest z ogniw fotowoltaicznych, występujących najczęściej pod postacią krzemowych płytek. To w nich zachodzi efekt fotowoltaiczny, który polega na zamianie światła w energię. Obecnie na rynku prym wiodą moduły polikrystaliczne i monokrystaliczne - rozróżnia je typ zastosowanego ogniwa słonecznego.

By moduły fotowoltaiczne działały prawidłowo, muszą zostać zainstalowane w odpowiedni sposób. Kluczowy jest tutaj kąt nachylenia względem Słońca i kierunek ustawienia. W Polsce najkorzystniej panele jest ustawić w kierunku południowym.

Inwerter solarny

Nie moglibyśmy pobierać energii elektrycznej wytworzonej przez panele słoneczne, gdyby nie inwerter solarny. To właśnie on odpowiada za konwersję prądu stałego na prąd zmienny, czyli taki, który może zasilić przeciętne gospodarstwo domowe. Inwerter często określany jest mózgiem całego systemu PV, ponieważ zajmuje się także kontrolą wydajności instalacji i wysyłaniem zebranych danych do prosumenta - na przykład na telefon komórkowy.

Instalacja fotowoltaiczna - pozostałe elementy

Na system fotowoltaiczny składają się także inne elementy, takie jak stelaż. Najczęściej wykonany jest on z aluminium i malowany proszkowo, aby pasował do koloru paneli słonecznych. Stelaże zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zminimalizować opór wiatru, dzięki czemu instalacja nie zostanie przewrócona podczas silnych podmuchów.

Instalacja fotowoltaiczna nie mogłaby działać, gdyby nie odpowiednie okablowanie. Z tego względu, do elementów składających się na system PV należy także doliczyć kable i złączki.