Skip to main content

Styl życia przyjazny dla środowiska, czyli jak być EKO?

21 czerwiec 2023
Styl życia przyjazny dla środowiska, czyli jak być EKO?

Świat, w którym żyjemy, stoi obecnie przed ogromnymi wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatycznymi i degradacją środowiska. W związku z tym funkcjonowanie w zgodzie z Planetą to już nie tylko trend, ale konieczność. Na szczęście, jako społeczeństwo coraz większą wagę przykładamy do tego, w jaki sposób prowadzimy nasze życie. Ograniczamy wykorzystanie plastiku, odchodzimy od węgla, oszczędzamy wodę. Jednak, co jeszcze możemy zrobić? O tym, jak być eko przeczytasz w poniższym artykule.

Spis treści:

1. Dlaczego warto być EKO?
2. Jak być EKO | Transformacja energetyczna
    2.1 Fotowoltaika
    2.2 Pompy ciepła
    2.3 Małe zmiany o dużym znaczeniu
3. Jak być EKO na co dzień?
    3.1 Recykling
    3.2 Świadome zakupy
    3.3 Niemarnowanie żywności
    3.4 Unikanie chemikaliów
4. Jak być EKO? | Podsumowanie

Dlaczego warto być EKO?

Skuteczne przejście na ekologiczny styl życia potrzebuje odpowiedniej motywacji. Już na starcie warto sobie uświadomić, że w grę wchodzi nie tylko nasze własne dobro, ale przede wszystkim dobro naszej planety. Redukcja emisji dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery i ochrona zasobów naturalnych to kluczowe cele, którymi powinniśmy się kierować w pierwszej kolejności.

Farma wiatrowa będąca jednym z filarów OZE - odnawialnych źródeł energii

Korzyści wynikające z prowadzenia stylu życia przyjaznego środowisku są liczne. Przede wszystkim, korzystając z eko-rozwiązań ograniczamy emisję spalin i gazów cieplarnianych, co z kolei nie tylko spowalnia wszechobecne zmiany klimatyczne, ale także poprawia jakość powietrza, którym oddychamy. Ponadto, działania przyczyniające się do ograniczenia wykorzystania plastiku i innych tworzyw sztucznych pełnią kluczową rolę w ochronie środowiska naturalnego. Warto też wspomnieć, że wybierając zrównoważone opcje nie tylko oszczędzamy energię, wodę oraz pozostałe zasoby, ale także nasze pieniądze: mniejsze zużycie zasobów = większe oszczędności.

Jak być EKO? | Transformacja energetyczna

To prawda, że dobrze zaczynać od małych zmian, by po czasie przejść do tych większych, bardziej znaczących. Nie wszystkim jednak podoba się ten schemat - niektórzy wolą od razu, drastycznie zmienić swoje życie o 180 stopni. Jeżeli chodzi o bycie eco-friendly, każdy człowiek może najszybciej wpłynąć na Planetę poprzez transformację energetyczną swojego gospodarstwa domowego.

Dane statystyczne mówią jasno: aż 38% całkowitej emisji dwutlenku węgla w Polsce powodują budynki mieszkalne. Konstrukcje tworzone w zgodzie ze starym budownictwem zazwyczaj są wysoce energochłonne - oznacza to, że pobierają duże ilości prądu i pozostałych zasobów, by móc poprawnie funkcjonować. Co więcej, obiekty te bardzo często wyposażone są w nieefektywne źródło ciepła pokroju kopciucha, które odpowiada za większość emisji gazów cieplarnianych w pojedynczym budynku. Z tego też powodu to właśnie transformacja energetyczna jest jednym z ważniejszych kroków w kierunku nowego, lepszego jutra.

Do głównych aspektów transformacji energetycznej zaliczamy zastosowanie technologii Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Fotowoltaia i pompy ciepła to dwa rozwiązania, które są przystępne dla przeciętnego obywatela naszego kraju i mogą znacząco przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu gospodarstw domowych na środowisko naturalne.

Fotowoltaika

Fotowoltaika jest rozwiązaniem, które umożliwia wykorzystanie energii pochodzącej ze słońca w swoim własnym domu. Panele fotowoltaiczne zamieniają promieniowanie słoneczne na prąd elektryczny, który może zasilać budynki i znajdujące się w nim urządzenia elektryczne. Oto kilka głównych korzyści związanych ze wspomnianą technologią:

  • Oszczędność na rachunkach za prąd: Wykorzystując energię słoneczną do produkcji prądu, możemy obniżyć koszty związane z zakupem energii od tradycyjnych dostawców. To oznacza realne oszczędności dla naszych domowych budżetów.
  • Możliwość sprzedaży nadwyżek energii do sieci: W przypadku, gdy produkujemy więcej prądu niż jesteśmy w stanie zużyć, powstałe nadwyżki dzięki systemowi net-billing możemy sprzedać do sieci energetycznej. Jest to nie tylko korzystne z finansowego punktu widzenia, ale również pozwala na bardziej efektywne zarządzanie energią.
  • Neutralność węglowa i redukcja emisji CO2: Fotowoltaika jest jednym z najczystszych źródeł energii. Jej wykorzystanie pozwala nam na redukcję emisji dwutlenku węgla i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Panele fotowoltaiczne. Główny element instalacji w technologii okrytej nazwą fotowoltaika.

Pompy ciepła

Pompy ciepła to kolejna innowacyjna technologia OZE, która może znacząco przyczynić się do poprawy efektywności energetycznej naszego domu. Urządzenia te wykorzystują energię ze źródeł odnawialnych, takich jak powietrze, woda czy ziemia, aby ogrzewać bądź też chłodzić budynki, w których są zamontowane. Działają one na zasadzie przetwarzania ciepła z jednego medium do drugiego, co pozwala na efektywne wykorzystanie dostępnej w środowisku energii. Oto kilka istotnych korzyści wynikających z zakupu pomp ciepła:

  • Efektywna i ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania: Pompy ciepła są znacznie bardziej energooszczędne niż konwencjonalne systemy grzewcze oparte na paliwach kopalnych. Wykorzystują energię ze źródeł odnawialnych, co pozwala na ogrzewanie budynków bez emisji szkodliwych gazów cieplarnianych.
  • Oszczędność na kosztach ogrzewania: Chociaż instalacja pompy ciepła może być z początku kosztowną inwestycją, długoterminowo pozwala na znaczne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Technologia ta jest efektywna i umożliwia wykorzystanie dostępnej energii w sposób bardziej opłacalny.
  • Wykorzystanie odnawialnej energii: Pompy ciepła czerpią energię z odnawialnych źródeł, takich jak energia geotermalna (ziemia) lub energia aerotermalna (powietrze). Dzięki temu umożliwiają wykorzystywanie nieskończonych zasobów natury, które nie wywołują degradacji środowiska.

Wprowadzając technologie odnawialnych źródeł energii do swojego domu, warto sprawdzić dostępne programy dotacyjne i obowiązujące ulgi podatkowe. W wielu krajach - w tym także w Polsce - istnieją różne formy wsparcia dla osób inwestujących w OZE, które mogą pomóc w pokryciu części kosztów instalacji. Dobrym przykładem jest program Czyste Powietrze, który oferuje dofinansowania zarówno na przedsięwzięcia związane z fotowoltaiką, jak i pompami ciepła.

Małe zmiany o dużym znaczeniu

Transformacja energetyczna domu to jednak nie tylko instalacja paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła. Ważne jest również zadbanie o odpowiednie izolacje, energooszczędne oświetlenie i urządzenia, jak również świadome korzystanie z dostępnych zasobów. Oto kilka dodatkowych kroków, które możemy podjąć, by być bardziej EKO:

  • Izolacja termiczna: Dobrze ocieplony dom pozwoli nam zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i chłodzenia. Zadbajmy o izolację dachu, ścian, podłóg i okien, aby zminimalizować straty ciepła, szczególnie w sezonie grzewczym.
  • Energia zrównoważona: Wybierajmy energooszczędne oświetlenie oraz urządzenia AGD o wysokim standardzie energetycznym. Unikajmy też niepotrzebnego zużywania prądu - wyłączajmy telewizory, komputery i pozostałe sprzęty gdy ich nie używamy.
  • Oszczędzanie wody: Instalacja efektywnych urządzeń sanitarnych - w tym prysznicy - oraz świadome korzystanie z wody (np. krótsze kąpiele, zakręcanie kranów podczas mycia zębów) pozwolą nam zredukować jej zużycie.

Transformacja energetyczna domu może być stopniowa i przebiegać w sposób dostosowany do naszych możliwości i budżetu. Jeżeli nie wiemy od czego zacząć, warto skonsultować się z wyspecjalizowanymi firmami, które pomogą nam w doborze odpowiednich rozwiązań i poprowadzą ich profesjonalną instalację.

Dom energooszczędny. Jeden z ważniejszych kroków, by być eko.

Podsumowując, transformacja energetyczna naszego gospodarstwa domowego jest kluczowym krokiem w kierunku stylu życia przyjaznego dla środowiska. Dzięki technologiom OZE, takim jak fotowoltaika i pompy ciepła, możemy obniżyć nasze koszty życia, zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Niezależnie od tego, czy zaczynamy od małych kroków czy od razu podejmujemy większe zmiany, każdy wkład ma znaczenie i przyczynia się do tworzenia lepszej przyszłości dla naszej Planety.

Jak być EKO na co dzień?

Zastanawiasz się, jak być eko na co dzień? Przede wszystkim musisz zrozumieć, że ekologiczny styl życia oznacza podejmowanie świadomych działań i dokonywanie wyborów, które mają pozytywny bądź neutralny wpływ na środowisko naturalne. Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z wygody ani niczego, co uznajemy za ważne.

Wcześniej omówiliśmy co możemy zrobić, aby szybko i efektywnie zredukować stopień emisji dwutlenku węgla w naszym domu. Choć to właśnie wymiana starego pieca czy korzystanie z technologii OZE mają największy wpływ na naszą Planetę nie oznacza to, że drobne zmiany nie mają mocy sprawczej. Proste czynności pokroju dokładnego zakręcania kranu bądź wyłączania urządzeń, z których aktualnie nie korzystamy, również mogą wiele zmienić.

Recykling

Recykling odpadów to kluczowa czynność przyjazna dla środowiska, którą każdy z nas może podjąć w swoim codziennym życiu. Warto wiedzieć, że aż 70% produkowanych przez człowieka śmieci da się wykorzystać ponownie. W związku z tym kluczowe jest, aby każdy z nas przemyślanie segregował odpady i korzystał z dostępnego w swoim rejonie systemu recyklingu. Dobrze jest też unikać wyrobów z plastiku jednorazowego użytku, w tym plastikowych toreb, sztućców czy słomek. Bez problemu można je zastąpić przyjaznymi środowisku alternatywami, takimi jak torby płócienne lub metalowe sztućce/słomki.

Świadome zakupy

Bycie świadomym konsumentem stanowi istotny aspekt życia ekologicznego i poszanowania natury.

Jeśli chodzi o ubrania, istnieje wiele sposobów, aby ograniczyć konsumpcję w ich zakresie. Możemy sięgnąć po odzież z drugiej ręki, wymieniać się poszczególnymi częściami garderoby z bliskimi lub modyfikować posiadane już rzeczy. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup nowego odzienia, warto zwrócić uwagę na skład i pochodzenie produktu. Czy jego produkcja odbyła się w godnych warunkach dla pracowników? Czy do szycia wykorzystano osoby nieletnie? W celu rozwiania wątpliwości dobrze jest zrobić stosowny research i zweryfikować posiadane przez ubrania certyfikaty.

Wybieranie ekologicznych kosmetyków to kolejny sposób na prowadzenie stylu życia bardziej przyjaznego środowisku. Produkty o naturalnym składzie nie tylko są bezpieczne dla ekosystemu, ale również korzystne dla naszego zdrowia i urody. Istotnym punktem bycia eko-friendly jest również inwestowanie w wysokiej jakości żywność BIO. Produkty pochodzące z gospodarstw ekologicznych są bezpieczne, bogate w składniki odżywcze i uprawiane bez użycia szkodliwych chemikaliów. Wybierając tego rodzaju pożywienie dbamy nie tylko o nasze zdrowie, ale i Planetę.

Niemarnowanie żywności

Każdemu z nas zdarza się czasem kupić zbyt wiele produktów spożywczych i nie zdążyć ich spożyć przed upływem terminu ważności. Warto jednak zaufać swoim zmysłom i być świadomym oznaczeń na opakowaniach. Produkty opisane jako "Najlepiej spożyć przed" często nadal są zdatne do spożycia kilka dni po dacie podanej na opakowaniu. Natomiast lepiej nie ryzykować i unikać żywności, na której widnieje oznaczenie "Należy spożyć do", ponieważ jej zjedzenie po upływie wskazanego terminu może być ryzykowne dla naszego zdrowia.

Niemarnowanie żywności. Kolejny ważny aspekt ekologicznego stylu życia.

Organizacja odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu marnowania żywności. Przydatne mogą okazać się takie działania, jak tworzenie listy zakupów. Dzięki temu dokładnie wiemy, co jest nam potrzebne w najbliższym czasie i unikamy pokusy kupowania nadmiaru, który często kończy się wyrzuceniem. Warto również prowadzić spis tego, co już posiadamy w domu. Często zdarza się nam nabyć kolejny “zapasowy produkt”, nie pamiętając, że już znajduje się on w naszej spiżarni. Dobrze jest więc kontrolować na bieżąco to, co posiadamy i co czeka na wykorzystanie. Dzięki temu będziemy mieć pełen obraz naszych zapasów i łatwiej będzie nam planować zakupy.

Wszystkie te metody nie tylko pomagają w oszczędzaniu żywności, ale także przynoszą korzyści finansowe. Domowy budżet szybko poczuje pozytywne zmiany, gdy wprowadzimy te proste nawyki do naszego codziennego życia.

Unikanie chemikaliów

Środki chemiczne stosowane do sprzątania często mają negatywny wpływ na nasze zdrowie, drażniąc skórę, powodując alergie lub podrażniając wrażliwe śluzówki oczu i nosa. Dodatkowo, wpływają one także niekorzystnie na środowisko, mogąc je zanieczyścić i doprowadzić do jego degradacji.

Na szczęście istnieje skuteczna alternatywa - sprzątanie bez użycia środków chemicznych, żrących wybielaczy i innych składników szkodliwych dla natury. Wieloletnie metody, jakie stosowały nasze babcie, opierające się na prostych składnikach pokroju sody oczyszczonej, octu czy kwasku cytrynowego, wbrew pozorom są bardzo skuteczne.

Soda świetnie sprawdza się przy usuwaniu nieprzyjemnych zapachów, plam na dywanie, czyszczeniu osadów z mydła czy udrażnianiu rur. Natomiast kwasek cytrynowy to doskonały sposób na pozbycie się kamienia z czajnika, wyczyszczenie armatury czy zmiękczenie prania. Warto mieć te składniki zawsze pod ręką i wykorzystywać je do sprzątania zgodnie z duchem ekologii. Działanie tych naturalnych substancji może być rewelacyjne, a jednocześnie chroni nasze zdrowie i środowisko.

Jak być EKO? | Podsumowanie

Każdego dnia coraz więcej osób decyduje się na zmianę swojego stylu życia na bardziej ekologiczny. To właśnie dzięki nim, nasza Planeta wciąż jest w stanie poprawnie funkcjonować, a proces rozwoju globalnego ocieplenia spowalnia. Faktem jest, że każdy z nas ma moc sprawczą i może dołożyć swoją cegiełkę do budowy nowego, zrównoważonego ekologicznie społeczeństwa. Wedle uznania, możemy zacząć od drobnych zmian pokroju odejścia od konsumpcjonizmu bądź od razu wytoczyć wielkie działo i przeprowadzić transformację energetyczną w swoim domu. Każde działanie ma znaczenie i może wpłynąć na losy naszej Planety.