Skip to main content

Kolejne polskie markety inwestują w OZE

28 maj 2024
Kolejne polskie markety inwestują w OZE

W ostatnich latach temat odnawialnych źródeł energii (OZE) zyskuje na znaczeniu w globalnym dyskursie na temat zrównoważonego rozwoju. Coraz więcej firm decyduje się na inwestycje w zieloną energię, a polskie markety nie pozostają w tyle. W obliczu rosnących kosztów prądu oraz świadomości ekologicznej konsumentów, kolejne sieci handlowe w naszym kraju podejmują działania mające na celu redukcję śladu węglowego i zwiększenie swojej efektywności energetycznej.

Jednym z przykładów jest POLOmarket, który zainwestował ponad 6 milionów złotych w instalacje fotowoltaiczne w swoich dwóch centrach dystrybucyjnych - w Giebni i Kłobucku. Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 700 kWp, zużycie energii w tych obiektach ma spaść o około 20%, co pozwoli na redukcję emisji CO2 o 750 ton rocznie. Dodatkowo, wymiana oświetlenia na ledowe oraz implementacja zaawansowanego systemu sterowania przyczyniły się do dalszego ograniczenia zużycia energii o 30%.

Takie inicjatywy są częścią szerszej strategii proekologicznej, którą wdrażają polskie sieci marketów. Inwestowanie w OZE nie tylko przynosi korzyści ekologiczne, ale także ekonomiczne, redukując koszty operacyjne związane ze zużyciem prądu. Wprowadzenie nowoczesnych technologii OZE do centrów dystrybucyjnych i sklepów jest więc krokiem w stronę bardziej zrównoważonej przyszłości.

Polskie markety stawiają na fotowoltaikę

W ostatnich latach polskie sieci marketów znacznie zwiększyły swoje zaangażowanie w odnawialne źródła energii - z fotowoltaiką na czele. POLOmarket, będący jednym z liderów tego trendu, kontynuuje dynamiczny rozwój swoich projektów OZE nie tylko w centrach dystrybucyjnych, ale również w samych supermarketach. Na koniec pierwszego kwartału 2024 roku ponad połowa sklepów należących do sieci była wyposażona w moduły fotowoltaiczne. Instalacje te mają zaspokajać średnio 30% rocznego zapotrzebowania danego obiektu na energię, a łącznie generują imponujące 7,6 GWh prądu rocznie.

Grupa POLOmarket, posiadająca obecnie 280 placówek na terenie całego kraju, notuje obrót netto przekraczający 3 miliardy złotych rocznie. Wykorzystanie energii słonecznej pozwala jej na znaczną redukcję kosztów operacyjnych oraz zmniejszenie swojego śladu węglowego.

Które sieci marketów inwestują w OZE?

Nie tylko POLOmarket dostrzega korzyści płynące z inwestycji w fotowoltaikę. Inne sieci marketów obecne w Polsce również intensywnie stawiają na OZE. Dino, Biedronka, Netto, Lidl i Kaufland konsekwentnie rozwijają swoje projekty fotowoltaiczne, instalując panele na dachach swoich placówek oraz centrów logistycznych. Dzięki tym działaniom, markety te mogą znacząco obniżyć koszty energii i zwiększyć swoją niezależność energetyczną.

Inwestowanie w odnawialne źródła energii stało się kluczowym elementem strategii rozwoju wielu polskich sieci handlowych. Fotowoltaika, jako jedna z najbardziej dostępnych i efektywnych technologii OZE, zyskuje na popularności, przynosząc wymierne korzyści zarówno finansowe, jak i ekologiczne. Dalszy rozwój tych inwestycji jest nie tylko korzystny dla samego sektora detalicznego, ale również dla całej gospodarki i środowiska naturalnego.

W miarę jak technologie odnawialne stają się coraz bardziej powszechne i efektywne, możemy spodziewać się dalszego wzrostu takich inwestycji. Warto więc śledzić rozwój tego trendu i wspierać działania proekologiczne, które przyczyniają się do ochrony naszej planety. Zachęcamy wszystkie firmy, zarówno duże, jak i małe, do rozważenia podobnych inwestycji, które mogą przynieść korzyści nie tylko finansowe, ale także środowiskowe i społeczne.