To już potwierdzone. Władze Kalifornii ogłosiły, że do 2035 roku zakażą sprzedaży nowych samochodów spalinowych - podaje The New York Times. Nie przewiduje się jednak zakazu sprzedaży aut używanych oraz poruszania się nimi po kalifornijskich drogach. Decyzja ta ma pomóc w dekarbonizacji Planety oraz walce z nieustającymi zmianami klimatycznymi.
Nowe prawo w Kalifornii
Ambitny plan wyeliminowania emisji gazów cieplarnianych z rur wydechowych został przyjęty z zadowoleniem przez zwolenników czystej energii i klimatu. Będzie to kluczowe posunięcie, ponieważ Kalifornia i inne stany starają się w pośpiechu przyjąć politykę mającą na celu powstrzymanie najgorszych skutków kryzysu klimatycznego.
Transport jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do zanieczyszczenia klimatu w USA. Jest więc niezwykle ważne, aby przemysł samochodowy i decydenci dokonali inwestycji niezbędnych do zwiększenia liczby pojazdów elektrycznych na drogach, a także upewnili się, że są one dostępne finansowo dla rodzin z klasy średniej i pracującej. Będzie to jednak skomplikowana polityka do wdrożenia.
Wyzwania stojące przed dekarbonizacją Kalifornii
Jednym z najbardziej palących wyzwań, przed jakimi stanie administracja gubernatora Gavina Newsoma oraz przyszli przywódcy, jest zapewnienie wystarczającej ilości energii do naładowania wszystkich nowych samochodów elektrycznych, które zapełnią podjazdy, garaże i parkingi w najludniejszym stanie kraju. Nowy popyt może być spełniony tylko przez ekspansję technologii słonecznych.
"Ambitny plan zakazu sprzedaży nowych samochodów napędzanych paliwem jest dokładnie takim rodzajem rozwiązań klimatycznych, jakie powinna przyjąć Kalifornia i reszta kraju" - powiedział prezes EWG i mieszkaniec Bay Area, Ken Cook. "Ale będzie to wymagało od stanu dramatycznego wzrostu inwestycji w mieszkalne i komercyjne panele słoneczne, które będą potrzebne do ładowania milionów pojazdów elektrycznych w nadchodzącej dekadzie.
Według danych zebranych od U.S. Dept. of Energy, w Kalifornii zarejestrowanych jest już ponad 560 tys. pojazdów elektrycznych. Przy populacji stanu sięgającej 40 milionów, skoordynowane planowanie wymagane do osiągnięcia celu na rok 2035 jest ogromnym przedsięwzięciem i będzie wymagało podejścia all-in, czyli wszystko albo nic.