Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

14 lipiec 2022
Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?
  • Blog
  • Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna to system, który umożliwia zamianę energii słonecznej w energię elektryczną. Pomimo popularyzacji fotowoltaiki, wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, z czego tak naprawdę składa się przeciętny system PV. W poniższym artykule wyjaśniamy, co wchodzi w skład instalacji fotowoltaicznej.

Panele słoneczne

Jak nietrudno się domyślić, to właśnie panele słoneczne stanowią najważniejszy element systemu fotowoltaicznego. Odpowiadają one za zamianę promieniowania słonecznego na prąd stały.

Każdy pojedynczy panel słoneczny zbudowany jest z ogniw fotowoltaicznych, występujących najczęściej pod postacią krzemowych płytek. To w nich zachodzi efekt fotowoltaiczny, który polega na zamianie światła w energię. Obecnie na rynku prym wiodą moduły polikrystaliczne i monokrystaliczne - rozróżnia je typ zastosowanego ogniwa słonecznego.

By moduły fotowoltaiczne działały prawidłowo, muszą zostać zainstalowane w odpowiedni sposób. Kluczowy jest tutaj kąt nachylenia względem Słońca i kierunek ustawienia. W Polsce najkorzystniej panele jest ustawić w kierunku południowym.

Inwerter solarny

Nie moglibyśmy pobierać energii elektrycznej wytworzonej przez panele słoneczne, gdyby nie inwerter solarny. To właśnie on odpowiada za konwersję prądu stałego na prąd zmienny, czyli taki, który może zasilić przeciętne gospodarstwo domowe. Inwerter często określany jest mózgiem całego systemu PV, ponieważ zajmuje się także kontrolą wydajności instalacji i wysyłaniem zebranych danych do prosumenta - na przykład na telefon komórkowy.

Instalacja fotowoltaiczna - pozostałe elementy

Na system fotowoltaiczny składają się także inne elementy, takie jak stelaż. Najczęściej wykonany jest on z aluminium i malowany proszkowo, aby pasował do koloru paneli słonecznych. Stelaże zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zminimalizować opór wiatru, dzięki czemu instalacja nie zostanie przewrócona podczas silnych podmuchów.

Instalacja fotowoltaiczna nie mogłaby działać, gdyby nie odpowiednie okablowanie. Z tego względu, do elementów składających się na system PV należy także doliczyć kable i złączki.

Logo Smart Eco

Smart Eco innowacyjne rozwiązania Energii Odnawialnej

Siedziba Firmy - Włocławek
ul. Wieniecka 32a
87-800 Włocławek, Polska

Grudziądz
ul. Portowa 12
86-302 Grudziądz, Polska

Jabłonowo Pomorskie
ul. Główna 12
87-330 Jabłonowo Pomorskie, Polska

Kontakt z nami

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: 785 504 314
Włocławek

tel: 570 999 418
Grudziądz

tel: 506 096 676
Jabłonowo Pomorskie

tel: 666 721 711
Piła

tel: 785 505 174
Toruń

tel: 785 504 314
Biuro Obsługi Klienta

tel: 785 504 618
Serwis

tel: 607 632 707
Ocieplenie Budynków, Izolacje

tel: 535 775 010
Dotacje

Godziny otwarcia

Pon – Pt: 9.00-17.00
Sob – Ndz: Nieczynne

Oferta
Social Media

© Smart Eco. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wsparcie IT: Studio113.