Skip to main content

Na jakie auta elektryczne stawiają Polacy?

06 luty 2024
Na jakie auta elektryczne stawiają Polacy?

Rozwój technologii oraz rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że samochody elektryczne zyskują na popularności na całym świecie. Ta globalna tendencja dotarła również do Polski, w której to coraz więcej kierowców decyduje się na ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania w transporcie.

Wśród nowych aut elektrycznych na polskim rynku niezmiennie króluje Tesla - współczesny symbol innowacji w dziedzinie elektromobilności. Marka ta zyskała uznanie na całym świecie przede wszystkim dzięki zaawansowanym technologiom, wyjątkowym osiągom oraz dalekosiężnemu zasięgowi swoich pojazdów. Tesla stała się ikoną aspiracyjną dla wielu kierowców pragnących przesiąść się na pojazd elektryczny, ustanawiając wysokie standardy dla konkurencji.

Jednakże, na rynku wtórnym sytuacja wygląda nieco inaczej. Dominują tutaj modele elektryczne, które zostały wprowadzone na rynek w jego początkowej fazie rozwoju. Są to pojazdy, które zainicjowały transformację w kierunku elektromobilności, często oferujące mniejszy zasięg i prostsze technologie, niż najnowsze modele. Mimo to, ich obecność na rynku wtórnym jest kluczowa, ponieważ zapewnia bardziej przystępne cenowo opcje dla osób zainteresowanych przesiadką na elektryka, ale niekoniecznie mogących sobie pozwolić na zakup fabrycznie nowego pojazdu.

Auta elektryczne w liczbach

Rynek samochodów elektrycznych w Polsce dynamicznie rośnie, co potwierdzają najnowsze dane przedstawione przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).

Na koniec roku 2023 zarejestrowano w Polsce łącznie 51 125 samochodów osobowych napędzanych wyłącznie energią elektryczną. To oznacza, że w ciągu zaledwie 12 miesięcy, liczba ta wzrosła o 69% w porównaniu do końca 2022 roku. Co więcej, w samym grudniu 2023 roku przybyło 1707 nowych samochodów elektrycznych, co stanowi wzrost o 39% w stosunku do analogicznego okresu w roku 2022. To pokazuje, że trend wzrostowy jest kontynuowany, a elektryki stają się coraz bardziej popularnym wyborem wśród nabywców nowych samochodów.

Udział pojazdów elektrycznych w ogólnej liczbie rejestracji samochodów osobowych również wzrósł, osiągając 3,6% w 2023 roku (w porównaniu do 2,7% w roku 2022).

Ponadto, rynek samochodów dostawczych i ciężarowych zasilanych energią elektryczną również rozwija się w imponującym tempie. Na koniec 2023 roku zarejestrowanych było już 5809 takich pojazdów, co oznacza wzrost o 89% w porównaniu do roku poprzedniego. Tylko w grudniu zarejestrowano 194 nowe elektryczne samochody dostawcze i ciężarowe, co świadczy o rosnącym zapotrzebowaniu na ekologiczne rozwiązania również w transporcie towarowym.

Auta wodorowe w Polsce

Samochody na wodór, choć stanowią mniej popularną alternatywę dla pojazdów elektrycznych, stopniowo zyskują na znaczeniu na polskim rynku motoryzacyjnym. Dane Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) wskazują, że na koniec 2023 roku zarejestrowanych w Polsce było już 201 samochodów osobowych napędzanych wodorem. Jest to znaczący wzrost, ponieważ aż o 73%, w porównaniu do liczby rejestracji na koniec roku 2022.

Wzrost ten, choć wciąż na mniejszą skalę niż w przypadku samochodów elektrycznych, pokazuje, że technologia wodorowa stopniowo znajduje swoje miejsce na rynku. Samochody na wodór oferują szereg unikalnych zalet, w tym bardzo krótki czas tankowania i daleki zasięg jazdy, co czyni je atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych pojazdów spalinowych oraz niektórych modeli zasilanych energią elektryczną.

W grudniu 2023 roku zarejestrowano jedynie 2 nowe samochody wodorowe, co może wskazywać na pewne wyzwania związane z adaptacją tej technologii. Jednym z głównych ograniczeń dla szybszego rozwoju rynku tego typu pojazdów w Polsce, jest obecnie stosunkowo skromna infrastruktura stacji tankowania wodoru. Mimo tych wyzwań, samochody wodorowe mają potencjał, aby odgrywać kluczową rolę w przyszłej mobilności, oferując rozwiązanie do zrównoważonego transportu bez emisji.

Najpopularniejsze modele aut elektrycznych w Polsce

W dynamicznie rozwijającym się segmencie elektromobilności w Polsce, pewne modele samochodów elektrycznych cieszą się szczególną popularnością. Dane Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) ujawniają, które elektryki Polacy kupowali najchętniej w 2023 roku, rysując obraz preferencji konsumentów na tym szybko rozwijającym się rynku.

Nowe auta elektryczne – liderzy sprzedaży

Wśród nowo zarejestrowanych aut elektrycznych w całym 2023 roku, na czołowych pozycjach znalazły się:

  • Tesla z 429 sprzedanymi egzemplarzami, przy czym szczególnie wyróżniają się modele Y (288 rejestracji w grudniu) i Model 3 (131 rejestracji w grudniu), potwierdzając globalną popularność marki również na polskim rynku.
  • Mercedes, który sprzedał 226 pojazdów, z EQE SUV (66 rejestracji w grudniu) na czele, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu luksusowymi elektrykami.
  • BMW ze 179 sprzedanymi samochodami, gdzie model BMW i4 (63 rejestracje w grudniu) cieszył się dużym zainteresowaniem wśród nabywców.
  • Volkswagen i Opel z odpowiednio 96 i 87 sprzedanymi egzemplarzami, pokazując, że tradycyjne europejskie marki również znajdują swoich nabywców w segmencie elektryków.

Rynek wtórny – najpopularniejsze modele używanych elektryków

Analiza rynku wtórnego przeprowadzona przez PSPA w oparciu o dane z serwisu Otomoto ujawnia, że liczba używanych elektryków na koniec grudnia 2023 roku wyniosła 3579, co stanowi wzrost o 150% w porównaniu do końca 2022 roku. Wśród najczęściej wystawianych na sprzedaż modeli, dominują:

  • Nissan Leaf z 328 ogłoszeniami i średnią ceną 70 740 PLN, co potwierdza, że ten model pozostaje popularnym wyborem ze względu na swoją niezawodność i przystępną cenę.
  • BMW i3 z 233 ogłoszeniami i średnią ceną 96 624 PLN, wskazując na popyt na kompaktowe miejskie elektryki o wysokim standardzie wykończenia.
  • Tesla Model S i Model 3 z odpowiednio 186 i 153 ogłoszeniami, przy średnich cenach 170 119 PLN i 155 778 PLN, co świadczy o zainteresowaniu używanymi modelami tej prestiżowej marki.
  • Renault ZOE z 137 ogłoszeniami i średnią ceną 68 429 PLN, co pokazuje, że mniejsze, bardziej ekonomiczne modele również znajdują swoich nabywców.

Przedstawione dane jasno pokazują, że polski rynek elektromobilności ewoluuje, a kierowcy są coraz bardziej skłonni do inwestowania w różnorodne modele samochodów elektrycznych, zarówno nowych, jak i używanych. Wzrost popularności aut na prąd jest widoczny zarówno w segmencie premium, jak i w bardziej przystępnych cenowo opcjach, co świadczy o szerokim spektrum potrzeb i preferencji polskich konsumentów.